21.12.2018 / Wyszukiwarki / Biznes
 

SEO. Jak sprawdzić, czy i jaki filtr otrzymaliśmy od Google?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Coloures-pic - Fotolia.com
Coloures-pic - Fotolia.com

Google, choć nie zdradza wszystkich tajemnic algorytmu swojej wyszukiwarki, nie szczędzi deweloperom i marketerom wytycznych, które pozwalają im tworzyć strony przyjazne zarówno botom, jak i użytkownikom. Próby przechytrzenia algorytmów celem sztucznego wywindowania witryny w wynikach wyszukiwania mogą być powodem nałożenia kary. 

A kara od Google może słono kosztować, o czym przekonały się niegdysiejsze potęgi polskiego rynku porównywarek cenowych, którym (a przynajmniej nie wszystkim) po tym podnieść. 

- Jedną z najbardziej dotkliwych i głośnych kar, które miały miejsce w polskim internecie, było ukaranie w tym samym czasie trzech największych porównywarek cen – Ceneo, Skąpca i Nokauta. Akcja miała miejsce w 2012 roku, kiedy to Google ukarał serwisy (oraz kilka innych, dużych brandów) za korzystanie z systemów wymiany linków.  Strony przez ponad miesiąc praktycznie nie były dostępne w bezpłatnych wynikach wyszukiwania, co z pewnością mocno odbiło się na ich ruchu - mówi Maciej Brożonowicz, COO w MBridge – Marketing Experts, przypominając jednocześnie, że na europejskim rynku też nie wszyscy grali według zasad giganta.

- Innym ciekawym przykładem, tym razem z rynku globalnego była kara nałożona na oficjalną, niemiecką stronę marki BMW w 2006 r.  W wyniku cloakingu (tj. pokazywania innej treści użytkownikom, a innej robotom Google), motoryzacyjny gigant został usunięty z wyników wyszukiwania na 3 dni - przypomina ekspert. 

Im głębiej zajrzymy w historię SEO w Polsce i na świecie, tym więcej znajdziemy przykładów dotyczących cloakingu. Ostatnie lata to w zasadzie wyłącznie ręczne kary za wykorzystywanie systemów wymiany linków.

Warto zwrócić uwagę także na zjawisko usuwania z indeksu Google serwisów, które padły ofiarą hakerów. Google po wykryciu, że dana strona została zhakowana i znajduje się na niej wirus może w trybie natychmiastowym wykluczyć ją z wyników. Jednak nie zawsze mechanizmy te działają w 100% poprawnie.

Pod koniec listopada podobny system został niesłusznie zastosowany w przypadku Search Engine Land. W efekcie jedna z największych stron o marketingu w wyszukiwarkach została całkowicie usunięta na kilka godzin z wyników wyszukiwania. Szybka reakcja serwisu pomogła cofnąć ten błąd i  witryna  ponownie pojawiła się w Google.

- Maciej Brożonowicz – COO w MBridge – Marketing Experts.

Black Hat SEO, czyli co? 

- Pozycjonowanie organiczne możemy podzielić na dwa przeciwległe bieguny: działania zgodne ze wskazówkami dla webmasterów od Google oraz tzw. Black-Hat SEO, które długoterminowo może przynieść zdecydowanie więcej zagrożeń aniżeli zysków - mówi Maciej Kapuściński, Traffic & Web Development Director w agencji Result Media. - Użytkownicy korzystają z wyszukiwarki aby znaleźć najbardziej rzetelne odpowiedzi. Brak odpowiedniej kontroli nad wynikami mógłby spowodować masowy odpływ Użytkowników od Google, na co gigant z Mountain View nie mógłby sobie pozwolić.

Przykładów niedozwolonych praktyk można wymieniać wiele, jednak główne z nich to:

 • generowanie automatycznych treści,
 • korzystanie z systemów wymiany linków (SWL),
 • maskowanie treści (tzw. cloaking, czyli udostępnianie robotom wyszukiwarek innej treści niż treść skierowana do użytkowników,),
 • ukrywanie treści
 • czy też tworzenie stron internetowych zawierających złośliwe oprogramowanie.

Skala ryzyka jest równoważna do skali naruszeń. Przykładami kar, które witryna może otrzymać to filtr, zmniejszenie zaufania wobec strony, obniżenie pozycji w SERP, oraz ban – czyli usunięcie z indeksu Google.

O tym jak sprawdzić, czy i jaki filtr otrzymaliśmy od Google na kolejnej stronie pisze Mariusz Waszkiewicz, starszy specjalista SEO w agencji Sempai 

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
Wojtek Biernacki
1. Wojtek Biernacki 26.12.2018 / 15:48
Dziękuję za cenne informacje :)
Rafał Grzejszczyk
2. Rafał Grzejszczyk 03.01.2019 / 18:51
Niełatwe jest życie pozycjonera ;)

Tutaj dowiedziałem się o czymś nowym - zrzekaniu się linków przychodzących. Dzięki!
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.