Stowarzyszenie Wydawców Prasy w Niemczech chce, by Google płaciło za wykorzystywanie ich materiałów w serwisie Google News - czytamy na "New York Times". To już kolejny głos domagający się wprowadzenia opłat dla Google.
Sprawa dotyczy linków do witryn gazet, stacji radiowych oraz telewizyjnych zamieszczanych na serwisie Google News, a także fragmentów materiałów wyświetlających się w wynikach wyszukiwarki. Niemieccy wydawcy twierdzą, że Google chcąc utrzymać wysoką pozycję na rynku, manipuluje wynikami. Skargi na taką politykę giganta złożyły do urzędy antymonopolowego również należąca do Microsoftu porównywarka cenowa Ciao oraz berlińska firma Euro-Cities, specjalizująca się w mapach internetowych.
- Często wydaje nam się, że strony internetowe idą w górę rankingu, jeśli są silnie powiązane reklamowo z Google'em. Myślimy, że możemy to udowodnić - mówi Hans-Joachim Fuhrmann, rzecznik niemieckiego Stowarzyszenia Wydawców Prasy.
Google broni się, twierdząc, że dzięki jego serwisowi z linkami wydawcy zarabiają pieniądze, gdyż kierowanie ruchu na strony i sprzedaż reklam w programach partnerskich. Fuhrmann podkreśla jednak, że na ruchu zarabia tylko Google.
- Google twierdzi, że daje nam ruch, ale problem polega na tym, że oni zarabiają na tym miliardy, a my nie zarabiamy nic - powiedział Fuhrmann na łamach "New York Times".
Rzecznik porównuje wyniki finansowe niemieckiej filii Google'a z witrynami gazet. Łączne przychody reklamowe wydawców ze stron internetowych w Niemczech wyniosły w 2009 roku 100 mln euro, dla porównania - Google zarobił na reklamach w wyszukiwarkach 1,2 mld euro.
Niemcy nie są pierwszym krajem, w którym wydawcy zdecydowali się zawalczyć z gigantem Z Mountain View w kwestii Google News. Do tej pory podobne sprawy toczyły sie już we Włoszech czy w Belgii, gdzie Google w wyniku przegranej sprawy musiało zapłacić 50 mln euro odszkodowania i usunąć nagłówki artykułów oraz linki z belgijskiej wersji swego serwisu. Nad zablokowaniem Google'owi możliwości przeszukiwania należących do siebie stron zastanawiał sie również Rupert Murdoch.
Główny argument Google, czyli ruch, w wątpliwość poddaje firma Outsell Inc. - Choć Google daje gazetom trochę ruchu, to jednocześnie zabiera im udział w rynku. Pełne 44 proc. odwiedzających w Google News skanuje nagłówki bez dostępu do indywidualnych stron gazet - mówi Ken Doctor, analityk Outsell, komentując wyniki przeprowadzonych w ostatnim czasie przez firmę badań.
Jak podaje comScore, do Google należy ponad 80 proc. rynku wyszukiwania w Niemczech.
Źródło: New York Times
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»