Celem inicjatywy Carrefour jest jak najszybsze aktywne włączanie Polaków w odzysk surowców wtórnych i ułatwienie im dostępu do punktów zwrotu zużytych opakowań w całym kraju.
Carrefour Polska rozpoczął w Warszawie instalacje automatycznych butelkomatów, w ramach których sieć będzie odbierała od klientów 3 frakcje odpadów objętych ruszającym z dniem 1 stycznia 2025 roku systemem kaucyjnym.
Mimo iż prace legislacyjne dotyczące finalnego kształtu systemu kaucyjnego w Polsce nadal trwają, na rynku pojawiają się kolejne inicjatywy, których celem jest przygotowanie Polaków na nowe prawo oraz zmiana ich dotychczasowych przyzwyczajeń w zakresie postępowania z odpadami, takimi jak plastik, szkło czy aluminium. Najnowszą z nich jest instalacja w warszawskich sklepach Carrefour maszyn pozwalających na zwrot zużytych butelek plastikowych oraz puszek aluminiowych po napojach, jak również szklanych butelek zwrotnych.
PETfur
Automatyczne butelkomaty o humorystycznej nazwie PETfur, powstają zarówno w hipermarketach należących do sieci, jak również mniejszych sklepach, takich jak supermarkety czy sklepy osiedlowe. Carrefour to jedna z największych omnikanałowych sieci w Polsce, która posiada w naszym kraju ponad 800 sklepów i działa niemalże w każdym formacie rynkowym. Firma ta jest również znaczącym producentem, bo w swojej ofercie ma już ponad 4000 produktów pod marką własną. Oznacza to, że zgodnie z nową ustawą, jej obowiązkiem będzie nie tylko odbiór opakowań po napojach od klientów i naliczanie i wypłacanie kaucji, ale także zebranie, przewidzianych przepisami, ilości opakowań po produktach wprowadzonych do obrotu.
- Instalacja maszyn służących odbiorowi zużytych opakowań w naszych warszawskich sklepach, to kolejny krok w kierunku uruchomienia przez Carrefour Polska pełnoprawnego, zgodnego z wymogami ustawy systemu kaucyjnego jeszcze w tym roku. Naszym celem jest z jednej strony przygotowanie naszych sklepów do aktywnego uczestnictwa w nowym system, ale także edukacja polskiego społeczeństwa na temat korzyści płynących ze zwrotu opakowań kaucyjnych. Stworzyliśmy humorystyczną nazwę PETfur dla naszych butelkomatów, aby trafiać z tym przekazem również do młodego pokolenia, które jest jedną z największych grup konsumujących napoje w opakowaniach PET. Od blisko 3 lat prowadzimy testy różnych modeli tego systemu w różnych formatach naszych sklepów. Mamy wypracowane know-how, które teraz stopniowo będziemy skalować na całą naszą sieć sklepów. Już dzisiaj jesteśmy gotowi przyjmować 100% szklanych butelek zwrotnych od klientów, a obecnie skupiamy się na dopracowaniu modelu postępowania z PET i aluminium. Pracujemy nad tym, aby Carrefour wyróżniał się na tle innych sklepów odbierających opakowania, nie tylko jakością i wygodą klientów, ale szybkością obsługi oraz pozytywnymi doświadczeniami zakupowymi - mówi Sylwester Mroczek, Menedżer Działu Rozwoju Formatów i Konceptów Handlowych.
3 lata testów, 20 milionów zebranych opakowań i 45 milionów butelek
Carrefour jest jedną z pierwszych sieci handlowych w Polsce, która rozpoczęła przygotowania do wdrożenia systemu kaucyjnego. Już w grudniu 2020 roku, sieć w swoich warszawskich sklepach, rozpoczęła ręczną zbiórkę szklanych butelek zwrotnych bez konieczności okazywania dowodów ich zakupu i wypłacając klientom pełną kaucję w bonach płatniczych.
Do dnia dzisiejszego, Carrefour odebrał już ponad 45 milionów butelek szklanych od klientów, co oznacza ponad dwa razy większy odbiór tego typu opakowań niż ich sprzedaż we wszystkich sklepach sieci w okresie trwania testu.
W styczniu 2023 roku firma rozszerzyła swoje przygotowania do wdrożenia systemu kaucyjnego i wspólnie z EKOPunkt Organizacją Odzysku Opakowań, w 10 hiper- i supermarketach w województwie śląskim, rozpoczęła w sieci butelkomatów automatyczną zbiórkę opakowań po napojach. W jej ramach Carrefour rozpoczął przyjmowanie od klientów zużytych opakowań plastikowych i aluminiowych, płacąc za każdą sztukę 15 groszy, a klienci otrzymują te środki w postaci e-bonów, którymi od razu mogą zapłacić za zakupy. Test ten nadal jest realizowany, a przez minione 1,5 roku firmie udało się odebrać od klientów ponad 20 milionów opakowań, które trafiły do profesjonalnego recyklingu.
W marcu 2024 roku stworzyła i zaprezentowała pierwszy w Polsce produkt, który spełnia wszystkie wymogi nowej ustawy, a także wyznacza trendy w nadchodzącym systemie kaucyjnym. Jest to woda mineralna produkowana pod marką własną Carrefour i oferowana w plastikowym opakowaniu 0,5 litra. Etykieta butelki tej wody została wyposażona w dwuwymiarowy kod zgodny ze standardem GS1, który dostarcza znacznie więcej informacji o produkcie oraz danych istotnych w łańcuchu dostaw i obiegu opakowań zwrotnych.
Kod pozwala m.in, zoptymalizować kluczowe procesy biznesowe po stronie podmiotów obsługujących system kaucyjny, a także znacznie zwiększa bezpieczeństwo obiegu opakowań zwrotnych, chroniąc go przed ewentualnymi nadużyciami. Na etykiecie butelki znajdują się również informacje dotyczące wysokości kaucji, operatora systemu kaucyjnego, a także zalecające, by nie zgniatać opakowań i zwracać je tak, aby odzyskać kaucję.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»