„World Affairs” to coroczny raport stworzony przez Ipsos, w którym ankietowani odpowiadają na kluczowe pytania związane ze społecznymi zagrożeniami.
W tegorocznym badaniu wzięło udział 23 tys. ankietowanych, najczęściej w wieku 18-74, z 30 krajów, w tym z Polski.
Już 3 na 4 ankietowanych obawia się rozpowszechniania w przestrzeni publicznej nieprawdziwych informacji. Aż 76% osób spośród 30 krajów uznało to za realne zagrożenie. Najwyższy poziom obaw związanych z dezinformacją zauważono wśród ankietowanych ze Stanów Zjednoczonych – 88%. Polska w tym zestawieniu zajmuje 7. miejsce – aż 81% z nas uznaje zagrożenie związane z dezinformacją za realne w przyszłym roku. Niepokoić może, że tylko 50% badanych (spośród przedstawicieli aż 30 krajów) wierzy w skuteczność poziomu bezpieczeństwa zapewnianego przez swój rząd w kontekście dezinformacji. Dla Polski ten poziom wynosi 57%.
Cyberataki i cyberszpiegostwo
Również 76% ankietowanych obawia się, że padnie ofiarą cyberataków lub cyberszpiegostwa w kolejnym roku. Najwyższy poziom obaw panuje w Tajlandii i Turcji (po 85%) i ponownie w Stanach Zjednoczonych – 84%. Polska w tym zestawieniu zajmuje 5. miejsce z obawami ankietowanych na poziomie 81% (wzrost o 16 pp w odniesieniu do roku ‘23). Również w tym zakresie niepokoić może, że zaledwie 48% badanych z 30 krajów wierzy w ochronę systemową dostarczaną przez rząd. W przypadku Polski odsetek ten wynosi 56%.
Dla porównania obawy związane z klęskami żywiołowymi ma 69% osób, a z wybuchem wojny światowej w następnych 25 latach – 63% ankietowanych.
Kampanie dezinformacyjne i cyberataki to globalne zagrożenia, zatem oczywiste jest, że firmy i rządy muszą podjąć proaktywne kroki w celu nadania priorytetu i wzmocnienia cyberbezpieczeństwa oraz zapewnienia obywateli, że są dobrze przygotowani do sprostania nowym wyzwaniom w tym zakresie. Tendencja ta będzie prawdopodobnie nadal rosnąć wspierana przez sztuczną inteligencję, która pozwala w sposób autonomiczny zaplanować szereg działań, takich jak tworzenie postów w mediach społecznościowych, tworzenie filmów i generowanie innych treści, które mogą być potencjalnie wykorzystywane do dezinformacji.
Raport z badania Ipsos pokazuje, jak wysoki jest poziom obaw Polek i Polaków dotyczący potencjalnej dezinformacji, cyberataków i cyberszpiegostwa. To niepokojące, że aż ponad 80% z nich czuje lęk w kontekście wymienionych zjawisk i jednocześnie nie ma pewności co do skuteczności rządowych systemów.
- Potrzebujemy stałego podnoszenia świadomości społecznej w zakresie identyfikowania, kwestionowania i przeciwdziałania dezinformacji, szczególnie w przestrzeni komunikatów politycznych. Organizacje powinny świadomie inwestować w zaawansowane narzędzia cyberbezpieczeństwa, aby chronić swoje systemy i sieci przed włamaniami skutkującymi szerzeniem dezinformacji przez niepowołane osoby za pośrednictwem uznawanych za zaufane, oficjalnych kanałów komunikacji danej organizacji ze światem. Ponadto wspieranie współpracy między sektorem publicznym i prywatnym ma zasadnicze znaczenie dla budowania silniejszej obrony i odporności na te eskalujące zagrożenia - komentuje Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»