
Ta informacja wzbudziła mnóstwo emocji. To nie jest kaczka dziennikarska. Wszystko na to wskazuje, że już wkrótce w Polsce dzieci będą mogły zakładać firmy. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda poinformował o tym już oficjalnie. Czy młodzi rzucą się wkrótce na zakładanie sklepów internetowych, wdrażania aplikacji, gier i zarabianie w sieci? Jakie to niesie ze sobą zagrożenia?
Jak podał Shoper, popularność e-commerce, czyli sprzedaży własnych produktów w internecie, rośnie z roku na rok. Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) tylko w 2022 roku aż 64,6 proc. osób w wieku 16-74 lat kupiło coś przez internet. W 2022 roku wartość transakcji dokonywanych w sklepach internetowych wyniosła około 8,2 mld złotych. Chętnych, żeby sprzedawać swoje produkty w Internecie, jest coraz więcej - a wśród nich są także młodzi przedsiębiorcy.
Firmy zakładane przez dzieci - dzisiejsze ograniczenia
Zgodnie z obecnymi przepisami, osoby niepełnoletnie, jeżeli chcą prowadzić własny sklep internetowy, nie mogą tego robić za pośrednictwem samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej bez zgody opiekunów ustawowych. Dzieje się tak, ponieważ małoletni posiadają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Jednak rząd pracuje nad projektem regulacji prawnych, które umożliwią młodym ludziom zakładanie działalności gospodarczej bez konieczności uzyskiwania zgody rodziców przy każdej czynności. Projekt przewiduje, że ostatecznie decyzję o wydaniu zgody na prowadzenie działalności podejmie sąd.
Shoper, właściciel dużej platformy ecommerce'owej operującej w Polsce napisał w komunikacie prasowym, że projekt ten spotyka się zapewne z dużym zainteresowaniem ze strony młodych ludzi, którzy coraz chętniej podejmują działalność gospodarczą. Minister Rozwoju i Technologii poinformował, że rząd chce jak najszybciej wprowadzić nowe regulacje, aby umożliwić młodym ludziom łatwiejsze rozpoczęcie działalności gospodarczej. Projekt ten jest jednym z priorytetowych projektów rządu i ma zostać uchwalony jeszcze w obecnej kadencji.
W branży e-commerce młodzi przedsiębiorcy już teraz sprzedają, na zasadzie działalności nierejestrowanej (czyli takiej, którą można prowadzić bez konieczności rejestracji w KRS czy w CEIDGj). Nieletni sprzedawcy mogą korzystać z tej formy działalności, o ile ich miesięczne przychody nie przekroczą 50% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. W przypadku prowadzenia takiej działalności nie trzeba też płacić składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne, co z pewnością jest korzystne dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z biznesem.
Nastolatkowie, którzy ukończyli 13 rok życia mogą prowadzić działalność nierejestrowaną. Jednak miesięczne przychody takiej osoby nie mogą przekroczyć 50 procent wysokości minimalnego wynagrodzenia. W roku 2022 limit ten wynosi 1505 zł.
Jak podaje serwis Faktura XL, niepełnoletni może założyć i prowadzić firmę, chociaż posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych jest konieczne przy zakładaniu własnej firmy. Brak zdolności nie pozwala osobie być samodzielnym uczestnikiem w obrocie gospodarczym ani dokonywać samodzielnie większości czynności.
Osoba posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych może prowadzić własną firmę o ile jej przedstawiciele ustawowi (najczęściej rodzice) wyrażą zgodę na dokonywane przez nią czynności. W niektórych sprawach przekraczających zwykły zakres zarządu do dokonania czynności potrzebna jest zgoda sądu.
Firmy dzieci zdaniem ministra
Minister buda powiedział:
- Jeżeli młody człowiek uzyska zgodę na prowadzenie działalności przez sąd, wówczas będzie mógł ją prowadzić bez zgody rodziców, bez każdorazowego potwierdzania każdej czynności przez rodzica. Dzisiaj zarejestrowanie działalności to jest jedno, ale w związku z tym, że osoba jest małoletnia kodeks cywilny mówi o tym, że czynności wymagają zgody i potwierdzenia rodzica. Wniosek będzie mógł być złożony też przez młodego człowieka. Ostatecznie to sąd rozstrzyga, czy taka decyzja, czy taka zgoda będzie wydana, więc młody człowiek będzie mógł złożyć taki wniosek. Chcielibyśmy, aby prace legislacyjne, które są na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów (SKRM), postępowały jak najszybciej. Mamy nadzieję, że za chwilkę przyjmie to SKRM, a później Rada Ministrów i przejdziemy do prac sejmowych. W tej kadencji chcielibyśmy ten projekt uchwalić. On jest w priorytetach rządu, przyjęliśmy go, jako jeden z ważniejszych projektów Ministerstwa Rozwoju i Technologii na tę obecną kadencję.
Sklepy internetowe prowadzone przez dzieci już działają Teraz czas na ich firmy
Na platformie Shoper działają już sklepy internetowe założone przez osoby niepełnoletnie na zasadach działalności nierejestrowanej.
– Widzimy, że młodzi ludzie chcą działać w e-commerce i szukają swoich dróg na osiągnięcie sukcesu sprzedażowego w sieci, co z pewnością jest godne pochwały. Jednak, w takim przypadku, warto zachować ostrożność i pamiętać o ograniczeniach wynikających z wieku. Projekt ustawy, o którym mówi Minister Buda, z pewnością ułatwiłby młodym przedsiębiorcom wejście do świata e-commerce, dając im możliwość prowadzenia pełnoprawnej działalności gospodarczej – komentuje Artur Halik, Head of Sales w Shoper.
Firmy dzieci to zmiany w branży e-commerce
Zaplanowane zmiany w prawie gospodarczym, które umożliwią młodym przedsiębiorcom prowadzenie pełnoprawnej działalności, mogą mieć ogromny wpływ na rozwój branży e-commerce. Obecnie, choćby na platformie TikTok, widać mnóstwo pomysłów na biznesy dla osób niepełnoletnich, ale prowadzenie takiej działalności jest ograniczone do nierejestrowanej.
– Nowe przepisy z pewnością zachęcą młodych ludzi do zaangażowania się w biznes, rozwijania swoich pomysłów i kształtowania przyszłości zawodowej już od najmłodszych lat. Będą mieli możliwość prowadzenia pełnoprawnej działalności gospodarczej, co pozwoli na większą kreatywność i zróżnicowanie działań, a także odkrywanie nowych sposobów na prowadzenie biznesu w erze cyfrowej – mówi Artur Halik.
Pobierz ebook "Jak wybrać software house i przeskalować swój biznes [ebook z raportem]"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨ Tworzymy …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy agencją butikową. Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach. Jesteśmy jedynym …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
No dobrze. Zgoda sądu na prowadzenie regularnej DG niezależna od zgody/woli rodziców. Co z odpowiedzialnością prawną za możliwe nieprawidłowości w jej prowadzeniu? Mam na myśli choćby kwestie np. nieopłaconego podatku dochodowego, brak dostawy opłaconego produktu itp. Czyja ona miałaby być?