Przedstawiamy najnowszy raport redakcji Interaktywnie.com. We współpracy z ekspertami naszych partnerów przygotowaliśmy ebook, który jest kompendium wiedzy i porad na temat e-commerce. Piszemy o trendach w roku 2024 i doradzamy, jak najlepiej zorganizować sprzedaż w firmie.
Pobierz ebook "E-commerce w 2024 roku. Ebook z raportem o rynku i poradami dla firm"
Wstęp do ebooka z raportem o e-commerce w 2024 roku.
Polacy pokochali zakupy w internecie. W sieci są także Twoi klienci!
Średnio, według różnych szacunków, w 2023 roku wydaliśmy na zakupy w internecie aż 125 mld zł. A rynek e-commerce wciąż rośnie i nie jest mu straszne nawet spowolnienie gospodarcze.
Pandemia koronawirusa przyspieszyła transformację Polaków w e-konsumentów i ten tren się już nie odwróci. Twoja firma powinna więc już teraz zadbać o promocję i sprzedaż produktów lub usług w sieci. Konkurencja zapewne już o tym pomyślała.
Dobrze wiedzą to firmy, które postanowiły się zaprezentować w tym ebooku z raportem o e-commerce w Polsce: Agencja 4 REAL, Ceneo, TBMS, The Humans.
Polecam zapoznanie się z wiedzą ich ekspertów oraz ofertą.
Tomasz Bonek, redaktor naczelny Interaktywnie.com
Prognozy dla rynku e-commerce w 2024 roku, czyli co warto sprzedawać w internecie?
- 6,5 bln dolarów - to szacowana globalna wartość rynku e-commerce.
- W Polsce tylko w 2023 roku kupionych zostało w internecie rozmaitych towarów za prawie 125 mld złotych.
Dane Statisty wskazują na dalszy rozwój tego rynku, choć tempo będzie nieco wolniejsze. Ale najważniejsze jest to, że jeśli dzisiaj chce się sprzedawać produkty i usługi, to trzeba to także robić w internecie. Ten rynek jest ogromny i wciąż się rozwija.
E-commerce to branża, której wartość określamy poprzez sumę wartości sprzedanych za pośrednictwem internetu produktów lub usług. Na przestrzeni lat rozwinęła się kilkukrotnie - jak podaje Statista, w 2014 roku wartość globalnej sprzedaży za pośrednictwem internetu wyniosła 1,3 bln dolarów. Kwota ta uległa podwojeniu cztery lata później, kiedy rynek ten osiągnął wartość niespełna 3 bln dolarów. W 2023 roku rynek e-commerce sięgnął natomiast poziomu 6,5 bln dolarów.
Rośnie nie tylko wartość rynku e-commerce, ale także jego udział w sprzedaży detalicznej. Według Statista, w 2015 roku jego udział w ogólnym poziomie sprzedaży detalicznej na świecie wyniósł 7,4 procent. W 2023 roku prawie co czwarty dolar na rynku detalicznym był wydany za pośrednictwem internetu.
Patrząc na przychody pochodzące z rynku e-commerce widać, że największym “graczem” jest Azja. W 2022 roku przychody z tej branży wyniosły tam prawie 1,7 bln dolarów, podczas gdy znajdujące się na drugim miejscu zestawienia obie Ameryki mogły się pochwalić łączną wartością niespełna 1 bln dolarów. Na trzecim miejscu uplasowała się Europa - 567 mld dolarów. Odrębnie na kolejnych miejscach uplasowano Australię i Oceanię oraz Afrykę.
Prognoza dla globalnego rynku e-commerce
Eksperci Statisty zwracają uwagę szczególnie na rozwój rynku e-commerce w Indiach. Szacują, że tempo wzrostu tego rynku w tym kraju w latach 2023-2027 sięgnie 14 procent rocznie. Wspominają oni również o rynku e-commerce w Ameryce Łacińskiej, który w kolejnych latach może się prężnie rozwijać. Z kolei w Europie coraz większą uwagę przyciąga handel społecznościowy, czyli sprzedaż za pomocą platform społecznościowych takich jak Facebook Instagram, czy TikTok Shop.
Od osiągniętego szczytu na początku pandemii COVID-19, tempo rozwoju rynku e-commerce na świecie nieco osłabło. Jak wskazuje eMarketer, w 2020 roku było to 25,7 procent, natomiast w ubiegłym roku 11,2 procent. Według prognoz w 2025 roku rynek urośnie o 9 procent, a jego wartość sięgnie 7,4 bln dolarów.
Dalej w swoich prognozach idzie Precedece Research. Eksperci wzięli pod uwagę w wyliczeniach nie tylko transakcje zawarte z klientami detalicznymi, ale także wszystkie transakcje B2B. Według nich w 2024 roku globalny rynek e-commerce będzie miał wartość 18,7 bln dolarów. Z kolei w 2032 roku osiągnie poziom 57,2 bln dolarów.
Rynek e-commerce w Polsce
Wartość rynku e-commerce w Polsce osiągnęła 110 mld złotych w 2022 roku - podała Statista. Według prognoz, w 2027 roku kwota ta wzrośnie do 150 mld złotych.
Kto kupuje w internecie?
Według badania Mediapanel autorstwa Gemius/PBI, w grudniu 2023 roku liczba internautów w Polsce sięgnęła 29,6 mln. Z kolei raport Gemius oraz IAB Polska, pt.: “E-commerce w Polsce 2023” dostarcza wiedzę na temat tego, jaka jest struktura demograficzna użytkowników rynku e-commerce w Polsce.
Spośród niespełna 30 mln internautów, w 2023 roku 79 procent dokonało zakupów w internecie. 75 procent kupowało w polskich sklepach internetowych, 30 procent w zagranicznych, a 19 procent za pośrednictwem social mediów – to tzw. social commerce.
Struktura płci na polskim rynku e-commerce jest wyrównana - 51 procent stanowią kobiety, a 49 procent mężczyźni. Największa grupa kupujących online ma co najmniej 50 lat (35 procent). Na drugim miejscu jest grupa wiekowa 35-49 lat (33 procent), a na trzecim osoby młodsze mające od 25 do 34 lat oraz mniej.
Gdzie zatem najczęściej mieszkają osoby robiące zakupy online? Według badania IAB Polska oraz Gemius za ubiegły rok, im większe miasto, tym wyższy jest odsetek kupujących online. Osoby mieszkające w mieście o populacji wyższej niż 200 tysięcy stanowią 31 procent kupujących online. 23 procent to osoby mieszkające w mieście o liczbie mieszkańców od 50 do 199 tys., a 22 procent mieszka w mniejszych miejscowościach o populacji 20-49 tys. Nieco więcej, bo 24 procent stanowią mieszkańcy terenów wiejskich.
Kupujący w internecie najczęściej mają wyższe wykształcenie - 42 procent, a średnie - 40 procent. Wynika to oczywiście z tego, że osoby lepiej wykształcone lepiej zarabiają, co przekłada się na ich zdolność do konsumpcji. Z kolei określając sytuację materialną swojego gospodarstwa domowego, uczestnicy badania najczęściej wskazywali odpowiedź “średnia” - 53 procent. Jako dobrą sytuację materialną swojego gospodarstwa oceniło 37 procent badanych, a 9 procent opisywało ją jako złą.
Gdzie najczęściej kupujemy online?
Według raportu Gemius oraz IAB Polska, Allegro kolejny rok z rzędu deklasuje rywali. Najbardziej znanym sklepem internetowym jest właśnie ten portal - wskazało na niego 86 procent badanych.
Na kolejnych miejscach uplasowały się takie serwisy jak:
Największe e-commerce'we marketplace'y w Polsce:
- Allegro - 86 procent
- OLX - 39 procent
- Zalando - 20 procent
- Amazon - 15 procent
- Aliexpress - 15 procent
Najpopularniejsze kategorie produktów w e-commerce
Raport Gemius wskazuje trzy główne kategorie produktów obecne w e-handlu. Są to:
- Odzież, akcesoria i dodatki
- Obuwie
- Kosmetyki i perfumy
Z kolei wśród planowanych zakupów online, internauci wskazali produkty z kategorii:
- podróże i rezerwacje
- meble i elementy wystroju wnętrza
- produkty spożywcze
Z kolei raport “Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce 2018-2027” autorstwa Strategy&Polska określił następujące kategorie produktowe, które najczęściej kupowano w 2023 roku (wskazany procent jest udziałem w polskim rynku e-commerce według autorów badania):
- Moda – 35,7%
- Elektronika – 23,6%
- Zdrowie i uroda – 10,8%
- Dom i ogród – 9,2%
- Sport i rekreacja – 7,1%
- Dzieci i zabawki – 6,2%
- Jedzenie i napoje – 5,2%
Wśród prognoz na 2024 rok warto zwrócić uwagę na dane PwC. Według nich w tym roku wartość sprzedanych online produktów i usług sięgnie w Polsce 139 mld zł, a wśród najpopularniejszych kategorii będą: moda, produkty spożywcze i chemia gospodarcza, zdrowie i uroda, elektronika i sprzęt AGD.
Dlaczego Twoja firma powinna działać na rynku e-commerce czyli sprzedawać w internecie?
Według serwisu Finance Online, można wymienić kilka głównych powodów i zalet sprzedaży produktów w internecie:
- 88 procent badanych wskazało na możliwość sprzedaży swoich produktów i usług w każdym czasie,
- 88 procent badanych wskazało jako zaletę sprzedaży online, możliwość łatwiejszego odnalezienia firmy przez potencjalnych klientów,
- 84 procent wskazało na oszczędność czasu i pieniędzy w prowadzeniu biznesu.
Z kolei Statista jako główne zalety prowadzenia sprzedaży w internecie wymienia lepszą możliwość badania potrzeb klientów, zwiększenie widoczności oraz zasięgu marki i produktów, poprawę konkurencyjności, nowe możliwości promocyjne, dostęp do recenzji użytkowników, dodatkowe źródło przychodów w przypadku równoległego prowadzenia sklepu stacjonarnego.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»