henryk szatkowski
henryk szatkowski 2014-06-06 12:08:34

Pierwszy wirus szyfrujący pliki na urządzeniach z Androidem

Analitycy zagrożeń z firmy ESET przechwycili pierwszy w historii złośliwy program typu ransomware, szyfrujący pliki, który bierze na cel nie komputery, a smartfony i tablety z Androidem
- ostrzega we wczorajszej (5.06) informacji prasowej Krzysztof Kasperkiewicz (Biuro Bezpieczeństwa IT w Dagma Sp. z o.o.).

Po zainfekowaniu zagrożenie szyfruje zdjęcia, dokumenty i filmy zapisane na karcie pamięci, zainstalowanej w urządzeniu. Odzyskanie dostępu do zaszyfrowanych danych możliwe jest jedynie po wcześniejszym spełnieniu żądania złośliwej aplikacji, czyli wpłaceniu stosownego okupu.

Android/Simplocker, bo tak zagrożenie zostało oznaczone przez pracowników laboratorium antywirusowego ESET, przedostaje się na urządzenie z Androidem w zainfekowanej aplikacji. Nieświadomy niebezpieczeństwa użytkownik pobiera i uruchamia złośliwy plik, instalując w ten sposób Simplockera na swoim smartfonie lub tablecie. W chwilę po zainfekowaniu urządzenia, zagrożenie rozpoczyna skanowanie zainstalowanej w urządzeniu karty SD w poszukiwaniu konkretnych typów plików. - Android/Simplocker szuka plików o rozszerzeniach jpeg, jpg, png, bmp, gif, pdf, doc, docx, txt, avi, mkv, 3gp, mp4, by następnie zaszyfrować je silnym algorytmem AES. O istnieniu zagrożenia użytkownik dowiaduje się wtedy, gdy szkodnik zaczyna wyświetlać na ekranie urządzenia komunikat o zaszyfrowaniu plików – mówi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.
W chwili, gdy użytkownik próbuje odczytać wspomniany komunikat z ekranu swojego urządzenia, zagrożenie szyfruje w tle pliki zapisane na karcie pamięci. Z informacji wyświetlanej przez Android/Simplockera wynika, że odszyfrowanie plików, a więc przywrócenie do nich dostępu, jest możliwe po wpłaceniu okupu w wysokości 260 ukraińskich Hrywien. Kamil Sadkowski z firmy ESET podkreśla, że zarówno język, w jakim wyświetlany jest komunikat, jak i waluta, w której należy wpłacić okup, wskazują, iż Android/Simplocker powstał w celu atakowania mieszkańców Ukrainy.

Jak podkreślają eksperci z firmy ESET, zagrożenie po zainfekowaniu urządzenia swojej ofiary, błyskawicznie nawiązuje połączenie z serwerem, należącym do cyberprzestępcy. Dzięki temu Android/Simplocker może w dowolnym momencie zrealizować polecenia swojego twórcy. Podczas komunikacji ze wspomnianym serwerem zagrożenie przesyła numer IMEI zainfekowanego smarftonu, model urządzenia, nazwę producenta oraz wersję systemu operacyjnego. Połączenie z serwerem nawiązywane jest za pośrednictwem sieci TOR, anonimizującej ruch sieciowy.

Przed infekcją Android/Simplockerem chroni aplikacja zabezpieczająca dla smartfonów i tabletów z Androidem ESET Mobile Security. W wypadku osób, które nie korzystały z rozwiązania zabezpieczającego i padły ofiarą zagrożenia szyfrującego może się okazać, że jedyną szansą na odzyskanie dostępu do zaszyfrowanych danych jest skorzystanie z tzw. backupu, czyli zapasowej kopii utraconych danych.

Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
 
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2022 interaktywnie.com. All rights reserved.