Gigant odwołał się od wyroku z 2017 roku, kiedy to KE uznała, że nadużywa on swojej dominującej pozycji faworyzując własną usługę porównywania produktów i nałożyła na niego karę w wysokości 2,4 mld euro. Odwołanie przegrał, a wyrok pozostaje w mocy.
Google wyczerpał tym samym swoje możliwości, bo od tej decyzji odwoływał się nie po raz pierwszy. Już listopadzie 2021 roku Sąd Generalny Unii Europejskiej w dużej mierze oddalił jego apelację, potwierdzając, że faworyzowanie własnej usługi było działaniem antykonkurencyjnym. Sąd uznał jednak, że Komisja nie wykazała, że działania Google mogły mieć antykonkurencyjne skutki na rynku ogólnych usług wyszukiwania jako całości — dlatego uchylił tę część orzeczenia.
Google ponownie odwołał się od decyzji UE, kierując sprawę tym razem do najwyższego sądu UE — Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) — który zgodził się z analizą Sądu Generalnego.
Komentując sprawę Google Shopping na konferencji prasowej, unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager powiedziała, że jest to „kamień milowy w historii działań regulacyjnych przeciwko wielkim firmom technologicznym”.
Była to jedna z pierwszych znaczących spraw antymonopolowych wytoczonych przez agencję konkurencji przeciwko dużej firmie cyfrowej i myślę, że ta sprawa oznaczała przełomowy moment w sposobie, w jaki regulowano i postrzegano firmy cyfrowe.
(...)
Idąc dalej, Komisja oczywiście zadba o to, aby zasada zawarta w tym wyroku — który jest już ostateczny — była przestrzegana na korzyść wszystkich europejskich konsumentów.
Zapytany o komentarz do orzeczenia TSUE, rzecznik Google, Rory O’Donoghue, przesłał oświadczenie firmy.
Jesteśmy rozczarowani decyzją Sądu. Wyrok ten dotyczy bardzo specyficznego zestawu faktów. W 2017 roku wprowadziliśmy zmiany, aby dostosować się do decyzji Komisji Europejskiej. Nasze podejście działa z powodzeniem od ponad siedmiu lat, generując miliardy kliknięć dla ponad 800 usług porównywania cen.
Gigant technologiczny złożył kilka innych odwołań od dodatkowych decyzji antymonopolowych Komisji. We wrześniu 2022 roku przegrał kolejną dużą apelację, kiedy Sąd Generalny UE w dużej mierze potwierdził grzywnę antymonopolową bloku w wysokości 4,34 miliarda euro związaną ze sposobem, w jaki gigant technologiczny obsługuje swoją platformę mobilną Android.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»