Zbudowany “domowym sumptem” komputer stacjonarny, pobił rekord dokładności wyliczenia liczby Pi, sięgając 5 bilionów miejsc po przecinku. Twórcy eksperymentu tłumaczą, że chcieli sięgnąć granic, do których zdolny jest domowy komputer. No i sięgnęli!54-letni inżynier z Japonii, Shigeru Kondo, wydał 18 tys. dolarów, aby zbudować komputer zdolny do tak skomplikowanych i długotrwałych obliczeń matematycznych. Jednocześnie współpracował [...]
Zbudowany “domowym sumptem” komputer stacjonarny, pobił rekord dokładności wyliczenia liczby Pi, sięgając 5 bilionów miejsc po przecinku. Twórcy eksperymentu tłumaczą, że chcieli sięgnąć granic, do których zdolny jest domowy komputer. No i sięgnęli!
54-letni inżynier z Japonii, Shigeru Kondo, wydał 18 tys. dolarów, aby zbudować komputer zdolny do tak skomplikowanych i długotrwałych obliczeń matematycznych. Jednocześnie współpracował z amerykańskim studentem informatyki, Alexandrem Yee. Ten drugi napisał program y-cruncher, który wykonał rekordowe działanie – obliczenie wartości liczby Pi z dokładnością do 5 bilionów cyfr po przecinku (1 bilion = 1 000 000 000 000).
Wykonana metodą chałupniczą maszyna Turinga [wideo]
Ponoć Kondo przebywał w pokoju sam, gdy komputer zakończył obliczenia. Podekscytowany pobiegł zawiadomić o tym żonę i matkę, z którymi mieszka, ale te nie wyraziły większych emocji – donosi AFP. Poprzedni rekord w tej niecodziennej “dyscyplinie” należał do francuskiego inżyniera, który początkiem tego roku dokonał (ponoć również na domowym komputerze) kalkulacji liczby pi do 2,7 biliona cyfr po przecinku.
Abstrahując od uczuć, które wzbudza sam eksperyment, warto przyjrzeć się specyfikacji maszyny, którą zbudował japoński geek. Komputer działa w oparciu o 2 procesory Intel Xeon X5680 taktowane zegarem 3,33 GHz, dysponujące ogólną liczbą 12 rdzeni. Do tego zastosował 96 GB pamięci RAM DDR3 1066 MHz. Dysk twardy, który pomieścił taką ilość danych także musiał być słusznej pojemności: 3 x 2 TB SATA II Seagate, zaś dla systemu i obliczeń Japończyk przeznaczył 1 TB SATA II Hitachi oraz 16 x 2 TB SATA II Seagate’a. Całość działa w oparciu o system Windows Server 2008 R2 Enterprise x64.
Źródło: gadzetomania.pl
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»