7.10.2010 / Gadzetomania.pl
 

Niesamowicie maleńki żyroskop dla nowoczesnych gadżetów

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Katarzyna Kieś
 

iphone

Naukowcy z Izraela opracowali żyroskop optyczny, w porównaniu z którym główka od szpilki jest wielką bryłą. Docelowo urządzenie to ma być wbudowane w elektroniczne gadżety. Ale nie tylko.

Ponieważ znajdzie również zastosowanie w diagnostyce medycznej – wszędzie tam, gdzie lekarze będą chcieli dokładnie śledzić przemieszczanie się rozmaitych cząstek/leków wewnątrz ciała.

Standardowy żyroskop ma wielkość pudełka i wagę ok. pół kilograma. Zmieszczenie go na pokładzie samolotu nie jest problemem. Do smartfona urządzenie o takiej wielkości, co logiczne, już nie wejdzie. Izraelscy uczeni wymyślili więc żyroskop, który trudno dostrzec okiem: ma zaledwie milimetr kwadratowy powierzchni! Zanim weźmie się urządzenie pod lupę, można odnieść wrażenie, że ma się do czynienia z maleńkim pyłkiem. Dopiero powiększenie ujawnia, że mikrożyroskop przypomina wyglądem czip komputerowy. Jego „sercem” jest półprzewodnikowy laser o średnicy jedynie kilkudziesięciu mikrometrów.

Czy zabrałbyś iPhone’a w zaświaty?

Żyroskop stosuje się w gadżetach m. in. po to, abyście mogli obracać np. iPhone’em wedle upodobania – dzięki urządzeniu obraz wyświetlany na ekranie dostosuje się do aktualnego ułożenia.

To nie wszystko: twórcy maleńkiego żyroskopu podpowiadają, że umożliwi on śledzenie dokładnej pozycji obiektu bez sygnału GPS. Zapowiada się ciekawie… Tym bardziej, że technologia może już w ciągu najbliższych kilku lat trafić do testów dopuszczających urządzenie na rynek masowy.

Źródło: gadzetomania.pl

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.