Wiedza na temat tego, jak tworzą się zamrożone stożki, być może zostanie wykorzystana kiedyś do produkcji lodowych smakołyków. Na dziś przyda się specom od lotnictwa. Głównie tym, którym sen z powiek spędza jedno pytanie: jak na skrzydłach lecących samolotów (było, nie było: owiewanych wartkimi i silnymi prądami powietrza) tworzą się sople lodu. Przy okazji pojawia [...]
Wiedza na temat tego, jak tworzą się zamrożone stożki, być może zostanie wykorzystana kiedyś do produkcji lodowych smakołyków. Na dziś przyda się specom od lotnictwa. Głównie tym, którym sen z powiek spędza jedno pytanie: jak na skrzydłach lecących samolotów (było, nie było: owiewanych wartkimi i silnymi prądami powietrza) tworzą się sople lodu. Przy okazji pojawia się też inny problem, powiązany z powyższym: należałoby rozgryźć, jak na kształt powstających sopli wpływa sam pęd powietrza. Wyjaśnienie tych kwestii oznaczać może poprawę bezpieczeństwa lotów.
Boeing 787 Dreamliner od środka
Lód na samolocie to samo zło: głównie dlatego, że zakłóca przepływ powietrza, psuje aerodynamikę i może doprowadzić nawet do zerwania łączności czy zatrzymania silnika samolotu. Oblodzenia lecącej maszyny nie da się uniknąć – wystarczy, by znalazła się ona w warunkach sprzyjających tworzeniu się lodu, aby ten natychmiast zaczął pokrywać wszystko, co się da. Sople, które powstają pod skrzydłami samolotów, działają na dodatek w dość zdradliwy sposób: zwiększają opór powietrza i mogą zmieniać parametry lotu – dlatego naukowcy uznali, że rozszyfrowanie, jak panujące w powietrzu warunki wpływają na wytwarzanie lodowych stożków, to sprawa nader istotna.
Amerykański myśliwiec vs mrożone kurczaki
Do tej pory panowało przekonanie, że sople lodu powstające w dość ekstremalnych warunkach powinny być zniekształcone. Tymczasem… Niespodzianka! Okazało się, że jeśli tworzeniu się sopli towarzyszy powiew powietrza, powstają formy elegancko symetryczne i wręcz wzorcowe. Zaistnienia różnego rodzaju lodowych „indywidualistów” doczekano się, kiedy sople „hodowano” w warunkach bezwietrznych. I na wodzie zawierającej wtręty. Sople, które powstawały z wody destylowanej, były zdecydowanie bardziej kształtne.
Samolot przyszłości wg Airbusa
Doświadczenie, które przeprowadzili kanadyjscy glacjolodzy we współpracy z fizykami z Uniwersytetu w Toronto, było prawdopodobnie pierwszym na świecie, w którym z naukowym pietyzmem potraktowano przedmiot – wydawać by się mogło – głównie dziecięcego zainteresowania, powstający, kiedy porządnie ściśnie mróz. Sople powstawały w pojemniku, do którego od góry wkraplano wodę. Naczynie z rosnącym soplem, niczym ruszt z nadzianym kurczakiem, obracano co cztery minuty. Rozczaruję teraz wszystkich sceptyków, których pewnie aż korci, by zarzucić, iż sople wytworzone w warunkach laboratoryjnych nijak mają się do tych powstających w naturze. Lodowe stożki miały całkiem przyzwoite rozmiary: nawet pół metra długości. To obiekty na tyle duże, że już na oko widać, czy są kształtne, czy nie.
Zainteresowanych odsyłam do filmu, na którym uwieczniono eksperyment.
Źródło: gadzetomania.pl
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»