Trzeba przyznać, że choć nakłady na naukę w naszym kraju są – łagodnie mówiąc – skromne, to jednak co i rusz otrzymujemy informacje o jakiś wynalazku, nad którym pracują nasi naukowcy. Otrzymałem właśnie informacje o emisyjnym tomografie pozytonowym, budowanym na bazie materiałów organicznych. Jak na razie nie ma nawet jego prototypu, ale jeśli wejdzie do [...]
Trzeba przyznać, że choć nakłady na naukę w naszym kraju są – łagodnie mówiąc – skromne, to jednak co i rusz otrzymujemy informacje o jakiś wynalazku, nad którym pracują nasi naukowcy. Otrzymałem właśnie informacje o emisyjnym tomografie pozytonowym, budowanym na bazie materiałów organicznych. Jak na razie nie ma nawet jego prototypu, ale jeśli wejdzie do produkcji, może spowodować, że tego typu narzędzia znajdą się w każdym polskim szpitalu – ale przede wszystkim dojdzie do małej rewolucji w badaniu pacjentów. Dlaczego?
Lecznicze działanie prądu
Po pierwsze – będzie on o wiele tańszy od używanych obecnie modeli. Po drugie – komora diagnostyczna będzie na tyle duża, aby zobrazować jednocześnie procesy fizjologiczne w całym ciele pacjenta. Za powstanie tomografu odpowiada dr hab. Paweł Moskal z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Specjalnie zsyntetyzowany plastik, który chce stosować Moskal, będzie mógł służyć w tomografie jako scyntylator – materiał, w którym pod wpływem promieni gamma wzbudzane są błyski światła. Na podstawie tych błysków można wnioskować o rozpadach promieniotwórczych w ciele pacjenta i zaobserwować rozwój nowotworu nawet w bardzo wczesnej, niemożliwej do zaobserwowania gołym okiem fazie choroby.
Pierwsze lekarstwo na raka trafi do sprzedaży?
Współczesne pozytonowe tomografy emisyjne (PET) używają do do rejestrowania promieniowania gamma drogich kryształów. Innowacyjność projektu Moskala polega na zastosowaniu wyjątkowych materiałów odbierających promieniowanie. Można bowiem zastąpić kryształy kilkakrotnie tańszymi materiałami organicznymi na bazie plastików. Dzięki temu będzie możliwość badania procesów zachodzących w całym ciele, a nie np. tylko w mózgu. Pomysł został już zgłoszony do opatentowania, przeszedł wstępną weryfikację. Trwają poszukiwania źródła finansowania, by móc skonstruować prototyp.
Źródło: gadzetomania.pl
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»