Wszystkie są darmowe, ale w niczym nie ustępują tym płatnym.
W ostatnich latach wiele agencji tworzy własne działy innowacji, R&D, B+R itp. mające na celu identyfikowanie i odkrywanie nowych możliwości łączących technologię i kreatywność lub wspieranie klientów agencji w zakresie innowacji. Niestety, ciągle często brakuje ludzkiego wymiaru technologii.
A głównym celem kreatywnych technologów powinno być eksplorowanie naturalnych sposobów interakcji człowieka z technologią. Najlepiej nadają się do tego osoby pracujące na przecięciu kreacji, technologii, nauki i biznesu, posiadające praktyczne umiejętności kodowania. Będąc twórcami (zarówno oprogramowania jak i obiektów), a nie tylko biernymi użytkownikami, mogą badać nie tylko treść, ale posiąść dogłębne zrozumienie procesów i ich znaczeń. Skupić się nie tylko na formie ale przede wszystkim na funkcji (użyteczności).
Tworzenie produktów dostosowanych do potrzeb odbiorcy wymaga jednak użycia odpowiednich narzędzi. Poniżej opiszę te, które w mojej ocenie są najlepsze.
Processing to język i środowisko programistyczne stworzone w MediaLab MIT w
ramach prac prowadzonych przez grupę składającą się z artystów, programistów,
techników i projektantów z całego świata. Jednym z założeń projektu było
przygotowanie środowiska programistycznego, które pomoże w nauce
programowania osób niezwiązanych z programowaniem.
Cel ten osiągnięty jest przez błyskawiczne efekty wizualne, jakie oferuje programowanie w Processingu oraz przez uproszczenie skomplikowanych i pracochłonnych konstrukcji programowania graficznego w języku Java, w którym Processing jest zaimplementowany. Rozwijany jest jako projekt Open Source, co pozwala autorom na rozpowszechniane swoich prac pod dowolną licencją, bez ograniczeń.
OpenFrameworks jest zestawem narzędzi C++ dla kreatywnego kodowania o
profesjonalnej jakości. Tworzony przez różnorodną społeczność hakerów,
artystów, projektantów, studentów oraz nauczycieli z całego świata. W
przeciwieństwie do Processingu nie posiada własnego środowiska
programistycznego (IDE) ale korzysta z istniejących np. XCode na Mac, Eclipse lub
Visual Studio na Windows. Znacznie trudniejszy w nauce niż Processing. Przeznaczony dla doświadczonych użytkowników, ale oferujący w zamian dużo lepszą wydajność.
Adobe Integrated Runtime, w skrócie AIR, jest wieloplatformowym środowiskiem
programistycznym wykorzystywanym do tworzenia rozbudowanych aplikacji
desktopowych i rozwiązań mobilnych. Pozwala na integrację z systemem
operacyjnym i na użycie kodu ActionScript, HTML5 i JavaScript do tworzenia
aplikacji i gier uruchamianych poza przeglądarką, które działają jak aplikacje natywne. Posiada jeden z najlepszych systemów do tworzenia interakcji i animacji z wykorzystaniem grafiki wektorowej bez znajomości programowania.
Arduino jest językiem i platformą programistyczną, umożliwiającą łatwe
tworzenie projektów elektronicznych. Inicjatywa zapoczątkowana we Włoszech
w celu zbudowania urządzenia kontrolującego studenckie projekty interaktywne
jako tańsza alternatywa dla innych dostępnych wtedy systemów prototypowania.
Środowisko programistyczne bazujące na Processingu zostało zaprojektowane w
taki sposób, aby było przyjazne dla osób niezajmujących się tworzeniem oprogramowania. Arduino pozwala na interakcję ze światem fizycznym, kontrolowanie obiektów oraz zbieranie dane z otoczenia (za pomocą sensorów i czujników).
Na rynku mamy wiele programów wspierających kreatywne kodowanie. Wiele
doświadczonych osób wybiera bardziej niszowe rozwiązania jak Cinder, MaxMSP/Jitter, Pure Data czy QuartzComposer, które pozwalają na realizację konkretnych zadań. Wybrane cechują się wieloplatformowością, dostępem do dużej społeczności i otwartym kodem. Jednocześnie nie wymagają wiedzy technicznej, aby zacząć z nich korzystać. W procesie tworzenia oprogramowania nie musimy być przywiązani do konkretnej platformy programowo-sprzętowej, ale możemy skupić się na istocie projektu. Jakość omawianych narzędzi w niczym nie ustępuje płatnym rozwiązaniom i śmiało można z nich korzystać nawet w zaawansowanych technologicznie projektach komercyjnych.
Szymon Pepliński, CTO w DDB&tribal. Pracuje dla klientów z rankingu Fortune 500, takich jak Intel, McDonald's czy Microsoft.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»