Od 25 lat, jakie upłynęły od ich odkrycia w laboratorium, chemicy są zafascynowani ich własnościami i potencjalnymi zastosowaniami. Fulereny – bo o nich mowa – zostały teraz dostrzeżone w mgławicy otaczającej odległego białego karła. To największe znane cząsteczki, na które natrafiono w przestrzeni kosmicznej. Atomy węgla, łącząc się, mogą tworzyć przeróżne struktury. Do najbardziej znanych należą [...]
Od 25 lat, jakie upłynęły od ich odkrycia w laboratorium, chemicy są zafascynowani ich własnościami i potencjalnymi zastosowaniami. Fulereny – bo o nich mowa – zostały teraz dostrzeżone w mgławicy otaczającej odległego białego karła. To największe znane cząsteczki, na które natrafiono w przestrzeni kosmicznej.
Atomy węgla, łącząc się, mogą tworzyć przeróżne struktury. Do najbardziej znanych należą regularna, przestrzenna struktura diamentu oraz warstwowy układ grafitu. Od 1985 r. wiadomo również, że czasami połączone atomy węgla zwijają się w kuliste lub elipsoidalne cząsteczki liczące od 20 do nawet kilkuset atomów, zwane fulerenami (lub fullerenami).
Najpospolitszymi z nich są molekuły C60 oraz C70. Pierwsza z nich, ze względu na swój kształt przypominający piłkę do nogi, nazywana jest niekiedy futbolenem. Ich szczególna budowa i własności rozbudzają nadzieje na ich szerokie zastosowanie w elektronice, nanotechnologii, a nawet w medycynie.
Choć odkryto je w laboratorium, wkrótce potem stwierdzono ich naturalne występowanie w kilku ziemskich minerałach, a także wewnątrz gwiazd. Teraz astronomowie natrafili na nie w przestrzeni międzygwiezdnej.
Odkryto międzygwiezdny antracen
Grupa badaczy pod przewodnictwem Jana Cami z University of Western Ontario przeanalizowała widmo promieniowania podczerwonego pochodzącego z odległej o 6500 lat świetlnych mgławicy planetarnej, otaczającej białego karła leżącego w gwiazdozbiorze Ołtarza. Uczeni z początku nie wiedzieli, co odkryli. Jak wspomina Cami: “Widmo nie przypominało niczego, co kiedykolwiek widziałem.”
Można powiedzieć, iż astronomowie mieli sporo szczęścia. Badana przez nich mgławica zawiera wyjątkowo mało wodoru, który nie dość, że łączy się z węglem, utrudniając tym samym produkcję fulerenów, to jeszcze “oślepia” spektrometry, uniemożliwiając dostrzeżenie wzoru spektralnego tych cząsteczek w analizowanym widmie.
Fulereny C70 to największe jak dotąd molekuły odkryte w przestrzeni kosmicznej. Ich obecność stanowi dowód, że złożone, duże cząsteczki mogą powstawać i utrzymywać się w niej przez długi czas.
Źródło: gadzetomania.pl
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»