Rozbłysk widoczny na zdjęciu powyżej, to eksplozja gwiazdy, która jest największym jak dotąd zjawiskiem tego typu zaobserwowanym przez ludzi. Był on tak silny, że oślepił teleskop orbitalny Swift.Kepler odkrył setki egzoplanet na raz! Jak wiemy w kosmosie światło potrzebuje odpowiednio dużo czasu, aby do nas dotrzeć. Promień Słońca dociera do Ziemi z ośmiominutowym opóźnieniem, dlatego zawsze [...]
Rozbłysk widoczny na zdjęciu powyżej, to eksplozja gwiazdy, która jest największym jak dotąd zjawiskiem tego typu zaobserwowanym przez ludzi. Był on tak silny, że oślepił teleskop orbitalny Swift.
Kepler odkrył setki egzoplanet na raz!
Jak wiemy w kosmosie światło potrzebuje odpowiednio dużo czasu, aby do nas dotrzeć. Promień Słońca dociera do Ziemi z ośmiominutowym opóźnieniem, dlatego zawsze widzimy naszą gwiazdę taką, jaką była przed ośmioma minutami. Natomiast gwiazdy na nocnym niebie to również mozaika świateł wysłanych w różnych okresach czasowych. Rozbłysk, który oślepił Swift 21 czerwca 2010 roku, wydarzył się w rzeczywistości około pięć MILIARDÓW lat temu, daleko, daleko poza naszą Galaktyką. Miał on miejsce w momencie śmierci gwiazdy GRB 100621A. Najpierw dotarło do nas promieniowanie gamma, potem rentgenowskie.
Jak powiedział Phil Evans z Uniwersytetu Leicester w Wielkiej Brytanii, jeden z autorów algorytmu przetwarzania danych:
Rozbłysk promieniowania był tak intensywny, że kiedy dotarł do satelity, oprogramowanie analizujące dane natychmiast się wyłączyło. Tak wiele fotonów bombardowało detektor w każdej sekundzie, że oprogramowanie nie było w stanie przeliczać ich dostatecznie szybko. To tak, jakby deszczomierzem badać fale tsunami.
W końcu zobaczyliśmy planetę poza naszym systemem!
Rozbłysk był ponad 140 razy silniejszy niż znane nam najjaśniejsze źródło promieniowania rentgenowskiego — gwiazdy neutronowej Scorpius X-1, która jest położona 500 tys. razy bliżej niż umierając gwiazda. Dokładniej rzecz ujmując X-1 znajduje się 9000 lat świetlnych od naszej planety. Proszę więc sobie wyobrazić, jak potężna była eksplozja, skoro światło pokonawszy dystans ponad 4,500,000,000 lat świetlnych oślepiło Swifta!
Gdzie rok trwa jak niecały dzień?
Co do samego teleskopu orbitalnego (na rysunku powyżej widzicie Państwo jego artystyczną wizję) – znajduje się on na orbicie od listopada 2004 roku, zaś jego zadaniem jest rejestrowanie rozbłysków promieniowania gamma. Ma on BAT – detektor wykrywania wybuchów, XRT – czujnik promieniowania rentgenowskiego oraz UVOT – ruchomy teleskop optyczny w zakresie widzialnym ultrafioletu. Mimo tej supernowoczesnego wyposażenia i tak dawka fotonów – ponad 140 000 na sekudnę – była zbyt duża.
Źródło: gadzetomania.pl
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»