Dzisiaj nie jest 1 kwietnia, a informacja jest jak najbardziej poważna i podali ją zgodnie obaj rzecznicy prasowi – sieci Play oraz Orange. Spółka zostanie zawiązana ze względu na przetarg na LTE. Firmy “podpuścił” sam Urząd Komunikacji Elektronicznej, decydując o sposobie podziału pasma. Prezes UKE zamierza najwyraźniej wprowadzić u nas zachodni wzorzec, zgodnie z którym operatorzy [...]
Dzisiaj nie jest 1 kwietnia, a informacja jest jak najbardziej poważna i podali ją zgodnie obaj rzecznicy prasowi – sieci Play oraz Orange. Spółka zostanie zawiązana ze względu na przetarg na LTE. Firmy “podpuścił” sam Urząd Komunikacji Elektronicznej, decydując o sposobie podziału pasma.
Prezes UKE zamierza najwyraźniej wprowadzić u nas zachodni wzorzec, zgodnie z którym operatorzy łączą swoje siły w budowaniu i utrzymywaniu infrastruktury sieciowej. Zdecydowano się bowiem wystawić tylko dwa bloki częstotliwości, za to na tyle duże, żeby “zmieścił się” w nich więcej niż jeden operator.
Logiczną konsekwencją tego posunięcia jest zawiązywanie spółek i wspólne startowanie w przetargu – a następnie dzielenie się budową infrastruktury.
Równie sensowne jest też w tym momencie połączenie sił Orange i Play. Obie sieci starają się bardziej niż pozostałe korzystać z najnowszych technologii, a jednym z ich głównych zainteresowań od jakiegoś już czasu jest Internet mobilny.
Wojciech Jabczyński na swoim blogu pisze:
Na co dzień mocno rywalizujemy, ale są tematy, w których warto połączyć siły. Dlatego jesteśmy blisko wspólnego startu z Playem w przetargu na pasmo 2,6 GHz, którego ogłoszenie nastąpi w najbliższych tygodniach. Posiadanie tej częstotliwości pozwoli zaoferować usługi w oparciu o technologię LTE, która daje kilkakrotnie szybszy transfer niż UMTS. Koszty kupna częstotliwości, a potem budowy sieci są duże stąd warto je podzielić z korzyścią dla obydwu operatorów i naszych klientów. Aby wspólnie wystartować planujemy założenie spółki, która wzięłaby udział w przetargu i stała się właścicielem pasma.
Inwestycje na pewno będą kosztowne i skomplikowane logistycznie, toteż mimo, że Orange raczej poradziłby sobie samodzielnie (jakby nie było, stoi za nim kapitał Grupy TP) – faktycznie, spółka może okazać się znacznie korzystniejszym wyjściem.
Marcin Gruszka pisze bardziej wprost:
Co ciekawe UKE zaproponował wystawienie na sprzedaż tylko dwóch bloków częstotliwości – każdy z nich zbyt duży żeby mógł go w pełni wykorzystać jeden operator. W ten sposób regulator próbuje naszym zdaniem bardzo wyraźnie zachęcić graczy na polskim rynku do zrobienia tego, co “starsi koledzy” z bardziej dojrzałych rynków robią od dawna – podzielenia się wysiłkiem budowy i utrzymania sieci. Czas pokaże czy dobrze interpretujemy te intencje. Warto je jednak sprawdzić!
Obie sieci wystosowały wspólne pismo do Urzędu Komunikacji Elektronicznej – i czekają teraz na zgodę na to, aby utworzyć spółkę i wystartować wspólnie w przetargu. Jeśli na podobny krok zdecydują się Era i Plus, to w zasadzie sam przetarg będzie tylko formalnością.
Źródło: komorkomania.pl
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»