Firma AMD (NYSE: AMD) poinformowała dziś, że kolejne zaawansowane superkomputery z wiodących instytutów badawczych i uczelni będą wykorzystywały szerokie spektrum rozwiązań AMD m.in. 16-rdzeniowe procesory o nazwie kodowej “Interlagos”, układy APU z rodziny AMD Fusion oraz AMD Opteron™ Serii 6100.
Firma AMD (NYSE: AMD) poinformowała dziś, że kolejne zaawansowane superkomputery z wiodących instytutów badawczych i uczelni będą wykorzystywały szerokie spektrum rozwiązań AMD m.in. 16-rdzeniowe procesory o nazwie kodowej “Interlagos”, układy APU z rodziny AMD Fusion oraz AMD Opteron™ Serii 6100.
Wśród najnowszych wdrożeń wymienić należy zbudowane przez Inc. (Nasdaq: CRAY) superkomputery na Uniwersytecie w Edynburgu (HECToR), Oak Ridge National Laboratory (ORNL), University of Stuttgart (HLRS) oraz Swiss National Supercomputing Centre (CSCS).
“Systemy HPC to unikatowe rozwiązania, które wymagają najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych,” powiedział Paul Struhsaker, corporate vice president and general manager, Commercial Business w AMD. “Niezależnie, czy mówimy o procesorach ‘Interlagos’, energooszczędnych układach APU, unikatowych rozwiązaniach AMD opartych na architekturze x86 czy najwyższej klasy procesorach graficznych, z dumą możemy powiedzieć, że stanowią serce najszybszych systemów i pozwalają wkroczyć na nowy poziom wydajności mierzonej w exaflopach.”
ORNL jest obecnie w trakcie upgrade’u systemu “Jaguar” dla superkomputera Cray XK6 nazywanego również “Titan” Napędzany procesorami “Interlagos” Titan może osiągnąć przedział od 10 do 20 petaflopów (kwadrylion operacji matematycznych na sekundę) mocy obliczeniowej.
„W ramach upgrade’u systemu Jaguar do Titan w ciągu najbliższych kilku miesięcy ORNL wykorzysta ponad 25,000 procesorów ‘Interlagos’ ” powiedział Buddy Bland, project director ORNL’s Leadership Computing Facility. “Nasi użytkownicy są zachwyceni podniesieniem wydajności, jaki udało nam się osiągnąć w stosunku do wykorzystywanej wcześniej poprzedniej generacji procesorów natomiast nasi sponsorzy są zadowoleni z oszczędności energii. Dzięki zastosowanych rozwiązaniom Titan plasuje się wśród najmocniejszych i najbardziej efektywnych narzędzi badawczych na świecie.”
Oprócz superkomputera Titan Cray korzysta z wydajności, skalowalności procesorów “Interlagos” oraz architektury “Bulldozer” do stworzenia systemów HPC dla najważniejszych instytucji badawczych i naukowych:
- NAMEM – Zlokalizowany w Ułan Bator w Mongolii – NAMEM wykorzystywany jest do tworzenia prognoz pogody oraz modeli klimatycznych;
- CSCS – Znajdujący się w Manno CSCS pełni rolę centrum HPC w Szwajcarii;
- HECToR – Działający na Uniwersytecie w Edynburgu, ufundowany przez Engineering and Physical Sciences Research Council, HECToR pełni rolę narodowego centrum HPC i służy wielu naukowcom w całej Europie;
- HLRS – High Performance Computing Center na Uniwersytecie w Stuttgardzie w ramach Partnership for Advanced Computing in Europe (PRACE) stanowi podstawowe narzędzie badawcze dla naukowców, badaczy i inżynierów w całej Europie.
“Podczas tworzenia projektu superkomputera drobiazgowo opracowujemy najlepszą kombinację mocy i efektywności,” powiedział Barry Bolding, vice president Cray’s product division. “Procesory ‘Interlagos’ oferują niezwykły poziom wydajności, widzimy też coraz większe zainteresowanie naszymi superkomputerami Cray XE6 i Cray XK6, które wykorzystują 16-rdzeniowy procesor x86 oraz niezwykle wydajną architekturę AMD Flex FP.”
Co więcej, firma Penguin Computing zbudowała w Sandia National Labs w Albuquerque pierwszy na świecie klaster HPC napędzany przez układy APU firmy AMD. Zaprojektowany z myślą o energooszczędności, działający w oparciu o AMD A8-3850 APU, Altus 2A00 będzie wspierał badanie zaawansowanych modeli programistycznych a w przyszłości ma szansę stać się kluczowym komponentem mających powstać w przyszłości systemów exascale.
Procesor AMD Opteron™ Serii 6100 będzie zasilał nowe wdrożenia w Los Alamos National Laboratory (LANL) nieopodal Santa Fe jak również te na Uniwersytecie w São Paulo.
Wydział Astronomii Uniwersytetu w Sao Paulo wykorzysta system SGI® Altix® ICE ( 1 500 procesorów AMD Operon™ w jednym racku) do zaawansowanych badań astronomicznych prowadzonych w Brazylii.
Pobierz ebook "Ebook: Jak skutecznie sprzedawać w internecie"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»