BRS Labs wypuścił system nadzoru wideo przetwarzający dane podobnie do ludzkiego mózgu. Potrafi on określić, które zachowanie jest normalne, a które od tej normy odbiega.
BRS Labs wypuścił system nadzoru wideo przetwarzający dane podobnie do ludzkiego mózgu. Potrafi on określić, które zachowanie jest normalne, a które od tej normy odbiega.
System AISight zbiera dane z monitoringu oraz kamer przemysłowych, a dzięki oryginalnemu algorytmowi określa, które zachowanie może stwarzać niebezpieczeństwo dla otoczenia. W przypadku, gdy monitorowana aktywność różni się od najczęściej obserwowanej, alarmuje nadzorcę systemu o możliwym zagrożeniu.
W odróżnieniu od innych tego typów systemów, AISight jest w stanie zinterpretować w kategoriach normalne/niebezpieczne zachowania, które nie były wcześniej zdefiniowane. Rozwiązanie to generuje niezwykle małą liczbę fałszywych alarmów, co często pojawia się w pozostałych systemach analizy wideo.
System ten uczy się samodzielnie, budując własną pamięć kognitywną (poznawczą) w trakcie prowadzenia nadzoru za pomocą kamer przemysłowych. Pamięć ta ma w założeniu być odwzorowaniem pamięci ludzkiej - jej elementy powiązane są ze sobą nie na zasadzie logiczno-formalnej a skojarzeniowo-poznawczej. System określa także jakie zachowania są najczęstsze, tworząc „hypocepty” - wzorce zachowania i ruchu w przestrzeni oparte na procesach poznawczych umysłu.
Najistotniejszą nowością AISighta jest modelowanie oparte na wspomnianych ścieżkach kognitywnych, nie na zestawie reguł. Korzyści płynące z tego faktu widoczne są w mocy opisowej przyjętego modelu: żaden twórca systemu behawioralnego nie jest w stanie przewidzieć oraz formalnie opisać wszystkich elementów monitorowanego środowiska. Modelowanie kognitywne pozwala na uczenie się algorytmu i adaptację do różnych zmiennych środowiskowych. Kod algorytmu uczącego się wymaga ponadto mniej nakładu pracy przy indywidualizacji do konkretnych stanowisk.
System ten, pomimo że może działać praktycznie bez nadzoru, może być ręcznie dostosowywany do konkretnych potrzeb i sytuacji.
Źródło:brslabs.com
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
<blockquote>"(...)które zachowanie jest normalne, a które od tej normy odbiega. (...)"</blockquote><br /> <br /> Hmm ciekawe. Pozostaje tylko dobrze zdefiniować pojęcie "norma/normalny".<br /> Dla antymaterii nasza materia jest antymaterią...
Tak sobie myślę, że zastosowanie takiego narzędzia może mieć o wiele dalsze korzyści niż tylko monitoring. Może można to wykorzystać do badania wzorców zachowań podczas różnych badań populacji, grup itp.<br /> <br /> Czytając tego rodzaju newsy mam wrażenie, że dawne s-f powoli materializuje się przed naszymi oczami :)