Coraz chętniej korzystamy z nowych technologii, takich jak bankowość elektroniczna i aplikacje finansowe, aby zarządzać swoimi wydatkami.
Większość Polaków (58%) korzysta z różnych rozwiązań finansowania zakupów, takich jak karty kredytowe, pożyczki lub płatności odroczone by osiągnąć elastyczność finansową. Przy wyborze finansowania kierujemy się kosztami i opcjami spłaty. Często czujemy się niedoinformowani, w zakresie warunków finansowania.
Zakupy online na raty
Większość Polaków (58%) korzysta z różnych rozwiązań finansowych, takich jak karty kredytowe, pożyczki lub płatności odroczone dzięki temu mają możliwość odłożenia kosztów zakupów na później lub rozłożenia ich na raty. W tym 45% rozkłada koszty zakupów okazjonalnie, a 13% robi to regular-nie. 42% nie korzysta z tego typu możliwości.
Ponadto, jak wynika z raportu „Omni-commerce kupuję wygodnie” opracowanego przez Izbę Gospo-darki Elektronicznej - konsumenci aktywni online coraz lepiej rozumieją płatności odroczone. 38% internautów skorzystało dotychczas z opcji płatności odroczonych, co wskazuje na rosnącą popular-ność tej metody finansowania. 46% internautów w Polsce korzysta natomiast z płatności ratal-nych jako sposobu finansowania swoich zakupów.
- Choć Polacy wykazują się aktywnością w korzystaniu z produktów finansowych ważne jest, aby zawsze podejmować decyzje oparte na rozważnym planowaniu. Pomocne w tym procesie są narzędzia cyfrowe, które umożliwiają nam monitorowanie i kontrolę naszych finansów, pomagając w po-dejmowaniu świadomych decyzji i unikaniu nadmiernych wydatków – komentuje Daniel Malinowski, zarządzający Mokka w Polsce.
Jak wybieramy finansowanie?
W badaniu Polacy zostali również zapytani o to, czym kierują się przy wyborze produktów finansują-cych zakupy takich kredyt, karta kredytowa, czy płatności odroczone. Tu wykazujemy się sporym rozsądkiem. Okazało się, że aż 54% respondentów kieruje się głównie kosztami związanymi z korzy-staniem z danego produktu. Dla niemal połowy badanych (48%) istotne są również opcje spłaty zo-bowiązań, na przykład liczba rat. Chociaż formalności związane z uzyskaniem finansowania są dla stosunkowo niewielu osób decydującym czynnikiem (23%), to dla 30% respondentów ważna jest też szybkość podejmowanej decyzji kredytowej.
Świadomość opłat
Ponad połowa osób, które korzystają z różnych produktów finansowych (55%), deklaruje, że zawsze jest w pełni świadoma wszelkich związanych z nimi opłat. 30% respondentów przeważnie jest świa-doma kosztów związanych z zaciągnięciem zobowiązań. Jednakże, nieco ponad dziesięć procent (14%) przyznaje, że często nie jest w pełni zorientowana co do dokładnych kosztów związanych z danym produktem finansowym. 1% procent respondentów przyznał, że całkowicie nie posiada wiedzy na temat tych kosztów.
Polacy szukają przejrzystych opcji płatności
Obszarem, któremu instytucje udzielające finansowania mogłyby poświęcić więcej uwagi jest komu-nikacja warunków finansowania. Jedynie 23% respondentów ocenia działania komunikacyjne instytu-cji udzielających finansowania jako w pełni przejrzyste i nie czuje się zaskakiwana wysokością opłat. W znakomitej większości (75%) klienci oceniają ją jako niezbyt przejrzystą. 7% ankietowanych czuje się niedoinformowana i ocenia ją jako nieprzejrzystą.
- Dla Mokka, ważne jest zapewnienie naszym klientom pełnej przejrzystości w udzielaniu finansowa-nia. Jesteśmy świadomi, że dla naszych klientów koszty i warunki spłaty są kluczowymi czynnikami przy wyborze produktów finansowych. Dlatego skupiamy się na zapewnieniu klarownej komunikacji i dostarczaniu szczegółowych informacji na temat oferowanych przez Mokka płatności odroczonych i ratalnych. Naszym celem jest, aby nasi klienci czuli się pewnie i dobrze poinformowani o wszelkich kosztach związanych z usługami finansowymi Mokka.” – mówi Daniel Malinowski, zarządzający Mokka w Polsce.
Zarządzanie finansami
Polacy chętnie korzystają też z technologii, które pomagają im w zarządzaniu finansami osobistymi. Spośród nowych technologii pomagających w zarządzaniu finansami, najczęściej wybierana jest bankowość elektroniczna (60%) z której najchętniej korzystają osoby w wieku 55-65 lat, oraz aplika-cje bankowe (50%). Z aplikacji i platform służących do kontroli wydatków i elastycznego zarządzania finansami korzysta 29% badanych. Jednak 18% w ogóle nie korzysta z tego typu narzędzi. Osoby młode, w wieku 18-24 lat oraz 25-34 lat chętniej niż pozostali korzystają z aplikacji służących do kon-troli wydatków i budżetu domowego.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»