Aż 55 proc. dorosłych Polaków przynajmniej raz w tygodniu ogląda wydarzenia sportowe na ekranie telewizora - mecze, walki, wyścigi, rozgrywki na szczeblu ligowym i międzynarodowym.
Oglądanie sportu, obok filmów i gier wideo, jest jedną z najbardziej popularnych form masowej rozrywki i znakomitym sposobem na relaks i odpoczynek - pod warunkiem, że nic nie przeszkadza nam w odbiorze.
Ponad połowa Polaków ogląda sport przynajmniej raz w tygodniu, co czwarty – kilka razy w tygodniu, a 15 proc. – kilka razy dziennie. Ważne wydarzenia sportowe, takie jak mecze reprezentacji narodowej piłkarzy i siatkarzy oraz występy kadry skoczków narciarskich gromadzą przed telewizorami miliony widzów. Nieprzypadkowo wymieniono właśnie te trzy dyscypliny, bo to one cieszą się w Polsce największą popularnością. Futbol ogląda w telewizji 61 proc. Polaków, skoki narciarskie – 47 proc., a siatkówkę – 42 proc.
Co ciekawe, co trzeci z nas (34 proc.) ogląda sport regularnie, bez względu na to, czy w zawodach biorą udział reprezentujący Polskę zawodnicy. Dla 27 proc. warunkiem do obejrzenia transmisji jest udział sportowca broniącego biało-czerwonych barw. 14 proc. kibiców włącza transmisję, gdy Polacy odnoszą sukcesy i kibicuje im do końca, nawet jeśli ostatecznie przegrywają.
Sposób na wspólne spędzanie czasu
Oglądanie sportu dostarcza ogromnych emocji – widok zawodników walczących o zwycięstwo, szczególnie jeżeli reprezentują barwy narodowe, może wywołać silne reakcje emocjonalne, a wspieranie drużyny lub ulubionego zawodnika tworzy głębokie poczucie przynależności i wspólnoty. Kibicowanie ulubionej drużynie lub zawodnikowi może być także okazją do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi, z którymi współdzielimy radość ze zwycięstw – a niekiedy i smutek z porażek. Polacy oglądają wydarzenia zwykle z partnerami/partnerkami (42 proc.) lub z całą rodziną (28 proc.). Tylko co trzeci (32%) z nas ogląda sport bez towarzystwa.
Nieco ponad 70 proc. Polaków wymienia się opiniami w trakcie oglądania wydarzeń sportowych lub komentuje na bieżąco ich przebieg. Najczęściej, w 49 proc. przypadków, dzielimy się uwagami z osobami, z którymi oglądamy zmagania sportowców.
Sport, a zwłaszcza dynamiczne, atletyczne dyscypliny, jest tak atrakcyjny do oglądania, gdyż obfituje w nieoczekiwane zwroty akcji i dramatyczne momenty, co sprawia, że oglądanie go jest niezwykle ekscytujące i trzyma w napięciu do samego końca – końcowego gwizdka, syreny lub wygranej piłki meczowej. Abyśmy jednak mogli cieszyć się pełnią wrażeń z oglądania sportu, technologia nie powinna zakłócać nam poprawnego odbioru.
Kluczowe cechy telewizora
Aż 70 proc. Polaków deklaruje, że są cechy w ich telewizorach, które – gdyby działały lepiej – poprawiłyby ich doświadczenia podczas oglądania wydarzeń sportowych. Przykładowo, cechą wskazywaną przez badanych jako najbardziej oczekiwaną, jest lepsza jakość obrazu – odpowiedzi tej udzieliło 40 proc. respondentów. 37 proc. wskazało z kolei na większy rozmiar ekranu, który mógłby zwiększyć pozytywne doświadczenia z oglądania.
Jak optymalnie oglądać sport?
Telewizor do oglądania sportu musi charakteryzować się wysoką rozdzielczością, która zapewni ostry obraz i pozwoli doświadczyć każdego detalu i akcji oraz wysokim wskaźnikiem odświeżania obrazu. Im wyższy jest ten parametr, tym ruchy sportowców, piłki, oszczepu czy kuli odwzorowywane są płynniej i naturalniej, co jest szczególnie istotne podczas dynamicznych rozgrywek sportowych.
Technologie redukcji rozmycia ruchu pomagają zredukować niedoskonałości obrazu podczas szybkich akcji sportowych, a technologia HDR poprawia kontrast, jasność i kolorystykę, co sprawia, że obraz jest bardziej realistyczny i intensywny.
Telewizor do sportu powinien wspierać również funkcje dostępu do treści online – transmisje wydarzeń sportowych na platformach streamingowych to druga pod względem popularności forma oglądania sportu, z której korzysta co czwarty dorosły Polak (27 proc.). Wbudowane aplikacje do strumieniowania treści wideo zapewniają szybki dostęp do transmisji na żywo, powtórek oraz treści dodatkowych, takich jak wywiady, analizy i dokumenty.
Dzięki obecności platformy Smart TV w telewizorach wielu marek, widzowie uzyskują dostęp do setek aplikacji i usług wideo na życzenie.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»