13.11.2014 / Kampanie / Trendy
 

CSR narzędziem promowania produktów, czyli jak bank sprzedaje kredyt "między wierszami"

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Ewelina Gołuch
 

Raportowanie działań pozafinansowych przez spółki publiczne, tematyczne konferencje, sponsorowanie dużych kampanii społecznych - to tylko nieliczne aspekty rozwijającej się w Polsce idei odpowiedzialnego biznesu. Dzisiejszy CSR to już nie zjawisko ani nawet nie element gry pr-owskiej, to raczej narzędzie służące do realizacji wizerunkowych strategii i długoterminowych celów.

Dobre hasło, umiejętna oprawa medialna, wrażenie budowania wspólnie lepszego, bardziej świadomego społeczeństwa - to wszystko jest w prowadzonej przez Bank BPH, TVN i Onet akcji Zwykły bohater. Oczywiście nie sposób odmówić szlachetności i słuszności całej akcji, która w tym roku ma miejsce już po raz czwarty. Warto jednak poza samą ideą przyjrzeć się, w jaki sposób Bank BPH ją wykorzystuje do promowania swoich produktów.

Partner w postaci medialnego kolosa - TVN zapewnia powodzenie we wiodącym medium, z kolei Onet na swoich stronach i w newsletterach dba o rozgłos kampanii wśród internautów. A wszystko to opatrzone hasłem: Bank BPH. Po prostu fair.

Nie jest jednak przypadkiem, że jeden z nowszych produktów banku, czyli karta kredytowa, nazywa się również fair. Innymi słowy, BPH inicjując i realizując teoretycznie społecznościową akcję Zwykły bohater umiejętnie wykorzystuje ją do promocji własnych produktów. Zwraca uwagę fakt, iż banery zawieszone na internetowych stronach, logotyp akcji, grafika wykorzystywana na filmach wideo, nawet fanpage na Facebooku - wszystkie elementy krzyczą czerwienią - firmowym kolorem BPH.

Wykorzystywanie działań CSR do kreacji wizerunkowych i zwykłej promocji produktów to jedno. Wydaje się jednak, że BPH potrafi wykorzystywać je znacznie szerzej. Bank należy do Respect Index, czyli grona spółek publicznych odpowiedzialnych społecznie. W tym również roku został wyróżniony przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych ze względu na jakość raportowania danych pozafinansowych, związanych z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną oraz ładem korporacyjnym.

I faktycznie, jest to jedna z nielicznych spółek, która w specyficzny sposób wykorzystuje swoją działalność społeczną do budowania strategii IR. Wystarczy przyjrzeć się zakładce Relacje Inwestorskie, którą na swojej stronie www zobowiązana jest prowadzić każda spółka akcyjna - oprócz strategicznych i obowiązkowych elementów znajdują się tam informacje o spectrum działań prowadzonych przez bank w zakresie polityki odpowiedzialnego biznesu - od wspomnianego Zwykłego bohatera poprzez inne akcje sponsorowane i działalności charytatywne, po wolontariat pracowniczy. Z jakiegoś względu celowym było zamieszczenie informacji o CSR właśnie w tym miejscu i w tak szerokim zakresie.

Inwestowanie akurat w taką a nie inną inicjatywę społeczną, opatrzenie hasłem i budowanie skojarzeń fair, otwartość komunikacyjna (transmisje i czaty internetowe) ewidentnie świadczą o chęci budowy przez bank swojego wizerunku. Wyniki i suche dane finansowe odnoszą się do przeszłości, ale same notowania to już zdecydowana przyszłość. Bieżące poczynania spółki, jej pomysł na siebie, komunikację i budowanie wizerunku prędzej czy później wpłynie na ich wartość, zaprocentuje w przyszłości.

Reasumując, kampanię CSR prowadzi się dzisiaj w taki sposób, aby na fali jej promocji i w między wiersze wtłoczyć dodatkowe działanie - wypromować produkt lub usługę. Warto jednak mieć świadomość, że za szczytną ideą, niesieniem pomocy, górnolotnymi hasłami, kryje się przemyślana gra, której uczestnikami mimowolnie się stajemy.

Ewelina Gołuch - absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, właścicielka agencji Aprium, zajmującej się działaniami public oraz investor relations. Specjalista w zakresie komunikacji spółek akcyjnych.

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Aprium, Ewelina Gołuch


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (1)
stłoczony
1. stłoczony, 91.213.162.*, 13.11.2014 / 09:18
O matko... "i w między wiersze wtłoczyć dodatkowe działanie" (to chyba jakaś gwara) , a potem wystarczy wtłoczyć w głowy wizerunek marki i sam produkt.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.