29.10.2015 / Kampanie / Social media
 

Hashtagi, emoji i real-time marketing, czyli najlepsze kampanie na Twitterze

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Aleksandra Marchocka
 
Aleksandra Marchocka
Aleksandra Marchocka

Twitter od dawna używany jest przez celebrytów, polityków, dziennikarzy i inne osoby publiczne. Ostatnio coraz więcej marek docenia siłę tego prostego serwisu społecznościowego. Ich pomysłowe kampanie nie tylko wykorzystują istniejące mechanizmy (z hashtagami na czele), ale same zaczynają tworzyć nowe trendy na rynku. Poniżej zbiór twitterowych inspiracji z ostatnich miesięcy, którym warto się przyjrzeć.


1.     Pizza z Twittera

Od niedawna można zamówić pizzę na Twitterze! Brzmi abstrakcyjnie, ale to prawda. Sieć pizzeri Domino’s uruchomiła w USA prosty system oparty na emoji – uroczych japońskich emotikonach, które szybko rozprzestrzeniły się poza Krajem Kwitnącej Wiśni. Użytkownik może po prostu wysłać przez Twittera emoji pizzy, żeby złożyć realne zamówienie. Wystarczy, że klient posiada w Domino’s konto #EASYORDER (z ustawioną domyślną pizzą, rodzajem płatości i adresem dostawy), żeby skorzystać z tej banalnie prostej i zabawnej komunikacji z pizzerią. To innowacyjne podejście do transakcji on-line z pewnością znajdzie niedługo naśladowców.
2.  Tweetująca dziura

Nie tylko ludzie narzekają na dziury – dziury też na siebie narzekają! Kreatywnie do problemu uszkodzonej nawierzchni w Panamie podeszła agencja P4 Ogilvy & Mather, umieszczając w wyrwach specjalne czujniki. Po najechaniu przez samochód, urządzenia wysyłały tweety z nieprzyjemnymi wiadomościami bezpośrednio na profil Departamentu Robót Publicznych. Departament został w ciągu kilku dni zasypany skargami dziur (napisanymi z dużym poczuciem humoru, jak na dziury przystało). Inicjatywa zmusiła władze Panamy do szybkiej reakcji i poprawy stanu dróg, zwłaszcza że kampanii twitterowej towarzyszył specjalny segment w telewizyjnych wiadomościach. 

3. Moda z Twittera

Podczas tygodnia mody w Londynie na początku tego roku, marka odzieżowa Topshop zaprezentowała kampanię #LIVETRENDS - innowacyjne wykorzystanie technologii i możliwości Twittera W trakcie pięciu dni London Fashion Week, firma analizowała w czasie rzeczywistym tweety z zamkniętych dla szerszej publiczności pokazów i wybierała najlepsze trendy prosto z wybiegów. Udostępniała je bezpośrednio na cyfrowych billboardach w dużych brytyjskich miastach, pokazując modowe hashtagi i odpowiadające im produkty ze swojej oferty. Dzięki analizie tweetów i dopasowaniu do nich aktualnie dostępnych ubrań, marka dała klientom możliwość kupienia najmodniejszych rzeczy jeszcze przed nadejściem nowego sezonu (nowe kolekcje prezentowane są z półrocznym wyprzedzeniem).
 

4.  Twitterowe miasteczko

Parę miesięcy później, Topshop zamienił swój flagowy sklep przy Oxford Street w Londynie w “wesołe miasteczko” – interaktywny, modowy #PLAYLAND. We wnętrzu umieszczono olschoolowe gry zręcznościowe i automaty do gier. Tymczasem witryna sklepowa została przekształcona w gigantyczną maszynę do łapania nagród, którą można było sterować za pomocą tweetów! Jest to świetny (i uroczy) przykład połączenia mediów społecznościowych z fizyczną obecnością sklepu.
  


5.  Nie, to ja dziękuję

Brytyjski bank First Direct postanowił w zupełnie nieoczekiwany sposób odpowiedzieć na podziękowania klientów wysłane na Twitterze. Dumna ze swojej obsługi klienta instytuacja, stworzyła wysoce spersonalizowaną kampanię “NO, THANK YOU”. Wybrane tweety użytkowników zostały wydrukowane na banerach i rozwieszone w call center. Wieszanie każdego banera zostało sfilmowane, a docenieni klienci otrzymali niestandardowe i zapadające w pamięć odpowiedzi na  Twitterze.Marki wybierające Twittera na prowadzenie swoich działań dobrze znają swoich użytkowników i ich styl komunikacji: mini konwersacje, hashtagi, emoji, komentarze do wydarzeń w czasie rzeczywistym. Kreując kreatywne i innowacyjne kampanie na tej platformie, trafiają nie tylko do mocno stargetowanej grupy, ale też do nowego grona odbiorców nie posiadającego nawet konta na Twitterze. Warto przyglądać się nadchodzącym twitterowym kampaniom, bo to one współtworzą najnowsze trendy na rynku reklamy.

 

Aleksandra Marchocka, senior art director w agencji Peppermint

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.