22.10.2015 / Kampanie / Trendy
 

Historia, której nie zmieszczę w 30 sekund, czyli coś o brandend kontent

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
Michał Kobierzewski
Michał Kobierzewski

- 30 sekund na reklamę wydawało się być doskonałym czasem. Szybko się pokazać, dać się zapamiętać i uciec. Czasem w chwale, czasem ze wstydem - pisze specjalnie dla Interaktywnie.com Michał Kobierzewski, dyrektor kreatywny  i właściciel w butiku MADEby.

I nagle pojawia się informacja, że Scorsese popełnił 16 minutową reklamę kasyna. Co tam występujący w niej DiCaprio czy De Niro. 16 minut! To jest coś! Internationale Kurzfilmtage Oberhausen przyjmuje do konkursu międzynarodowego filmy nie dłuższe niż 35 minut, więc jest szansa, że ta reklama może by się nawet załapała na krótki metraż. Nie wyobrażam sobie takiego filmu w telewizyjnym bloku reklamowym, także dlatego, że niejeden z nich trwa po prostu o wiele krócej, nie mówiąc już o kosztach takich emisji. Do akcji wkracza zatem Internet. Dla internauty to oczywiste, że trzeba go zabawiać. Co prawda nie chce mu się czytać, ale jeśli coś go rozbawi, jeśli zostanie urzeczony, to nie kliknie w ten przeklęty X. Uwagę internauty potrafią skutecznie przyciągnąć vlogerzy, youtuberzy i blogerzy, a niektórzy mają na swoim koncie nawet i trzydziestominutowe produkcje. Marki też próbują to robić. Z sukcesami.

Od 5 sekund do nieskończoności

Jeśli spojrzeć na statystyki Youtuba, to siła oddziaływania tradycyjnej telewizji już dawno przegrała wojnę o uwagę młodych, wykształconych i lepiej zarabiających, czyli wymarzonych konsumentów. Zatem Youtube górą, a tu nie ma ograniczeń. Skoro zmieścił się cały „Potop” czy „Pan Wołodyjowski” to zmieści się i historia marki. Wychodząc z takiego założenia ukuto termin video brandend content. Za wielką wodą już hula, u nas dopiero raczkuje. Dlatego warto się przyjrzeć kilku kampaniom.

1. Johnny Walker – smakowita radość z życiaNie piję alkoholu, co nie znaczy, że nie mogę się zachwycić tym, jak został zaprezentowany. Film z Johnny Walkerem Blue Label w tle działa na mnie od ponad roku. Urzekła mnie subtelna historia, świat wizualny i muzyczny. I mam niedosyt. Mimo, iż jest to sześć minut. Minut, które pokazują mi świat przez pryzmat niebieskiego Johnnego Walkera i mówią: życie ma wspaniały smak. Piękny jacht, morze po horyzont i jeszcze bardziej bezkresna nonszalancja głównych bohaterów. Później jest tylko lepiej. Krawcy, szewcy, piękna oprawa i muzyka, która ma w sobie tyle radości, że kupiłem ją w iTunes.

2. Mercedes i moda na wesoło


Potem trafiłem na Mercedesa i jego zapowiedź Mercedes-Benz Fashion Week Berlin. Dytans i duże poczucie humoru twórców przypadło mi do gustu, a całość jest zrealizowana w taki sposób, że 3:38 minut zamieniło się szybko w 3:38 x 3. Później i ja próbowałem chodzić w slow motion.

3. Okulary w stylu Wesa Andersona


Aby nikomu nie przyszło do głowy, że łatwo jest tworzyć historie dla Johnny Walkera czy Mercedesa, oto historia lokalnego optyka. Dwie minuty inspirowane filmami Wesa Andersona. Nastrojowa, wciągająca opowieść o rodzinnej marce. Prawdziwa gratka zarówno dla miłośników okularów, jak i zwolenników soczewek. Czy dałoby się to zrobić w 30 sekund? Nie sądzę. Zabrakłoby czasu na rozsmakowanie się w klimacie, żarcie i na złapanie oddechu.

Co dalej? Przyszłość rysuje się bardzo optymistycznie. Wystarczy spojrzeć na prace tworzone przez młodych reżyserów na Papaya Young Directors czy Young Directors. Niewielu ogranicza się do trzydziestu sekund. I dobrze, bo dzięki temu marki mówią pełnymi zdaniami, skutecznie wygrywając wojnę o atencję internautów.

 

Michał Kobierzewski, dyrektor kreatywny  i właściciel w butiku MADEby.

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.