9.02.2017 / Kampanie / Inne
 

Kia, it’s a 10, Michellin... Te marki na tegorocznym Super Bowl wyróżniły się odważnym podejściem

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Małgorzata Słychań, Havas Sports&Entertainment Poland
 
na zdjęciu: Małgorzata Słychań (fot. archiwum prywatne)
na zdjęciu: Małgorzata Słychań (fot. archiwum prywatne)

Reklamy w przerwie finały Super Bowl to od 51 lat jedno z największych wydarzeń mediowych na świecie, wywołujące nie mniejsze emocje niż samo widowisko sportowe. Każda z marek chce zaskoczyć i wyróżnić się z clutteru. Rozwiązaniem nie są jednak wysokie budżety przeznaczone na produkcje. Liczy się przede wszystkim odwaga. Które reklamy z tegorocznego Super Bowl zaskoczyły odwagą najbardziej? Oto mój subiektywny przegląd:

KIA NIRO / „Hero’s Journey”

KIA w najnowszym spocie odeszła od sztampowej konwencji pokazującej samochód w pięknych plenerach. Poszła o krok dalej: pokazała użytkownika samochodu wcielającego ekologiczne idee w działanie. W rolę wojowniczki ratującej świat wcieliła się amerykańska aktorka komediowa Melissa McCarthy. Efekt jest piorunująco zabawny: Melissa daje z siebie dosłownie wszystko, choć jej próby kończą się, delikatnie mówiąc, porażką. Historia kończy się zabawnym przesłaniem – nie musisz ratować planety, wystarczy że jeździsz hybrydową, ekologiczną KIA NIRO. 

Poważny temat, poprawny, ale w zabawnej, szalonej formie – prosty insight że ekologia kojarzy nam się z niewykonalnymi, trudnymi działaniami – proste rozwiązania są jednak w zasięgu ręki.

IT’S A 10 / “Super Bowl commercial”  

It’s a 10 to świeża marka produktów do pielęgnacji włosów na rynku amerykańskim. Spot Super Bowl to nie tylko ich debiut w czasie reklamowym, ale również pierwszy profesjonalny film tej marki. Marka postawiła przed sobą więc duże wyzwanie. Wyszła poza schemat tradycyjnej konwencji spotów beauty i nawiązać do najpopularniejszej fryzury ostatnich miesięcy – Donalda Trumpa.

Odważna konwencja, subtelnie i zabawnie nawiązująca do polityki, okazała się strzałem w 10 – spot jest jednym z najchętniej oglądanych filmów na Youtube. Make America have great hair again? To całkiem realne :)

MICHELIN / “I Need You”

Czy spot na Super Bowl da się opracować i wyprodukować w jeden dzień? Tak! Marka zdecydowała się na zakup spotu w ofercie last minute w piątkowy poranek tuż przed finałem. Prace nad globalną strategią komunikacyjną trwały od końca 2015 roku, filmy co prawda nakręcono wcześniej w 3 lokacjach (Paryż, RPA, Chiny), ale wymagały dopracowania. Okazało się jednak, że 20 godzin to wystarczająco dużo czasu, by stworzyć jeden z lepszych filmów Super Bowl.

Emocjonalny, poruszający, pokazujący brand jako ambasadora łączącego ludzi niezależnie od szerokości geograficznej. I nie jest to jednorazowy strzał. Michelin zapowiedział już oparcie nowej strategii na kanwie spotu Super Bowl. 

Snickers miał potencjalnie mniej czasu niż Michelin – w tym roku marka postanowiła zaskoczyć realizacją i emisją swojego spotu na żywo w czasie przerwy reklamowej. To mogło się nie udać. I się nie udało: przedwczesne ostrzały bohaterów, demolka scenografii, totalna masakra… „Nie kręć reklam, gdy jesteś głodny” – przekorne w przekazie, kreatywne i ryzykowne w realizacji. Brawo!

84 LUMBER / „The Entire Journey”

Czy ktoś z nas podejrzewał, że po Super Bowl wszyscy będziemy mówić o nikomu wcześniej nieznanej marce produkującej materiały budowlane? Nie sądzę. Tymczasem, ogromna odwaga w wyjściu poza schematy i poruszanie kontrowersyjnych tematów po prostu się opłaca.

Nie da się obok tego filmu przejść obojętnie. Od początku budził kontrowersje, został dopuszczony do emisji w skróconej formie ze względu na zbyt niepoprawne politycznie treści. Nawiązuje bowiem do problemu imigranckiego w USA, pokazując historię dramatycznej, pełnej poświęceń drogi meksykańskiej matki z córką w kierunku amerykańskiego snu. Ich marzenia zostają zabite, gdy na granicy napotykają drewniany mur… 

5-minutową całość można było obejrzeć na stronie marki, co doprowadziło do zawieszenia się serwerów w trakcie trwania finału. Dziś jest w czołówce najpopularniejszych spotów Super Bowl w social mediach. 

 

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: 51. Super Bowl, Syper Bowl 2017, reklama ATL, youtube


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.