19.01.2017 / Kampanie / Mobile
 

Pełnowymiarowe pop-up'y w mobile'u muszą odejść. Oto marki, które już to zrozumiały

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 
na zdjęciu Patrycja Krakus (fot. OSOM Studio)
na zdjęciu Patrycja Krakus (fot. OSOM Studio)

Rok 2016 był rokiem mobile, a w kolejnych miesiącach niewiele się zmieni. Mobile ugruntuje swoją  pozycję na rynku, tym samym zmuszając marketerów do szukania nowych i skutecznych narzędzi dotarcia do użytkowników. Narzędzi, które będą musiały być dopasowane nie tylko do  specyfiki kanału, ale też do potrzeb i  zwyczajów userów.

W obliczu tych wymogów, tym bardziej niezrozumiałe jest stosowanie nieintuicyjnych i przestarzałych rozwiązań. A problem dotyczy zarówno aplikacji mobilnych, jak i reklam, z których niemała część to w dalszym ciągu nieresponsywne i pełnowymiarowe formaty typu pop-up. Praktykom tym sprzeciwił się już jednak Google - od 10 stycznia nakłada on kary za wyświetlanie reklam zasłaniających treść strony. Zawierające je witryny są teraz niżej wyświetlane w wynikach wyszukiwania przeglądarki. 

Na szczęście na rynku coraz częściej znaleźć można także pozytywne przykłady kampanii mobilnych, które projektowane są z dbałością o user experience i w zgodzie z wymaganiami medium. 

W stronę automatyzacji

Wprowadzenie botów na Messengera dodało prowadzonej tam komunikacji komercyjnego aspektu. Bezpośredni kontakt firmowego robota z użytkownikiem klientem okazał się bowiem bardzo atrakcyjnym narzędziem zarówno dla samych przedsiębiorców, jak i userów. Dla tych pierwszych, boty to kolejne narzędzie o potencjale sprzedażowym. W trakcie rozmowy można sprzedać produkt (przyciski wyboru), dostarczyć informacji na jego temat (w formie grafiki oraz wideo), czy w ogóle - poznać potrzeby klienta. Dla niego z kolei to nie tylko atrakcyjna forma interakcji, ale też zapewniające pozytywne doświadczenia rozwiązanie, które skraca proces składania zamówienia czy też dostarcza ciekawych informacji. 

Z początku, boty na Massengerze testowały takie firmy, jak choćby Burger King, a gdy w połowie ubiegłego roku pojawiły się one również na polskim rynku - niejaki Mateusz Transporteusz zaczął pomagać mieszkańcom Gdańska w poruszaniu się po mieście.

Mateusz Transporteusz w zabawny sposób odpowiada na pytania mieszkańców Gdańska, przemieszczających się komunikacją miejską

Jedne z bardziej innowacyjnych rozwiązań zastosowano tworząc bota firmy SkySkanner, który “samodzielnie” obsługuje klientów, wyszukując interesujące ich połączenia lotnicze i oferując następnie zakup biletów. Obsługa klienta została w pełni zautomatyzowana i skrócona.

Podobna automatyzacja jak w przypadku botów, jest widoczna również w zintegrowanych działaniach, m.in. sieci sklepów Piotr i Paweł. Wdrożona przez firmę aplikacja “Skanuj i Kupuj” pozwala na samodzielne sfinalizowane procesu zakupów i znaczne skrócenie czasu ich trwania dzięki działającemu na zasadzie skanera smartfonowi. Mimo tego, iż projekt nie spotyka się póki co ze szczególnie pozytywnym odbiorem wśród klientów, na pewno on wart jest odnotowania. Z całą pewnością stanowi krok w stronę automatyzacji czynności zakupowych klienta. 

Wszystko, co użytkownik tej aplikacji musi zrobić, to zeskanować kod z produktu, spakować go do torby, a następnie podejść do kasy i zapłacić za niego kartą - bez ponownego wyciągania go na taśmę i oczekiwania w kolejce. O user experience zadbano tu naprawdę kompleksowo. Jeśli przebywając w domu klient zauważy, że któryś z produktów się kończy, może ponownie zeskanować z niego kod i w ten sposób utworzyć listę zakupów, które - po przesłaniu jej do e-sklepu - zostaną dostarczone pod jego drzwi.

Klienci oszczędzają więc czas nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale też w domu - nie muszą przeszukiwać półek internetowego sklepu. Zautomatyzowano wszystkie czynności wydłużające czas pobytu klienta w sklepie i wprowadzono udogodnienia wpływające na jakość jego obsługi. Sam interfejs aplikacji jest intuicyjny i zaprojektowany tak, by jak najszybciej przeprowadzić użytkownika przez ścieżkę zakupową przemierzaną na urządzeniu mobilnym. 

Działania połączone

Działania w kanale mobilnym dają duże możliwości, zwłaszcza jeśli wykorzystuje się w nich wiele serwisów społecznościowych. Jako przykład efektywnej kampanii, łączącej różne media, wskazać można akcję TubularUncover przeprowadzoną przez Adidasa, sklepy Sizeer oraz agencję Lubię To – Linked by Isobar. Do kampanii włączono również influencera - Maffashion, prowadzącą popularnego bloga oraz jeden z największych profili instagramowych w kraju.

Działania promocyjne objęły kilka kanałów społecznościowych, które wzajemnie się uzupełniały. Wykorzystano takie narzędzia, jak Facebook Mentions, Snapchat oraz Instagram, gdzie uczestnicy konkursu przechodzili przez kolejne etapy konkursu - od zagadek i podpowiedzi Maffashion, do udzielenia prawidłowej odpowiedzi na profilu marki Sizeer. Żeby wziąć udział w konkursie należało więc wykazać zaangażowanie na każdym wykorzystanym przez agencję kanale i obserwować wszystkie trzy profile, by nie wypaść z gry. Gwarantem podtrzymania zaangażowania była też sama Maffashion, której fani skupieni są na wszystkich powyższych platformach. 

Udogodnienia dla użytkowników

Opisane przykłady jasno wyznaczają kierunek rozwoju mobile, który zmierza ku zapewnieniu coraz lepszego user experience oraz zautomatyzowaniu czynności użytkownika. Będzie to jednak możliwe tylko dzięki dokładnej analizie danych dotyczących użytkowników mobilnych - ich oczekiwań, przyzwyczajeń, a także sposobów, w jaki korzystają z urządzeń przenośnych. 

Aplikacje oraz boty, w które inwestuje coraz więcej liczących się firm, dowodzą, że jakość obsługi użytkownika będzie się coraz bardziej liczyć, podobnie jak stopień jego zaangażowania w komunikację brandu. Na mobile’u nie ma już miejsca na nieresponsywne strony internetowe i irytujące użytkowników reklamy przeznaczone na desktop - trzeba oczyścić ten kanał z nadmiaru takich treści i postawić na skrojone na mobile rozwiązania. Sprawdzać będą się więc tylko te formy, które zaangażują albo wyręczą usera w jakieś czynności, a nie zmuszą go do zamknięcia wyskakującego okna. 

 

Patrycja Krakus, junior marketing manager, OSOM Studio

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • AdROI AdROI

  AdROI jest niezależną agencją marketingową skoncentrowaną na projektowaniu i realizacji wielokanałowych...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • 6ix 6ix

  6ix świadczy usługi bazujące na technikach WoMM (Word of Mouth Marketing). Naszą ambicją jest posiadanie...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • - AGENCJA INTERAKTYWNA - JAAQOB - AGENCJA INTERAKTYWNA - JAAQOB

  Pracujemy na sukces naszych Klientów. Projektujemy zachwycające kreacje graficzne, użyteczne serwisy internetowe i...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Digital We
NuOrder
6ix
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.