17.04.2014 / Kampanie / Trendy
 

Plastry piękna i rekrutacja z morałem, czyli virale, które poruszyły miliony

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
archiwum własne
archiwum własne

Wzbudzenie zażenowania - jak Ryszard Kalisz wyliczający swoje poparcie na podstawie obwodu w pasie - to nie jedyny sposób na rozkręcenie virala. - Da się inaczej i - co ważniejsze - dużo skuteczniej - przekonuje Anna Spychalska z agencji Merixstudio.pl.

Oryginalny sposób na stworzenie wśród internautów potrzeby skorzystania ze swoich produktów znalazła pewna firma, której nazwy póki co nie zdradzę, nie chcę bowiem spojlerować tym, którzy jeszcze nie widzieli filmiku. Na potrzeby kampanii, jej twórcy posłużyli się nieistniejącą firmą, w której imieniu opublikowali w Internecie ogłoszenie o pracę.

źródło: rehtom.net

Poszukiwano osoby na stanowisko Director of Operation, a wśród wymagań wymieniono między innymi pracę w wymiarze 24/7, gotowość do zrzeczenia się jakichkolwiek przerw, wiedzę z zakresu psychologii, medycyny, finansów i kulinariów, brak urlopu i konieczność pracy we wszystkie święta i wakacje. A to wszystko za astronomiczne wynagrodzenie, wynoszące... nic.

Mimo że oferta nie brzmi zniechęcająco, to dzięki opłaconej promocji ogłoszenia (2,7 miliona odsłon) znalazło się 24 śmiałków, którzy albo niezbyt uważnie przeczytali ofertę, albo lubią ekstremalne wyzwania. Rozmowa rekrutacyjna miała formę wideokonferencji, dzięki czemu można obserwować reakcje ochotników.

Zagadka rozwiązana: już wiemy, jaka jest najcięższa praca świata. Kampanię przygotowała bostońska agencja Mullen. Oryginalny pomysł, dobre wykonanie, zasięg niecałe sześć milionów odsłon w dwa dni (stan na wczoraj). Nic tak nie działa na kreowanie potrzeb, jak uczucia. Przyznaję: na mnie podziałało i gdyby tylko opłacało się zamawianie kartki okolicznościowej zza Oceanu, Cardstore.com miałby kolejnego klienta. Choć i bez mojego udziału, prawdopodobnie z nawiązką osiągną swój sprzedażowy cel.

Dove idzie za ciosem

Kolejną kampanią, która ostatnio triumfowała w sieci, jest inicjatywa Dove. Po ogromnym sukcesie akcji Dove Real Beauty Sketches marka przeprowadziła kolejny eksperyment mający rozwiązać problem niskiej samooceny wśród kobiet. Do udziału w badaniu zaproszono kobiety w różnym wieku. Zostały one poproszone o przetestowanie plastra RB-X, nowości, która ma zwiększać pewność siebie.

Przez dwa tygodnie uczestniczki eksperymentu prowadziły wideopamiętnik, w którym opowiadały, jak używanie plastra piękna wpływa na ich samoocenę. Na początku kobiety nie zauważały większych zmian, jednak już po kilku dniach odnotowywały poprawę humoru, większą otwartość na innych i odwagę.

Wyniki kampanii są imponujące - w tydzień po opublikowaniu filmu obejrzało go blisko 14 milionów osób. Tylko czy aby na pewno mówienie kobietom, że tak naprawdę nie potrzebują niczego, oprócz swojego pozytywnego myślenia, by czuć się i wyglądać pięknie, jest opłacalne? W końcu ostatecznym celem każdego przedsiębiorstwa jest zarabianie, a za ukierunkowanie swoich myśli nikomu płacić nie trzeba.

Podoba mi się przesłanie, które Dove głosi światu (wszyscy jesteśmy piękni, a jakże), sam eksperyment nie przypadł mi jednak do gustu. Mam nadzieję, że nie jest z nami aż tak źle i nie jesteśmy aż tak podatni na manipulację. A jeżeli jednak jesteśmy, to czekam na plastry zwiększające pensje czy plastry dające poczucie sytości.

Jak reklamować spodnie?

Na zakończenie kampania, która nie odniosła spektakularnego sukcesu, jednak jest sporym energetycznym zastrzykiem. Spot przygotowany przez Diesla i Magazyn i-D A-Z of Dance, pokazuje 26 najbardziej popularnych stylów tańca: od krumpingu po bardzo modne ostatnio twerkowanie. A wszystko po to, by promować niezwykle rozciągliwe i wygodne spodnie Jogg Jeans, będące połączeniem jeansu i denimu. Na szczeście nie trzeba umieć tańczyć jak w filmiku, by móc je nosić.

Kampanie wybrała Anna Spychalska, communication manager w poznańskiej agencji interaktywnej Merixstudio.pl, członek zespołu marketingu i promocji GoDealla.pl.
  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Anna Spychalska, Merixstudio.pl


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.