26.11.2015 / Kampanie / Trendy
 

"Tanio" nie musi znaczyć "źle". Te niskobudżetowe kampanie to udowadniają

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
Agnieszka Sochal, WebTalk
Agnieszka Sochal, WebTalk

Zapewne każdy aktywny użytkownik Facebooka widział i pamięta spot Głównego Inspektoratu Sanitarnego „Stop dopalaczom”, który przestrzegać miał młodych ludzi przed zażywaniem tych właśnie substancji. Mimo tego, że na produkcję spotu przeznaczono nieco ponad 3 tys. zł i kilka dni po jego publikacji stał się niezaprzeczalnym „wiralem”, o którym mówiły nie tylko media społecznościowe, ale również czołowe polskie stacje telewizyjne, to zdaniem ekspertów twórcom spotu nie udało się osiągnąć zamierzonego celu. Choć w wywiadach pomysłodawcy spotu podkreślali, że efekt braku profesjonalizmu był zamierzony, to spot stał się obiektem żartów. W efekcie poruszany w nim problem, został przez odbiorców delikatnie mówiąc zbagatelizowany i tym samym pomoc okazała się mało skuteczna

Czy to oznacza, że aby dotrzeć do grupy docelowej wysoki budżet na realizację kampanii - również społecznej jest niezbędny?. Niekoniecznie, bo najważniejszy zdaje się być pomysł. W dodatku wiele kampanii udowodniło już, że da się osiągnąć pożądany efekt niskim kosztem.

Kampania „WWF Recykling Works”, przygotowana kilka lat temu w Nowej Zelandii przez agencję reklamową Saatchi & Saatchi, jest tego świetnym przykładem. Koszt kampanii wyniósł niecałe 60 dolarów, informacja dotarła bezpośrednio do 832 odbiorców, a pomysł na kampanię komentowany był szeroko w mediach branżowych. Na czym polegał ich pomysł? Do 30 osób zostały wysłane listy, w których organizacja informowała odbiorców o korzyściach płynących z powtórnego wykorzystania surowców, jednocześnie zachęcając do przekazania koperty wytworzonej oczywiście z makulatury sąsiadom oraz znajomym. W efekcie informacja ta nie tylko dotarła bezpośrednio do ponad ośmiuset odbiorców (i została przez nich przyswojona), ale jeszcze spowodowała 77% wzrost wpłat na projekty związane recyklingiem, w porównaniu z poprzednią akcją WWF.

58447_11.jpg

Choć niskobudżetowe kampanie to domena przede wszystkim organizacji pozarządowych (również ze względu na wsparcie, jakie często otrzymują one z zewnątrz), marki także mogą poszczycić się kampaniami, w których główną rolę gra nietuzinkowy pomysł. Świetnym przykładem jest tu premiera jednego z najbardziej wyczekiwanych przez fanów lovebrandu produktów - iPhona 6, którą wykorzystała we współpracy z agencją Lubię to - linked by Isobar sieć Virgin Mobile. I co najważniejsze, jest to przykład z naszego podwórka, pokazujący, że skuteczność działań nie jest uzależniona od budżetu w takim stopniu, jak mogłoby się wydawać. W tym przypadku budżetu wyniósł tyle, co cena nowego urządzenia, niedostępnego w momencie startu akcji w Polsce. W czasie 12 godzin, bo tyle trwała „zabawa” z użytkownikami, zaangażowano 65 tys. osób, używając do tego… facebookowego Messengera. Wykorzystanie siły lovebrandu i wykonanie prostego zadania – nagranie krótkiego wideo przy pomocy aplikacji Dubsmash sprawiło, że sieć Virgin Mobile wysunęła się na prowadzenie jako najbardziej angażująca się marka w tej branży.


Miłośnikom teatru z pewnością spodoba się natomiast projekt teatru IMKA, realizowany we współpracy z agencją K2 i likeandbuy.it. Na instagramowym profilu teatru można zobaczyć krótkie scenki odgrywane przez aktorów związanych z IMKĄ. I nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie dotyczyły one poszczególnych miejsc na widowni, a kilkusekundowe wideo nie prezentowałoby widoku, jaki widz miałby na spektaklu z konkretnego miejsca. Co więcej, dzięki współpracy z likeandbuy.it, bilety można kupić klikając w zdjęcie. Możliwość ta ma raczej charakter wizerunkowy, ale trzeba przyznać, że jest trafionym dodatkiem do całej koncepcji. Zrealizowanie projektu z pewnością wymagało dużo czasu i pracy, ale wykorzystanie Instagrama jako darmowego miejsca na dystrybucje stworzonego contentu było strzałem w dziesiątkę.


58446_instagram.png
Można zauważyć, że przedstawione powyżej koncepcje kampanii, niezależnie od tego, czy tworzone są na potrzeby organizacji pozarządowych, czy znanych niemal na całym świecie marek, łączy jedno – korzystanie z niedrogich lub bezpłatnych kanałów, przede wszystkim mediów społecznościowych i aplikacji, które cieszą się coraz większą popularnością, zarówno wśród millennialsów, jak i starszych użytkowników. Warto zatem czasem skorzystać z możliwości, jakie daje nam ich powszechność, zaufać swojej intuicji i podejść do tematu w kreatywny sposób, a być może niskim kosztem uda nam się osiągnąć zaskakujące wyniki.

 

Agnieszka Sochal, Account Executive w WebTalk Interactive

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.