Choć cyfryzacja w Polsce nabiera coraz większych prędkości, to dane Eurostatu ujawniają znaczące nierówności w kompetencjach cyfrowych wśród mieszkańców miast, przedmieść i obszarów wiejskich. Mówiąc wprost: to przepaść. I ma to swoje konsekwencje.
Badania Europejskiego Urzędu Statystycznego wskazują jasno: to miejsce zamieszkania determinuje w ogromnym stopniu kompetencje cyfrowe obywateli. Największy odsetek osób z ogólnymi umiejętnościami cyfrowymi klasyfikowanymi powyżej poziomu podstawowego mają polskie miasta (28,83 proc. mieszkańców), podczas gdy najmniejszy - obszary wiejskie (14,34 proc.). Miasteczka i przedmieścia plasują się pomiędzy z wynikiem 19,68 proc.
Pięć kluczowych kompetencji cyfrowych
Ogólny wskaźnik umiejętności cyfrowych jest miarą pięciu rodzajów kompetencji: umiejętności korzystania z informacji i danych, tworzenia treści cyfrowych, komunikacji i współpracy w świecie cyfrowym, a także podejścia do bezpieczeństwa oraz rozwiązywania problemów.
Życie w świecie naznaczonym AI
Co dane Eurostatu oznaczają w praktyce? Jeśli mieszkasz w mieście, masz większe szanse na lepsze życie, bo łatwiej odnajdziesz się w rzeczywistości, która w coraz większym stopniu kreowana jest przez technologie.
- Jest taka teza, która mówi o tym, że nierówności między ludźmi będą się pogłębiać. I bynajmniej nie chodzi o pieniądze, ale o wiedzę. Weźmy choćby takie narzędzie jak ChatGPT. Ktoś, kto ma do niego dostęp i umie się nim dziś posługiwać, ma istotną przewagę nad kimś, kto tego dostępu nie ma i tych umiejętności nie posiada, bo jest w stanie określone zadanie wykonać szybciej i lepiej. Rewolucja związana z rozwojem sztucznej inteligencji jeszcze tę konieczność zrozumienia i umiejętności wykorzystania technologii pogłębi - tłumaczy Filip Kałas, dyrektor dywizji w Komputronik.
Kompetencje cyfrowe to nie tylko dostęp do internetu
Tak duże różnice, na które wskazuje Eurostat są o tyle ciekawe, że dostęp do Internetu jest już powszechny: według GUS 94,4 proc. gospodarstw domowych w dużych miastach, 92,3 w mniejszych i 93,2 na obszarach wiejskich posiada dostęp do zasobów globalnej sieci. Co więcej, dzięki uruchomieniu w 2017 roku Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), dostęp do szybkiego Internetu o przepustowości minimum 100 Mb/s., ma 90 proc., czyli ponad 20 tys. szkół w Polsce. Można powiedzieć, że główna bariera, która jeszcze kilka lat temu była skuteczną przeszkodą do budowania społeczeństwa cyfrowego, czyli brak powszechnego dostępu do Internetu, znikła. Ale to za mało.
Kluczowa edukacja
Niemal pewne jest, że wyższy poziom umiejętności cyfrowych wśród mieszkańców miast wynika z lepszego dostępu do technologii. To nie tylko efekt ich większej siły nabywczej, ale i dostępu do cyfrowej edukacji. W dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań, jej poziom jest wyższy. To tam zazwyczaj ogniskują się też działania organizacji pozarządowych ukierunkowane na podnoszenie kompetencji cyfrowych. Obszary wiejskie są na przeciwległym biegunie.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»