Barbara Sołtysińska z LifeTube wybiera najciekawsze kampanie ostatnich tygodni.
Kto był pierwszy? Czy był to Dove, który w kampanii „Real Beauty” zanegował współczesne wzorce piękna? Trudno to dziś sprawdzić. Faktem pozostaje, że kobiecy, zaangażowany marketing jest dzisiaj mocnym trendem.
Polecam uwadze dwie najnowsze kampanie marek koncernu Procter & Gamble.
Co to znaczy "jak dziewczyna?” Czy to jest oznaka słabości? A może znak czegoś wspaniałego? Autorzy kampanii dotykają wstydliwego, kobiecego problemu - braku pewności siebie. W filmie widzimy małe dziewczynki: pewne siebie, odważne, silne i mocne. Co takiego dzieje się z kobietami w okresie dojrzewania, że wiara we własne możliwości ustępuje miejsca kompleksom?
Always zaprasza kobiety z całego świata, by dołączyły do koalicji kobiet, które zmienią rzeczywistość i społeczną mentalność. Mocny i ważny dla kobiet przekaz daje bardzo dobry wynik w postaci ponad 30 mln wyświetleń od 26 czerwca 2014. Dodatkowo w pierwszym tygodniu materiał uzyskał miejsce w czołówce YouTube Trends, zarówno w kategorii najczęściej oglądanych, jak i najczęściej udostępnianych filmów.
W podobnym kierunku miała pójść komunikacja Pantene: - Dlaczego kobiety cały czas przepraszają? Nie przepraszaj za to, że żyjesz. Bądź pewna siebie, bądź mocna i piękna.
Jednak efekt jest bardziej kontrowersyjny. Koncepcja wokół słowa „sorry” została stworzona trochę na siłę, a przez to film jest mocno przerysowany. Mimo że zawiera hasło motywujące do większej pewności siebie, ogólny wydźwięk nie jest najlepszy. Dlatego nie dziwi znacznie więcej ocen negatywnych niż pozytywnych.
Choć wygenerował dużo buzzu to wcale nie jest tak, że „nie ważne jak mówią, byle mówili”, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzą emocje i stereotypy. Jeżeli zamierzamy grać silnymi emocjami, trzeba wyczuć granicę wrażliwości naszych odbiorców. Nie jest to pierwszy raz, gdy Pantene adresuje film do kobiet. W listopadzie 2013 poruszył temat etykiet przypisywanych kobietom. Ówczesna realizacja zyskała bardzo dużo pozytywnych komentarzy, a do dziś film obejrzano ponad 46 mln razy.
Wideo na YouTube w marketingu kobiecym może być świetnym narzędziem ze względu na siłę oddziaływania i możliwości pokazania emocji, czy kontrowersyjnych tematów. Ale YouTube to nie tylko wideo, to medium społecznościowe. Obecność marki nie może się zakończyć na dodaniu filmu, konieczne jest wejście z widzami w dyskusję.I na koniec jedno zdanie: cały czas czekamy na mocne, kobiece kampanie po polsku.
Barbara Sołtysińska - współtwórca i prezes zarządu LifeTube - sieci partnerskiej YouTube, zrzeszającej twórców video, którzy łącznie mają ponad 9 milionów subskrybentów i 50 milionów wyświetleń filmów miesięcznie.
Wcześniej przez 7 lat związana z branżą PR. Projekty, które realizowała i nadzorowała, zostały uhonorowane licznymi polskimi i międzynarodowymi nagrodami, między innymi: Złotymi Spinaczami, nagrodami Golden Drum, tytułem Projektu PR Roku, Magellan Award, SABRE Awards, Kreaturą. Swoją wiedzą dzieli się podczas prowadzonych szkoleń oraz wykładów m.in. na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Warszawskiej Szkole Reklamy.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Niestety polskie kampanie idą w odwrotnym kierunku. Przykładami mogą być seksistowska kampania "Zaufane drogi" lub reklama Multimedia Polska "Od września dajemy za darmo"...