Żadna z partii nie dba o elektorat osób niepełnosprawnych i innych osób narażonych na wykluczenie cyfrowe, czytamy w raporcie Fundacji Widzialni.
Od poprzedniego badania minęły dwa lata, jednak polskie partie polityczne nie wyciągnęły z niego żadnych wniosków. Jeśli coś się zmieniło, to tylko na gorsze, czytamy na widzialni.eu.
- Wszystkie zbadane strony są niedostępne, żadna nie została stworzona z zachowaniem choćby podstaw dostępności. To bardzo smutne, że wyborca niepełnosprawny jest dyskryminowany w dostępie do informacji a partie, które będą przez najbliższe lata rządzić Polską zdają się w ogóle nie dostrzegać osób niepełnosprawnych - brzmi komunikat.
Blisko co trzecia osoba w Polsce jest narażona na wykluczenie cyfrowe, jednak liderzy polityczni zdają się nie zauważać tego problemu. W serwisach zbadanych przez fundację brak jakiegokolwiek śladu troski o dostępność. Te strony są archaiczne i wbrew ogólnoświatowym trendom, czytamy w raporcie.
- Osoby niedowidzące korzystają często z programów powiększających. Niekonsekwentne i nielogiczne umiejscowienie elementów serwisu gubi internautę, gdyż ten pracuje na bardzo dużym powiększeniu. Jeśli menu znajduje się na przykład po lewej stronie, to niedowidzący musi tę informację zapamiętać. Jakakolwiek zmiana lub przeniesienie elementu powoduje dezorientację – tłumaczy dla portalu interaktywnie.com Artur Marcinkowski , przewodniczący rady fundacji.
Raport zwraca uwagę na niepoprawne opisanie strony i jej głównych elementów.
- Osoby niewidome korzystają z programów czytających. Aplikacje skanują serwis liniowo, a internauci poruszają się za pomocą skrótów klawiszowych. Niestety programiści zwykle niejednoznacznie opisują witrynę lub sens odnośników - twierdzi Marcinkowski.
Wśród serwisów partii politycznych najgorzej wypadły PSL, PJN i SLD uzyskując 6 na 20 punktów i ocenę niedostateczną. Autorzy raportu wytykali twórcom podstawowe błędy, jak brak altów oraz nagłówków, liczne błędy w kodzie HTML lub nieprawidłowości w designie.
Jeden punkt więcej zarobiła strona Ruchu Poparcia Palikota a także Prawa i Sprawiedliwości. Mimo to walidatory wykazały dziesiątki błędów w kodzie HTML i CSS, nagłówki na stronie są ułożone w nieodpowiedniej hierarchii, w serwisach brak również odpowiedników tekstowych dla elementów graficznych i animacji.
W zestawieniu najlepiej wypadł serwis Platformy Obywatelskiej, mieszcząc się w widełkach oceny dostatecznej. Autorzy raportu również wykazali liczne błędy, jednak docenili przycisk zmiany kontrastu, który jest szczególnym ułatwieniem dla osób niedowidzących.
- Jednak konieczne jest tutaj zwrócenie uwagi na podstawowy element, który dyskwalifikuje ten serwis. Do serwisu przechodzi się przez stronę startową, która jest absolutnie niedostępna - czytamy w raporcie.
Strona Platformy zdobyła 11 na 20 punktów.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»