Jest różowo, prosto i szablonowo. Użytkownik jednak czasem musi się bawić w poszukiwacza, na przykład w momencie, gdy chce kupić telefon.
5 czerwca Era oficjalnie zmieniła się w T-Mobile. Rebranding będzie trwał jeszcze jakiś czas, zmieni się między innymi wystrój salonów, użytkownikom na telefonach od lipca będzie wyświetlać się różowe logo. Strona www zmieniła się praktycznie od razu, chociaż nie bez problemów. Tuż po północy w niedzielę w serwisie nie wyświetlało się logo T-Mobile, nie działały wszystkie przekierowania. Dziś jednak nowa strona operatora powinna działać poprawnie. Poprosiliśmy ekspertów o ekspresową ocenę nowej witryny - jak się sprawuje w kwestiach usability i SEO?
Jarosław Rzepecki, information architecture / team leader, Hypermedia Isobar
Serwis T-Mobile Polska jest zaprojektowany bardzo zachowawczo tzn. użyto tylko sprawdzonych schematów projektowych. Nie zobaczymy tutaj ekstrawagancji czy zaskakujących rozwiązań. W efekcie wchodzimy na przemyślaną i przejrzystą stronę WWW, ale w dzisiejszych czasach konsument dobrą użyteczność traktuje jako standard i oczekuje by serwis gwarantował również dobry User Experience. W tym zakresie użytkownik może poczuć się lekko zawiedziony.
Serwis został odchudzony ze wszystkich treści niezwiązanych z ofertą poprzez stworzenie dwóch subserwisów Trendy i Muzyka, gdzie znajdziemy treści poradnikowe i rozrywkowe związane z usługami operatora komórkowego. Dzięki temu rozdzieleniu serwis główny prosto realizuje cele sprzedażowe. Jedynym elementem, który szwankuje to nawigacja pozioma pomiędzy serwisem głównym, a subserwisami tematycznymi.
Oglądając w sekcji ofertowej telefon, nie uświadczymy na tym poziomie informacji kontekstowej, że w subserwisie Trendy znajdziemy jego test. Z punktu widzenia efektywności sprzedaży ten brak może okazać się plusem, gdyż użytkownik nie jest odciągany od procesu zakupowego treściami dodatkowymi.
Zaskakuje, że czasami na stronach dedykowanym wybranym telefonom czy tabletom brakuje wyraźnego przycisku "Kup", w przypadku strony poświęconej iPhone4 wręcz użytkownik musi zabawić się w poszukiwacza.
Podsumowując serwis T-Mobile Polska to z pewnością użyteczne i proste narzędzie sprzedażowe, które ustrzegło się większych problemów. Teraz by wykryć drobne mankamenty towarzyszące większości tak rozbudowanych projektów interaktywnych, należy poddać je szeregowi testów mających na celu wykrycie wszelkich niedopracowań by uzyskać maksymalne wskaźniki sprzedaży, ale także pochylić się nad kwestiami związanymi z User Experience.
Anna Sikorska, SEO Specialist, AdSeo
Serwis T-Mobile.pl podoba się nam, jako konsumentom. Jako seowcom mniej. Niby mamy poprawnie opisane tagi title, ale frazy są bardzo ogólne, nie opisują do końca zawartości danej podstrony.
Nie do końca rozumiemy użycie znaczka „=>”. Wątpliwa ozdoba. Description na części podstron generowany jest automatycznie, przez co traci nieco na przekazie reklamowym. Nieodpowiednie użycie nagłówków, nie występuje nigdzie nagłówek H1. Za bardzo zagłębiona struktura podstron - struktura budowania linków jest „przyjazna” do trzeciej podstrony; dalej już się nieco zapętla - dużo tych „sleszy”.
W naszej ocenie lepiej organizować wersje językowe na subdomenach, więc uznajemy dodanie wersji językowych na podstronach za niewielkie „wykroczenie”. Strona szybko się ładuje, jednak można by zastosować kompresję gzip do odpowiednich zasobów oraz ustawić, aby część z nich została przechowana w pamięci podręcznej.
Strona główna powinna być zorganizowana wokół adresu http://www.t-mobile.pl, a nie jak dotychczas, na niepotrzebnym zagłębieniu http://www.t-mobile.pl/pl/indywidualni/strona-glowna. Utrudnia to dosyć znacznie proces linkowania do strony głównej na kluczowe frazy.
Nie do końca zachwyca nas również linkowanie wewnętrzne. Na niektórych podstronach linkowanie mamy tylko w bocznym menu a na wielu podstronach link ma anchor „sprawdź” „zobacz” itd. W naszej ocenie nieco za mało jest w serwisie dobrego kontentu. Pozycjonowanie długim ogonem mogłoby być problematyczne. Niby wszystko jest fajnie, ale jakoś mało w tym SEO.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
nie jestem zachwycona ta siecia mam problemy z pakietem startowym by zmienić taryfę muszę czekać 5 dni bo jest bład w systemie śmieszne
co do zabaw w poszukiwacza, to właśnie nie mogłam ostatnie odszukać ofert neta mobilnego dla biznesu. Ktoś się orientuje jakie są stawki? dobrze by było porównać ich oferty z business everywhere (tym bardziej , że są chyba różnice w technologiach)
\"Nieodpowiednie użycie nagłówków, nie występuje nigdzie nagłówek H1\"... czy autorka wypowiedzi zajrzała chociaż w źródło strony?. Ja popatrzyłem w źródło podstrony a tam niespodzianka \"Abonament\".
Mózg mnie swędzi od czytania fragmentu pani(panny?) Sikorskiej - menajerspick w najgorszym wydaniu. Proponuję jako lekturę uzupełniającą Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska, wersję z opracowaniem, np z wydawnictwa Iskry. Szczególnie polecam skupić się na kwestii nadużywania makaronizmów przez szlachtę.<br /> Wolność dla Opisu i Poddomeny!<br /><br /> Natomiast zwykły, ludzki i dość denerwujący błąd - cudzysłów nie jest wymówką ani tarczą do ochrony słów których świadomie nadużywamy. Możemy podkreślić ironię, np opisując powyższy fragment jako \"elokwentny\", albo cytować. Tyle.<br /><br /> Rozumiem i pochwalam niechęć do ingerowania w tekst specjalistów. Chciałbym żeby było to standardem. Ale na miłość Kopalińskiego, MS Word/OO nie powinien zastępować korekty!
@Wojciech: weźmiemy pod uwagę ;))
A jak eksperci oceniaia przegladanie fot. na Interaktywnie ? Tyle o innych stronach, a tu zeby zamknac popup trzeba szukac krzyzyka w lewym gornym rogu ? albo kliknac na fote zamiast obok ? ... Sory za offtopic, alez to mnie tak irytuje....
<blockquote>Nic dziwnego, że wygląda jak stary serwis ery, skoro T-mobile działał w Polsce pod marką Era już od dłuższego czasu.</blockquote><br /><br /> owszem, tylko poddawanie ocenie ekspertów tego samego layoutu i funkcjonalności z nowymi kolorkami wydaje się nieco ekhmm ekscentryczne? ;]
Nic dziwnego, że wygląda jak stary serwis ery, skoro T-mobile działał w Polsce pod marką Era już od dłuższego czasu.
To po prostu serwis Ery z nową skórką graficzną.