Nowa strona wiadomości Onetu nie zachwyca. Brakuje jej kilku nowoczesnych rozwiązań, a elementy graficzne są niedopasowane do nagłówka. I - jak zaznaczają specjaliści - serwis jest statyczny i monotonny. Wyróżnia się natomiast pod kątem SEO. Zobacz, jak agencje oceniły wiadomosci.onet.pl.
Jacek Opaluch, Art Director K2
Niestety, nowa odsłona Wiadomości Onetu nie zachęca do czytania. Jak wiadomo – treści tego typu są najpierw skanowane - dopiero później wchodzimy głębiej, aby zapoznać się z artykułem. Ta pierwsza strona, na której zazwyczaj prezentuje się istotne informacje i skróty powinna być precyzyjnie zaprojektowana, tak, aby w gąszczu informacji (i reklam) użytkownik nie stracił z oczu tego, co ważne.
Służy temu skromność formy, prosty dobór czcionek i kolorów, precyzyjny układ i uporządkowanie.
Wszystkich tych rzeczy zabrakło. W kontraście z nagłówkiem, dostajemy kompletnie do niego nie nawiązujące elementy graficzne w bloku treści. Dość chaotycznie rozmieszczono bloki z wiadomościami, bez stosownego w takich miejscach tonowania istotności. Kompletnie nie są rozróżnione rodzaje oferowanych treści (tekst, multimedia). Pomieszanie konwencji delikatnego 3d i płaskich form jeszcze bardziej buduje wrażenie chaosu.
Nie wykorzystano potencjału treści multimedialnych. Dział fotoreportaży czy wideo ginie na trzecim planie, część graficzna wiadomości dnia praktycznie do połowy przesłonięta jest tekstem (a mogłaby być mini fotoreportażem) … To, co najbardziej wpada w oko, co mogłoby zaintrygować użytkownika zostało sprowadzone do drugoplanowej roli.
Mam wrażenie, że daleko Wiadomościom do standardu. Nie wspominając o potentach w prezentowaniu tego rodzaju treści, czyli serwisom takim jak guardian, NY Times czy Wired...
Bartłomiej Kozieł, Senior Information Architect, Artegence
Nowa strona wiadomości Onetu rewolucji nie wprowadza. Układ i rozplanowanie strony jest typowe dla większości serwisów newsowych w Polsce i na świecie. Przede wszystkim są trzy kolumny, żeby pomieścić dużą ilość treści jaką strona ma do zaoferowania, jest grafika zbudowana zdjęciami i tekstem - poprzez odpowiednie dobieranie wielkości czcionek i kolorów, a wszystko to na białym tle, żeby jak najlepiej oddawać charakter gazety.
Stronie brakuje natomiast nowoczesnych technologii, np. karuzel umożliwiających przeglądanie w bardziej atrakcyjny sposób wiadomości, zwłaszcza materiałów filmowych, zdjęć itp., ale także większej ilości zakładek (kart) w obrębie poszczególnych boksów, dzięki czemu możnaby zaoszczędzić więcej miejsca i uczynić bardziej atrakcyjnym przeglądanie poszczególnych sekcji. Brakuje również kanałów RSS, ale także elementów społecznościowych i narzędzi wspierających konsumpcję wiadomości przez użytkowników.
Podsumowując: strona jest dobrze skrojoną, papierową gazetą, jest statyczna i monotonna. Tylko, że to za mało jak na możliwości, które daje Internet. Serwis powinien żyć i być interaktywną gazetą jak Prorok Codzienny w „Harrym Potterze”, a tak naraża się na opinię dobrze skopiowanej strony newsowej. Może i dobrze, ale można było pokusić się o kilka elementów wyróżniających ją na tle konkurencji. W tym przypadku zginie pośród wielu podobnych.
Miłosz Woźniak, SEO Manager, Cube Group
Serwis wiadomości Onetu wyróżnia się dużą czytelnością i przejrzystością prezentowanych informacji. Boksy z wiadomościami zostały rozmieszczone w sposób przemyślany i optymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń, przy czym strona jest w pełni czytelna już w rozdzielczości 1024x768. Klarowny podział na kategorie w części środkowej, a także czytelne menu górne i powtórzenie linków nawigacyjnych w stopce sprawia, że dotarcie do poszukiwanych informacji jest bardzo proste.
Oprócz wysokiej użyteczności serwis wyróżnia się także poprawną budową pod kątem SEO, a niedostatki w tej dziedzinie są jedynie sporadyczne. Unikalne metatagi title i description są standardem, przy czym warto zwrócić uwagę na poprawne, automatyczne tworzenie metatagu description wiadomości oraz pomijanie metatagu keywords, który nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu pozycji w wynikach wyszukiwania.
Także struktura nagłówków została zaprojektowana poprawnie, jedynym zauważonym błędem jest niestosowanie nagłówka H3 do wszystkich linków, pod którymi znajduje się streszczenie wiadomości. W przypadku kategorii „Waszym zdaniem” linki tego typu są nagłówkami H3.
Na plus można zaliczyć także wykorzystywanie mechanizmu tabów do dynamicznego ukrywania i wyświetlania linków dotyczących poszczególnych podkategorii po kliknięciu w zakładkę. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla użytkowników (ogranicza liczbę wyświetlanych informacji), jak i dla wyszukiwarek, które są w stanie przemierzyć większą liczbę linków wewnętrznych. Linki wewnętrzne są bardzo ważnym aspektem optymalizacji wewnętrznej i warto zauważyć, że przy ogromie treści łatwo dostępnych dla użytkowników liczba linków wewnętrznych nie przekroczyła 140, a łączna suma wszystkich linków nie przekracza 200, co także można zaliczyć na duży plus. Minusem jest niestosowanie atrybutów title linków. Do braków należy także zaliczyć widoczność wiadomości pod adresem url ze znakiem „/” na końcu - nie zastosowano przekierowania, które rozwiązałoby problem widoczności tych samych treści pod dwoma adresami url.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
kiedyś onet był dobrym, fajnym portalem ale ostatnio chyba nie wiedzą w którym kierunku się rozwijać, w każdym razie wiadomości wolę czytać na <a href=\"http://gazeta.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://gazeta.pl</a> albo na tvn24
Panie Mateuszu - przyganiał kocioł garnkowi... <br /> \"1) atrybut title w linkach nie pomaga w zwiększeniu rankingu w wyszukiwarkach\" - wyszukiwarki to nie tylko Google, ale również inne jak Yahoo, BING, Baidu. Poza tym to, że w chwili obecnej title nie ma <strong>bezpośredniego</strong> znaczenia dla G (ale za to klikalność w link zależy od title linka, a ranking w pewnej mierze zależy od klikalności linków (testy własne)), nie oznacza, że nie będzie miało za miesiąc czy rok. A takich dużych serwisów nie przerabia się w 10 minut. <br /> Jeśli chodzi o description - czasami widać w SERPach właśnie takie description przygotowane przez Google. O wiele lepie przygotować sobie coś podobnego, jak się przygotowuje dla kampanii AdWords, czyli interesujące dla czytelnika i zachęcające do kliknięcia właśnie w nasz link. To jest oczywiście moja subiektywna opinia i można się z nią nie zgodzić :)<br /><br /> pozdrawiam
Ja osobiście za onetem nie przepadam. Znaczy nie, żebym miała jakieś konkretne ale ;) Po prostu są portale, które szybciej aktualizują wiadomości i mają wszystko jaśniej poukładane
Jak tu już ktoś powiedział, inne serwisy posiadają bardziej aktualne informacje i z pewnością większość użytkowników skłoni się właśnie do nich. W ten sposób serwis straci tylko swoich użytkowników i pozostanie w tyle.
Do dzisiaj nic nie poprawili:) Szkoda, bo serwis był nawet niezły chociaż wcale nie rewelacyjny. Onet to dobra domena, tylko szkoda ją tak głupio niszczyć,a le skoro taka jest strategia marketingowa serwisu to trudno
tvn24 jest chyba najszybszym portalem jeśli chodzi o wiadomości i informacje. Szybko pojawiają się też najnowsze informacje na <a href=\"http://gazeta.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://gazeta.pl</a> i tutaj są chyba najlepiej tematycznie podzielone i ja osobiście wolę te portale.
Onet ma dość aktualne i szybkie wiadomości i jak ktoś wie co go interesuje to nie ma problemu ze znalezieniem – jest podział na wiadomości, gospodarkę, sport itd. Choć pod względem liczby i szybkości pojawiających się niusów to przegrywa z np. <a href=\"http://TVN24.PL\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://TVN24.PL</a>
Może i umieją, ale co z tego skoro nie biorą sobie takich uwag do serca i nie uczą się na swoich własnych błędach. Przecież tak nie powinno być. W końcu są specjalistami wysokiej klasy, a robią podstawowe błędy, jak dzieci w podstawówce
Co prawda to prawda. Czy jednak umieją SEO-owcy przyjmować krytykę? Raczej nie. Może nauczyli by się korzystać z pomysłów innych firm, serwisów i innych witryn. Wtedy z pewnością takie sytuacje nie miałyby już miejsca. Ale może się mylę.
PAN SEO oes powinien więcej stron prze-klikać w swoim życiu zanim się zacznie udzielać w takich eksperckich artykułach
Medal z kartofla za rozwijane menu “start” (ze scrollem! i dublujące menu globalne!) na podstronach - kto wymyślił to coś?
Nie ma co demonizowac - odwalili taki portalowy standard (plus nader duzy bajzel w wielkosciach modulow) BTW - lekki i swiezy wyglad duzych portali informacyjnych mozna jednak osiagnac: <a href=\"http://us.cnn.com/\" rel=\"nofollow\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"></a><a href=\"http://us.cnn.com/\" rel=\"nofollow\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://us.cnn.com/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://us.cnn.com/</a></a> <a href=\"www.guardian.co.uk/\" rel=\"nofollow\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">www.guardian.co.uk/</a>
@Mateusz. Zauważ, że moja wypowiedź nie dotyczyła tylko \"zwiększania widoczności\". Równie dobrze moglibyśmy teraz dywagować nad tym: Dlaczego uznałeś, że powtórzenie linków w boksach jest ok, przecież \"first link counts\". Tego typu pytania i zarzuty niewiedzy można mnożyć, tylko po co?
mnie w ogóle polskie portale nie podobają się od strony UX i graficznej<br /> razi mnie przeładowanie ilością elementów, które koniecznie trzeba upchać na stronie - dot. to również ilości reklam<br /> kiedyś ciekawy <a href=\"http://mirekpolyniak.wordpress.com/2009/11/10/lepsza-uzytecznosc-strony-glownej-portalu-msn-com/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">redesign przeprowadził MSN </a> - i ta nowa wersja bardzo mi się podoba
Pan z bolącym zębem od lat nie zaprojektował strony, w projekcie której zawarłby wszystkie swoje mądrości. Jedyne co potrafi to obrysowanie gołych bab. Redakcjo! Nie twórzcie eksperckich mitów.
@Miłosz, więc do czego służy SEO ? jak nie do \"zwiększania widoczności strony w wyszukiwarkach\" ? czyli krótko do pozycjonowania. Po to się robi audyty SEO aby strona i jej podstrony zwyczajnie były wyżej w wyszukiwarkach, a nie dla samego robienia bo jest to trendy. Czy może się mylę ?
O ile zazwyczaj w 100% zgadzam się z opinią Jacka Opalucha przy tego typu tematach tak tym razem niektórzy wymieni potentaci nie są nimi raczej ze względu na ich serwisy ale raczej pomimo ich. Kontent i marka działają tutaj na ich korzyść. Chodzi mi przede wszystkim o NY Times.<br /><br /> Natomiast co do strony Wiadomości to jak dla mnie nie wygląda \"Ładnie\" ale jest przejrzysta i nie mam problemu z przejściem do celu, który mnie interesuje podczas skanowania czy nawigacji. Duże interlinie i łatwo zauważalne nagłówki + skróty informacji z ostatnich wiadomości sprawiają, że da się z tego serwisu korzystać. Dobry jest pomysł z dodatkową górną belką, mocno ułatwia odnalezienie się. <br /><br /> Co do wielkości i ekspozycji zdjęć na stronie, to nie jestem pewnie statystycznym użytkownikiem takiego serwisu, ale zdjęcie twarzy polityka na takim serwisie to nie jest to co mnie przyciąga do artykułu i od czego rozpoczynam skanowanie natomiast zdecydowanie brakuje rozwiązań typu karuzela i rozwijane boxy umożliwiające wejście głębiej bez przeładowania strony. <br /><br /> Ogólnie serwis sprawia wrażenie zaprojektowanego 2/3 lata temu ale mimo wszystko z dbałością o końcowego użytkownika.
Witam, wezwany do tablicy śpieszę z odpowiedzią, przy czym atak personalny pominę...<br /> a) W mojej wypowiedzi nie wspominałem o wpływu atrybutów title na ranking, na pewno stosowanie tego atrybutu nie zaszkodziłoby serwisowi.<br /> b) To prawda, że description nie wpływa na pozycje, nigdzie też o tym nie wspominałem.<br /> Dziękuje za komentarz i pozdrawiam.
Widać że Pan od SEO dawno nie miał z tym styczności, albo przeczytał jedną książkę i już wszystko wie. Kilka podstawowych błędów w pana wypowiedzi:<br /><br /> 1) atrybut title w linkach nie pomaga w zwiększeniu rankingu w wyszukiwarkach<br /> 2) description również nie wpływa na ranking, gdyż roboty obecnie same dopasowują najbardziej odpowiednią treść ze strony jeśli nie ma meta description lub gdy nie zawiera słów kluczowych które wpisał użytkownik, więc ich stosowanie jest zbędne dla podstron, warto jedynie dla strony głównej gdyż można zwiększyć CTR naszej strony poprzez atrakcyjny opis.