
Odmieniona Wirtualna Polska jest prostsza, a użytkownik sam może zdecydować, jakie informacje chce mieć na pierwszym miejscu. Zdaniem specjalistów to dobry ruch.
Mariusz Steć, dyrektor zarządzający, Supermedia Interactive
Najbardziej widoczne zmiany w nowym layoucie portalu WP to przede wszystkim dwukolumnowy układ witryny: pasek z wszelkimi wiadomościami oraz boks z resztą informacji. Zauważalne są dość duże przestrzenie miedzy nagłówkami wiadomości, co sprawia, iż są one bardziej czytelne. W oczy rzuca się również znaczne powiększenie slajdera zawierającego promowaną treść, co było możliwe dzięki przesunięciu wyszukiwarki do nagłówka. Ciekawą funkcjonalnością jest możliwość personalizacji witryny, dzięki czemu użytkownik może dowolnie ustawić kolejność interesujących go wiadomości.
Bardzo zręcznie pomyślana była akcja promocyjna zmiany interfejsu WP. Odbyła się ona między innymi poprzez serwis Nowa Lepsza Polska, który kojarzy się z budowaniem lepszej przyszłości, a w rzeczywistości jest narzędziem służącym do komunikacji z Internautami głównie na temat nowego layoutu portalu.
Zmiany jakie zaszły w interfejsie WP zdecydowanie nie szokują, ani nie są rewolucyjne zwłaszcza w porównaniu z tym, co widzieliśmy do tej pory. Trzeba natomiast przyznać, iż strona stała się bardziej przejrzysta i czytelna, co przecież było głównym założeniem jej twórców. Dzięki odświeżonej szacie portalu nawet nowi użytkownicy są w stanie swobodnie się po nim poruszać.
Łukasz Kossakowski, prezes zarządu, Digate Interactive
W mojej opinii zmiany jakie zostały wprowadzone na stronie głównej portalu wp.pl nie są żadną rewolucją. Zostały zaimplementowane standardy do jakich przyzwyczajeni są użytkownicy przy tego typu serwisach. Serwis uzyskał jednak więcej „światła“, szczególnej w jego górnej części i stał się bardziej przejrzysty.
Aktualna budowa strony głównej Wirtualnej Polski jest bardzo cztalna i już na pierwszy rzut oka Internauta orientuje się w układzie portalu. Mamy doczynienia z dwukolumnowym ułożeniem treści.
Lewa, szersza kolumna zawiera serwisy tematyczne wp.pl, wśród nich jest nowa sekcja „tylko w wp.pl“, której nazwa podkreśla indywidualny i wyjatkowy charakter dostępnych tam informacji, przeznaczonych tylko dla czytelników Wirtualnej Polski. Prawa kolumna jest typowo newsowa. Zawarte są tam bloki tematyczne (wiadomości, sport, finanse praca, technologie, motoryzacja). Podoba mi się przjrzystość ułożenia bloków treści, ukrycie odnośników do kanałów RSS czy „top news“ w każdej z sekcji. Elementy te pojawiają się dopiero po najechaniu kursorem myszy na odpowiedni moduł tematyczny. Fajnym pomysłem są w modułach tematycznych dodatkowe mini zakładki, dzięki którym od razu na stronie głównej mamy dostęp do większej ilości najnowszych wpisów bez konieczności zagłębiania się do wybranych sekcji. Przykładem są „wiadomości“ i aktywne zakładki „na sygnale, politykier, media“. Jedynym mankamentem na jaki zwróciłem uwagę w tej części jest brak możliwości dostosowania prawej kolumny do własnych potrzeb. Mam na myśli opcję układania kolejności bloków tematycznych, ułożenia ich w kolejności takiej jaka najbardziej mi odpowiada.
W górnej części serwisu podoba mi się również przejrzyste, poziome drop-down menu, gdzie w wygodny i szybki sposób Internauci odnajdą interesujące ich działy Wirtualnej Polski. Nowy slider jest również lepiej zaprojektowany niż w poprzedniej wersji wp.pl, informacje w nim prezentowane dużo lepiej się czyta, zdjęcia są dużo większe.
Niestety, w dolnej części portalu nie jest już tak dobrze. Widzimy tam inne typy nagłówków, każdy z nich ma inne kolory, co zapewne miało odróżniać je od siebie i oznaczyć sekcje tematyczne, jednak przy nadmiarze grafiki jaka w dolnej sekcji wp.pl się znajduje (są tam przede wszystkim sekcje zakupowe, aukyjne, ogłoszenia) elementy te zlewają się ze sobą i staje się ten obszar bardzo nieczytelny, miesza się content sekcji z reklamami.
Zastatanawia mnie też fakt że wp.pl jest najwęższym serwisem z pośród wszystkich pozostałych najpopularniejszych portali w Polsce. Aktulizując szablon strony głównej warto byłoby się pokusić o troszeczkę szerszy projekt.
Pod względem SEO w kodzie serwisu jest kilka uchybień, m.in.: uzupełniłbym znaczniki alt przy obrazkach, czy title przy linkach.
Zmiany jakie zostały wprowadzone na wp.pl są bardzo bezpieczne, poprawiły czytelność, przejrzystość portalu, jednak pewne mankamenty pozostały. Daję mimo to ocenę dobrą, bo moim zdaniem wp.pl przyjemnie się teraz przegląda i zmiany idą w dobrym kierunku. Czekam jeszcze, aż pozostałe tematyczne działy portalu zostaną w podobny sposób co strona głowna dopracowane, a przede wszystkim oczyszczone z nadmiaru grafiki i staną się bardziej przejrzyste i lekkie.
Michał Rutkowski, managing director, Tribal DDB
Nowa WP.pl to zmiana w dobrym kierunku. Jest bardziej przejrzysta i bardziej uporządkowana niż poprzednia. Prosty dwukolumnowy podział strony głównej to z lewej strony tabloidowe portalowe mydło i powidło (w pewnym momencie w niedzielę 5 lutego spośród pięciu rotujących opatrzonych dużym zdjęciem materiałów - dwa były poświęcone sprawie Madzi z Sosnowca, dwa naszym lokalnym celebrytkom, jeden - piosence Urszuli Sipińskiej), z prawej tradycyjne, znane z poprzedniej wersji wp tekstowe pola newsowe (tu też dominowały newsy poświęcone wstrząsającej historii małej Madzi, co daje nam pojęcie o tym, w co najchętniej klikają obecnie Polacy).
Nowością jest rozbudowanie sekcji newsowych o materiały z subserwisów tematycznych Wirtualnej Polski (Na Sygnale, Politykier, Babol, etc.).
Rezygnacja z długiego lewego menu i przeniesienie go do poziomego paska daje użytkownikowi więcej światła i oddechu. Ale coś za coś – portal jest „dłuższy” i trudno sobie wyobrazić wytrwałych użytkowników, którzy przebrną przez jego całość.
Sekcja „Styl Życia” znajduje się dopiero na trzecim ekranie, „Społeczności” – na piątym, a żeby zobaczyć jak wygląda sypialnia Pudziana, zwiedzić dom Kingi Rusin czy podziwiać rezydencję małżeństwa Lisów na serwisie „Do Celu”, trzeba się naprzewijać jeszcze bardziej.
Pochwaliłem zmiany w samym serwisie, natomiast o kampanii wprowadzającej nowy layout dobrego słowa powiedzieć nie mogę. Teaserowa kampania „Nowa lepsza Polska” z hasłami infantylnie nawiązującymi do języka polityki, który sprawia, że każdemu użytkownikowi robi się niedobrze („likwidujemy trzeci filar”, „nowe układy, nowy porządek, nowa rola dla Ciebie”, „każdy ma prawo wiedzieć więcej”, „to Ty tworzysz własny układ”) jest banalna, wtórna, mało atrakcyjna graficznie i próbuje być na siłę kreatywna. Zupełnie niepotrzebnie – nowy layout broni się sam.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
No, jeszcze żeby popracowali nad jakością umieszczanych treści, to byłoby ok. Piszą często takie pierdoły, ubrane w wielkie słowa, że nie wiadomo, czy się śmiać czy płakać:)
Kolego X. Co masz namyśli mówiąc \"źle dobranym\"? ... Do Twoich butów, czy jak?
jak ktos z tak zle dobranym zdjeciem moze sie wypowiadac w temacie co jest przejrzyste a co nie