25.11.2009 / Motion design / Wideo / Wideo
Lustrzanka zamiast kamery
Krzysztof Adamus
business development director / Opcom Sp. z o.o. S.K.A.
 

Kilka miesięcy temu kupiłem aparat 5D mark II głównie z uwagi na jego możliwości wideo. Po kilku miesiącach używania opisałem moje doświadczenia związane z używaniem 5Djako kamery, oraz przedstawiam listę dodatkowych akcesoriów jakie wypada nabyć, aby realizacje wideo były bardziej pro.

Myślę, że tekst może być pomocny wszystkim, którzy chcą wykorzystać swojego Canona nie tylko do zdjęć. Wszak mają w rękach potężne narzędzie.

http://inspiredbylife.pl/2009/11/17/lustrzanka-zamiast-kamery/

Masz ciekawe info? Podziel się nim z innymi!
Komentarze (6)
 1 / 1 
Przemysław Pawlak
1. Przemysław Pawlak 26.11.2009 / 13:47
eeeeej :) nie należy pisać, że jakość z kamer typu RED jest porónywalna, gdyż materiał z 5D jest:
- na dzień dobry kompresowany, co baaaaardzo mocno ogranicza możliwość koloryzacji i post-produkcji materiału,
- ma widoczną "cyfrową" jakość, co szczególnie widać przy poruszających się obiektach i mnogości źródeł światła.

5D to aparat mogący kręcącić filmy.

Pokazany film, który porównuje RED i 5D to jedynie przykład na to jak można umiejętnie nakręcić shit z REDa. Umówmy się, że kamery profesjonalne to nadal kamery filmowe, reklamowe a 5D to bardzo dobra alternatywa dla fotografów, którzy chcą coś nakręcić. Osobiście nie pokusiłym się o stwierdzenie, że 5D jest bliski kamerom z półki RED, Phantom, EX-1/3
Przemysław Pawlak
2. Przemysław Pawlak 26.11.2009 / 13:56
i polecam ten artykuł
Krzysztof Adamus
3. Krzysztof Adamus 26.11.2009 / 14:36
Odnośnie porównania 5D do RedOne napisałem we wpisie:

Oczywiście kamera Red One, oraz kombo w stylu kamery Sony EX 3/1 z adapterem 35 mm nadal są pierwszym wyborem przy profesjonalnych realizacjach wideo. Jednak z uwagi na relatywnie niską cenę Canona 5D czy 7D filmowcy amatorzy mogą zawstydzić swoich starszych PRO kolegów.


Nie zgadzam się natomiast ze stwierdzeniem, że "5D to bardzo dobra alternatywa dla fotografów, którzy chcą coś nakręcić". Wiele osób świadomie wybiera 5D rezygnując z kamery i stosuje w komercyjnych zastosowaniach. W teledyskach, reklamach, filmach dokumentalnych, czy choćby filmach weselnych (polecam produkcje polskiego studia MP: http://vimeo.com/6641098 ). .

Co do kręcenia shitu z Reda - tak się ta kamera spisuje przy świetle zastanym :)

Co do polecanego artykułu jest w nim wiele nieścisłości i nieprawdziwych informacji Przemku. Choćby to, że nie można manualnie ustawiać iso, przysłony, migawki (można). O tym, że jest niewielka ilość programów do obróbki materiału z 5D (każdy program do edycji wideo nadaje się do tego celu). O tym, że autofocus słabo działa (a jaka inna profesjonalna kamera dające ładną głębię ostrości ma w ogóle autofocus?), o tym, że jest potrzebny ekstremalnie szybki i drogi sprzęt do edycji (dokładnie taki sam jak w przypadku obróbki każdego innego materiału HD), można by jeszcze długo wymieniać...

Natomiast zgadzam się z tym plusem 5D wymienionym przez autora:

Amazing Video Quality for the Price (and I do mean amazing, especially in low light with a good lens). Wide variety of High Quality Interchangeable Lenses


Nie uważam jednak, że jest to jedyna zaleta 5D.

Nie chcę nikogo do niczego namawiać. Jeśli ktoś ma w portfelu 200 tyś na zakup RedOne i dodatków do niego - proszę bardzo. Jeśli ktoś ma do dyspozycji 1/10 tej kwoty... Ja bym brał 5D :)
Sebastian Winkiel
4. Sebastian Winkiel 26.11.2009 / 16:38
Gdy na rynku pojawia się pierwsza niekonwencjonalna alternatywa dla drogiego sprzętu, można się spodziewać, że pojawią się w niedługim czasie kolejne modele, jeszcze bardziej dopracowane jakościowo i w lepszej cenie, i o to chodzi.
Przemysław Pawlak
5. Przemysław Pawlak 26.11.2009 / 22:16
Faktycznie facet podszedł nieco po omacku do tematu w niektórych fragmentach w artykule, który wskazałem. W każdym bądź razie zależało mi na pokazaniu drugiej strony medalu.
Zdania na temat 5D są bardzo podzielone, co nie zmienia faktu, że Canon otworzył nowy rozdział - środowisko profesjonalistów, filmowców, operatorów obrazu i kamery stoją jednak twardo przy kamerach przeznaczonych do nagrywania wideo.

Pomijając już kto i co napisał proszę dopisać mnie do listy ludzi, którzy wolą wydać 20k na kamerę typu EX-1 :)

p.s. pokusiłem się na napisanie w tym poście ze względu na te słowa: "Okazało się bowiem, że jakość obrazu wychodząca z aparatu nie ustępuje jakością obrazom z kultowej kamery Red One", i "za 10 tysi możesz mieć sprzęt dający na końcu procesu obraz porównywalny ze sprzętem za 60 + tysi."

Po prostu porównywanie 5D z REDem nie ma sensu. To tak jakby porównywać VW Tiguana z Land Roverem. Oba w sumie mają duże koła... Proponuję skupić się na tym jakie fajne wideo można nakręcić 5D i nie mieszać do tego profesjonalnych czy semi-profesjonalnych kamer wideo. Over.
eee_ technology
6. eee_ technology 20.10.2010 / 22:24
No tak, nowy sprzęt, ale jakby, jakiś taki nie bardzo. No cóż każdy ma swoje własne typy. Ja tam wole mojego małego Canona, który służy mi bardzo dobrze już od kilku lat. moze i nie jestem na czasie, ale lepsze to niż nic
 1 / 1 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2020 interaktywnie.com. All rights reserved.