Nowy portal iTVP łączy dwa typu rozwiązań z zakresu wideo w Internecie: wideo w streamingu jak i w formie video on demand. Organizacja danych na stronie głównej została podporządkowana osi czasu. Im dany materiał jest mniej aktualny, tym niżej na osi go odnajdziemy.
Wprowadzenie osi czasu wynika, z zachowań użytkowników. W trakcie przygotowań architektury informacyjnej dla iTVP.pl założyliśmy trzy podstawowe typy użytkowników i trzy podstawowe sposoby konsumpcji informacji. Pierwszy to eksplorowanie katalogu materiałów wideo. Drugim sposobem jest wybranie materiału poprzez wskazanie kanału tematycznego, który agreguje wszystkie obiekty wideo na dany temat w jednym miejscu, niezależnie czy pochodzą one z TVP1, TVP3 czy TVP Kultura - tłumaczy Bartłomiej Wyszyński, dyrektor ds. strategii w Artegence, odpowiedzialny za projekt dla iTVP.Okazuje się jednak, że duża część użytkowników jest zainteresowana konsumpcją treści wideo w sposób zdecydowanie mniej interaktywny. - Nie potrzebują oni zaawansowanych narzędzi, wyszukiwania czy polecania. Wolą włączyć się w oglądanie właśnie emitowanego programu. Z myślą o nich grupujemy informacje na stronie głównej również w formie linii czasu, gdzie znajdziemy wszystkie programy emitowane właśnie przez TVP ? wyjaśnia Bartłomiej Wyszyński.
Artegence postanowiła również zaimplementować rozwiązania funkcjonalno-nawigacyjne w duchu Web 2.0. Ostatnie słowo należy bowiem do użytkownika, który sam decyduje o tym, co jest dla niego ważne. Obok możliwości wyboru wideo według jego aktualności, użytkownicy mogą więc skorzystać również z sekcji, która prezentuje materiały najczęściej oglądane w serwisie w ciągu ostatnich 24 godzin.
Temat filozofii społecznościowej jest ostatnio modny, ale w iTVP takie rozwiązania pojawiają się nie dlatego, że są modne, lecz dlatego, że są potrzebne, co potwierdziła faza badawcza projektu. Kluczowym elementem obok klasycznej taksonomii - stosowanej w katalogu, czy kanałach tematycznych - jest zastosowanie w organizacji danych także podejścia folksonomicznego, które zakłada organizację danych w oparciu o analizę aktywności użytkowników. W myśl tej filozofii nie jest tak ważne to, co chce pokazać nadawca, lecz to, co chcą obejrzeć inni użytkownicy ? wyjaśnia Bartłomiej Wyszyński.
Jeśli w określonej jednostce czasu wiele osób skonsumowało daną treść, to znaczy, że jest ona ważna, a prawdopodobieństwo jej skonsumowania przez innych użytkowników rośnie. Trzeba ich więc powiadomić o tym, że dana informacja jest popularna ? dodaje Bartłomiej Wyszyński. Naturalnym rozwiązaniem okazało się więc zastosowanie na iTVP wspomagających narzędzi nawigacyjnych będących ucieleśnieniem filozofii Web 2.0 w postaci nawigacji typu chmura Tagów (Cloud view oraz Tag view).
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Bardzo ciekawa analiza.
In plus:<br /> Obszerność serwisu.<br /> Wyraźny, duży obszar 'wyszukiwania'.<br /> Sekcja 'pierwszy raz tutaj'. Proste i pomocne.<br /> Duży plus za zakładki, dzięki którym można zmienić zawartość modułów bez konieczności przeładowania strony.<br /> Duży plus za układ poszczególnych modułów.<br /> Drobne rozwiązania społecznościowe.<br /> <br /> In minus:<br /> Brak zgodności z W3C (ogromna ilość błędów).<br /> Smutna tonacja graficzna.<br /> Video w pop-up (blokowanych przez większość przeglądarek internetowych). Skutecznie zawęża podstawową funkcjonalność.
Jestem wielkim fanem telewizji przez Internet wiec pozwolę sobie na szerszy komentarz, ale dopiero po oficjalnym starcie witryny. Uważam, że nie powinniśmy się jeszcze czepiać błędów typu 404 bo to w końcu wersja beta. Zgadzam się jednak, że strona wydaje się przeładowana treścią i mnie to wrażenie nie opuściło do końca. Z drugiej strony ilość dostępnych już funkcjonalności robi wrażenie, a po uruchomieniu w pełni możliwości profilu zarejestrowanego użytkownika będzie pewnie jeszcze lepiej. Ja na razie cieszę się tym, co już udostępnili (zakładki, oś czasu) i czekam na finalną wersje.
Zgadzam się z Tobą kunta - serwis na początku odstrasza natłokiem informacji i trzeba poświęcić trochę czasu aby nauczyć się sposobu nawigacji. Mniej doświadczeni użytkownicy internetu mogą mieć problemy, ale rozumiem, że właśnie z myślą o nich wdrożono odtwarzanie contentu na osi czasu. Mimo to usability słabe.<br /> <br /> Design podoba mi się, choć trochę traci przez zbyt dużą ilość elementów interfejsu.
Co do strony wizualnej to imho średnio, funkcjonalnie wygląda na pierwszy rzut oka przeładowane i nie do końca jasne - nie jest w 100% nakierowane na usability, ale po chwilce można się go "nauczyć" i wtedy wypada lepiej.<br /><br />Wiele rzeczy mi nie działa, np.: dostaje 404 (chciałem oglądnąć Misję Specjalną z lewego menu). Chciałem dodać tag przy wywiadzie z Prezydentem - wyskoczyło zarejestruj się, klikam w "zarejetruj się" i d..pa... Klikam w "pierwszy raz tutaj" - to samo...To są zapewne bolączki raczkującego w nowej formie portalu. Miejmy nadzieję, że z czasem zostaną one naprawione i itvp zacznie działać tak jak powinno.