Raiffeisen Bank Polska S.A. uruchomił nową stronę internetową, stworzoną w technologii Flex.
Nowy serwis dostępny pod adresem www.raiffeisen.pl zawiera pełną ofertę dla obecnych i potencjalnych klientów Banku, tak indywidualnych, jak i biznesowych oraz klientów bankowości prywatnej. Z kolei Serwis ekonomiczny zawiera m.in. bieżące kursy walut, aktualne notowania certyfikatów i funduszy inwestycyjnych oferowanych przez Bank, tabele oprocentowania depozytów czy ceny bardzo ostatnio popularnego złota.
Nowy serwis stworzony został przy użyciu nowatorskiej technologii Flex. Dla użytkownika oznacza to m.in. możliwość pełnego dostosowania strony do własnych potrzeb. Odwiedzający może powiększać, przenosić bądź przechowywać w specjalnym miejscu informacje szczególnie ważne, a minimalizować bądź zamykać te, które nie są dla niego istotne.
Architekturę informacyjną i design opracowała agencja interaktywna Artegence, a za zastosowanie technologii Flex odpowiedzialna była firma InfoVide-Matrix.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Powiem tak, strona która wisiała jeszcze pare dni była jakąś pomyłką (wiem, bo śmiałem się przy tym z ich reprezentantem), to co jest teraz to fajne, ale chyba jeszcze jednak nie na teraz. <br /> <br /> Troche to wszystko za mało funkcjonalne.
@Łukasz - "to przecież jest antyreklama flexa"<br /> No raczej bardziej twórców, aniżeli samego Flex'a, uwierz mi, nawet w tak obrzymim zakresie zastosowania jak tu, na pewno można było ta strone zrobić i poukładać lepiej.<br /> <br /> @Rafał<br /> :) Jest tak jak piszesz. Wesołych wszystkim!
@Piotr<br /> Tak. Wykorzystanie flexa w ten sposob nie jest dobre. Wykorzystywanie go w projektach dla bankow - jak najbardziej, ale w przemyslany sposob oczywiscie.<br /> <br /> Wesolych swiat :)
@sema - czyli reasumujac: zastosowanie Flexa w tym projekcie bylo nietrafione i jest podrecznikowym przykladem tego, do czego nie powinien byc uzywany bo sie po prostu nie sprawdza? :)<br /> <br /> To, ze w sektorze bankowym jest miejsce na Flexa (bo oczywiscie jest) nie oznacza, ze to miejsce ma byc cala strona firmowa banku... do jej elementow, ktora wymagaja duzej interaktycji (chocby wykresy) owszem, ale nie jako marny substytut HTMLa...<br /> <br /> Ale skonczmy juz ten temat - swieta ida, nie ma co wieszac psow. Ot - nie wyszlo i tyle. Nastepnym razem napewno bedzie lepiej ;)<br /> <br /> Pozdrawiam i wesolych zycze!!!
[q]Ale myślę, że to bardzo dobrze, że firmy takie jak Infovide-Matrix skręcają w stronę wspierania technologii [...] tu na pewno należy docenić Infovide-Matrix, że się przynajmniej stara.[/q]<br /> to przecież jest antyreklama flexa
Moim zdaniem toporne, brak "lekkości" projektu. Przefajnowane, usability... jakie usability ? A na dodatek zwiesiło mi firefoxa.<br /> <br /> Na szczeście, nie jestem w targecie tego banku :)
1. Otworzyłam stronę.<br /> 2. Pojawiło się zapytanie czy zainstalować plugin Flash9!<br /> 3. NIE.<br /> 4. Wyłączyłam okno przeglądarki.
@Piotrek<br /> Chyba faktycznie się nie zrozumieliśmy, ja po prostu wyraźnie przeczytalem:<br /> <blockquote>Podrecznikowy przyklad do CZEGO Flex nie powinien byc stosowany.</blockquote><br /> a pewnie bardziej powinno być, jak dla mnie przynajmniej - jak nie powinien być stosowany. Do stron z bankami - tak. Ale nie tak. Tu się zgadzamy<br /> <br /> @magnum<br /> No właśnie ja myślę o serwisie bankowym totalnie innym od PDK. Takim, w którym zastosowanie flexa będzie miało sens. Nie zrobienie go w CAŁOŚCI we flexie, ale wykonanie tych elementów które znakomicie się wpasują w jego filozofię i przeznaczenie. I to własnie chciałem powiedzieć ( w mniej lub brardziej udany sposób ) od początku mojej dyskusji w tym newsie.<br /> <br /> Pozdrowienia z Rzymu :)
@Marek<br /> Aby odpowiedzieć na pytanie "w jakim celu Flex jest wykorzystany na tej stronie?" nie tylko przez pryzmat tego co widać, musisz też się spytać, jaki backoffice za ta strona stoi, do jakiego work flow frameworka jest podłączony (szyny danych), jakie i w jaki sposob dane przychodza do aplikacji, jakiej konwesji sa poddawane oraz w jak duzym stopniu przychodza z roproszonych i rożnorodnych środowisk. Musisz też zadać pytanie na tematy "rozwojowe", jakie sa przyszle plany co do tego serwisu, czy jest planowane przejscie z internetowych modulow/komponentow Flexowych do apliakcji desktopowych, czy stand-alone (AIR)? itd... itd...<br /> <br /> Moim zdaniem, tlyko w ten sposob mozna pokusic sie o jednoznaczna ocene, co do slusznosci zastosowania technologii Flex w tym serwisie.<br /> <br /> No, na pewno - jedno nie ulega watpliwosci, ze uzytkowik na ten czas i tak oceni to co widzi, jak to w tej chwili dziala i co mu oferuje.
Można było przewidzieć, że dyskusja pójdzie w tym kierunku. Zawsze znajdą się przeciwnicy i zwolennicy zastosowania danej technologii, do konkretnego rozwiązania lub ogólnie. W czym to jest lepsze, a co można w tamtym...<br /> Wszystko można wykorzystać dobrze lub nie, nawet młotek ;)<br /> <br /> Pytanie powinno brzmieć "w jakim celu Flex jest wykorzystany na tej stronie"? Ktoś potrafi odpowiedzieć na to pytanie? <br /> Po przeczytaniu newsa, bardzo krótkiej wizycie na stronie (kolorystyka nie pozwala spędzić tam więcej czasu ;) ) i przeczytaniu komentarzy, nie odnajduję innego powodu niż gadżet w postaci przesuwanych okienek... jak już zostało powiedziane.<br /> <br /> Jeżeli była to próba wyróżnienia się na tle konkurencji "bo inni nie mają", to się udało ;)<br /> "nie ważne jak mówią, ważne że mówią" ??
Na pewno, jako technologia sama w sobie, Flex daje spore możliwości w tworzeniu warstwy prezentacji, a to, czym rożni sie przykładowo od Flasha z punktu widzenia procesu wdrożeniowego oraz środowiska wytwórczego, widać choćby przez pryzmat właśnie firmy Infovide-Matrix, która jest integratorem systemów, a nie agencja interaktywna - w tym kontekście Flex, jako technologia wspierającą wprost odpowiednie środowisko wytwórcze zorientowane na programistów, umożliwia propagacje Flash Playera, jako środowiska uruchomieniowego w tego typu firmach/korporacjach programistycznych. Na ten czas na pewno integratorzy systemów musza sie sporo nauczyć, jak i w jakim zakresie stosować technologię, która przez ostatnie lata była bardziej przyklejona do świata kreacji, niż programowania - tym bardziej w kontekście jej zastosowania do serwisów internetowych. Ale myślę, że to bardzo dobrze, że firmy takie jak Infovide-Matrix skręcają w stronę wspierania technologii, która pozwala m.in. na większy behawioryzm i interaktywność warstw prezentacji tworzonych przez programistów oraz przez nie same, bo taka jest przyszlosc - tu na pewno należy docenić Infovide-Matrix, że się przynajmniej stara.
W newsie jest ze Arte jest odpowiedzialne tez za architekturę. Ale OK, masz rację bo faktycznie źle napisałem choć... o projekcie graficznym to już w ogóle się wypowiadać nie chciałem. ;)
Tylko Pawle jedno 'ale': bede bronil kolegow ze starej pracy ;). Arte zrobilo design, a "a za zastosowanie technologii Flex odpowiedzialna była firma InfoVide-Matrix."
@sema - no to sie nie zrozumielismy ;)<br /> <br /> bo ja wcale nie uwazam, ze Flex jest zla technologia. Ba! Promuje ja jak moge. Napisalem tylko, ze ta strona (bo o niej caly czas mowa, wszak to dyskusja pod newsem o tej konkretnej stronie a nie polemika na forum) jest pieknym przykladem tego do czego Flex nie powinien byc zastosowany.<br /> <br /> Do czego sluzy to obaj wiemy. I obaj sie zgadzamy, ze ten projekt to porazka :)<br /> <br /> EOT
Przypomina mi się heyah z jej flashowym serwisem, tylko że tam było to podyktowane w jakimś stopniu grupą docelową i całym marketingiem.<br /> <br /> Serwis bankowy we flashu? Bez tak podstawowych rzeczy jak deep linking? Totalna porażka i zamiast wielkiego sukcesu i pionierstwa w polskim internecie wyszła chyba wielka porażka i nie zdziwie się jak Artegence będzie musiało szybko ten projekt zamieść pod dywan.<br /> <br /> Sema: flex jest powiedzmy OK, ale do RIA. Jak się ktoś uprze to pewnie i można zrobić na nim dobry serwis www, ale bankowy?? PDK było odważne, ale też było perfekcyjne wykonane nie tylko graficznie, ale też technologicznie.
No widzisz Piotrek, ja mowie o zastosowaniu flexa przy budowie serwisów dla bankow - ogolnie. Napisałeś, ze używanie flexa dla tego typu rozwiazan to pomyłka i właśnie o to mi cały czas chodzi. Pisząc o gridach i wykresach miałem na myśli to do czego może flex się przydać jeśli chodzi o strony banków - ogólnie, nie w kontekście jedynie Raiffeisen'a. Jeszcze raz: nie o ten przykład, ale ogólnie o możliwości zastosowania technologii do projektu banku. Zostaw już Raiffeisen'a w spokoju, obaj wiemy, że tu jest sporo do porawy. <br /><br />Proszę, o to <a href="http://www.volkswagen.co.uk/used/search" target="_blank">przykład</a>. Ładna i funkcjonalna strona. Wiem, że nie jest całą we flexie ale nie było tu mowy o tworzeniu całego serwisu, ale o używaniu flexa wogóle. Podobnie można zaprezentować na stronie banku oferty, przedstawić wzrosty udziałów itp. Flexa da się tu wykorzystać. Trzeba tylko wiedzieć jak i gdzie. Niekoniecznie do kreacji całego serwisu, ale są miejsc gdzie aż się o to prosi.<br /><br />Wybacz, ale muszę zmykać na samolot...
@sema - pokaz mi prosze te linki z flex.org. Sledze (wierz mi lub nie) m.in. ta strone i poki co nie znalazlem na niej zadnej udanej implementacji Flexa przy budowie calej strony WWW.<br /> <br /> Podaj mi rowniez prosze te tabele, gridy i wykresy na stronie Raiffeisena. Tylko prosze - w postaci linkow a nie instrukcji rodem z gier przygodowych w co najpierw a co pozniej mam kliknac by sie do nich dokopac.<br /> <br /> O roznicy miedzy Flexem a Flashem rozwodzis sie nie zamierzam. O tyle jest lepszy Flash do stron, ze latwiej sie robi animacje i ich uzywa niz we Flexie, a strona WWW bez fajnych animacji to nieporozumienie. To sztuka dla sztuki i proba udowodnienia na sile przez flash developerow, ze my tez potrafimy robic cale strony i nie potrzebujemy pomocy web developerki.<br /> <br /> Nie stawialbym znaku rownosci miedzy aplikacja www a strona www. Jedyna interakcja jaka wystepuje na tej stronie to click, ktory przenosi do innej stron i przesuwanie okienek. Wybacz, ale do wspomnianych przez Ciebie tabel, gridow i wykresow nie udalo mi sie dokopac (choc probowalem przez dobre 15 minut).
Nieintuicyjna budowa serwisu. Menu po lewej stronie - porażka.<br /> Szybkość ładowania strony - pomijam
Piotrek, większość zarzutów wobec serwisu, które przytaczasz ( brak implementacji obsługi historii, brak optymalizacji, cachowanie zapytań ) to nie wina technologii tylko tylko takiego a nie innego wykorzystania jej możliwości.<br /> <br /> Druga sprawa, piszesz że strony robimy we flashu a nie we flexie - dla wyniku końcowego to nie ma żadnego znaczenia, dostajemy swf'a i tyle. Róźnice między flash/flex są widoczne jedynie z perspektywy developera - flex to jedynie framework udostępniający gotowe rozwiązania przyśpieszające u ułatwiające budowanie standardowych UI.<br /> <br /> Na flex.org jest masa przykładów pokazujących udane próby realizacji serwisu informacyjnego. To, że tu się nie udało, lub w paru wcześniejszych polskich realizacjach, nie znaczy że się nie da.<br /> <br /> Flex służy do tworzenia aplikacji www. Aplikacja www jest stroną www. To samo środowisko, format ( swf ), takie same rozwiązania jesli chodzi o warstwy danych i warstwy pośrednie. Strona banku jest dobrym miejscem - spora liczba danych do zaprezentowania ( tabele, gridy, wykresy ) - na zastosowanie tego rodzaju rozwiązania. <br /> <br /> Wątpię aby głównym powodem wyboru technologii była chęć poprzesuwania sobie okienek, nie posuwałbym się aż tak daleko w negatywnej ocenie zamiarów samych autorów serwisu. Nie ma się co oszukiwać, każda agencja stara się jakoś wkroczyć w rynek RIA - początki bywają trudne i, jak widać nie zawsze to na starcie daje lepsze rezultaty
Zadam może trochę naiwne pytanie -> a co będzie jak ktoś nie ma flash-playera zainstalowanego ??<br /> <br /> Plus drugie -> jak wysokiej wersji flash playera wymaga flex? Sprawdziłem w kodzie, ale może się mylę -> wymagany player 9.0.47 lub wyżej. Sprawdziłem na statystykach dużego serwisu -> 14% userów ma tę wersję flash playera.
@sema:<br /> <br /> w skrocie, bo niestety nie mam czasu na dlugie wywody:<br /> strona www powinna byc uzyteczna. ten serwis nie jest.<br /> stron www nie robi sie we Flexie. Flex sluzy do tworzenia aplikacji. Aplikacja to nie strona www (choc wielu programistow niestety stawia tu znak rownosci).<br /> <br /> Dziwi mnie niezaimplementowanie obslugi historii przegladarki, ktora Flex ma wbudowana.<br /> <br /> Dziwi mnie kompletny brak optymalizacji - po co sie animuja okienka juz wczytane gdy serwis ciagnie kolejne? To nie tylko rozprasza, to wdecydowanie spowalnia serwis.<br /> <br /> Bylo juz troche prob zrobienia serwisow informacyjnych we flashu. Wszystkie nieudane. Flex ma to niby zmienic? Nie bardzo.<br /> <br /> Jak wyglada cache'owanie zapytan? Przeciez ta strona co chwila o cos pyta AMFa. Po co? Nie lepiej bylo wygenerowac SWFa raz (skoro juz musi to byc SWF a nie HTML) albo raz poprosic o dane a nie za kazdym razem gdy sie jakies okienko nowe pokazuje...<br /> <br /> No i widzac strony typu iGoogle kompletnie nie trafia do mnie argumentacja, ze uzyto Flexa by sobie moc okienka przesuwac. To w JavaScripcie robilo sie 5 (slownie: piec) lat temu.<br /> <br /> Reasumujac: Flex nie sluzy do robienia stron www. Do tego jest (jesli juz) Flash, choc chyba wszyscy sie zgodza, ze zdecydowanie najlepiej sie sprawdza w tego typu stronach stary, dobry HTML z domieszka JavaScriptu tu i uwdzie...
Chyba będzie ciepło jak spadnie ruch :D.Nie ma redirectów ze starych treści ? <a href="http://www.google.pl/search?hl=pl&q=site%3Araiffeisen.pl" target="_blank">Można poklikać</a>
Nie pisałbym tego gdyby nie to, że podpisuje sie pod tym infovide i artegance. Albo głosząc się liderami są nimi albo ...<br /> <br /> 1. Rozumiem, że Klient narzuca swoje CI ale bez przesady - kolory tego banku umożliwiają zrobienie czegoś co da się czytać - tutaj czytelność jest tragiczna. Poprostu tragiczna.<br /> <br /> 2. Ten pomysł ze minimalizacją okienek itp - z punktu widzenia architektury informacji jest kompletną paranoją. Wydawało mi się, że jedna z podstawowych zasad użyteczności/architektury informacji mówi: Daj użytkownikowi to co jest mu na dany czas potrzebne - bez zbędnej komplikacji. Zwijanie okienek się sprawdza wtedy kiedy operujemy na wielu informacjach (wielu okienkach) czy to w systemie operacyjnym, czy w jakimś zamkniętym narzędziu (intranet). Na stronie o stricte charakterze informacyjnym - wprowadza nie potrzebny zamęt<br /> <br /> 3. Czepiając się użyteczności:<br /> - gdzie łapka sygnalizująca możliwość kliknięcia albo jakikolwiek inny wyróżnik np. zakładki na podstronie o funduszach krajowych tfi?,<br /> -<a class="non-html" href="http://www.raiffeisen.pl/sdfdsf"> http://www.raiffeisen.pl/sdfdsf</a> ? Może siakaś mapa strony, wyszukiwarka cokolwiek byleby nie error?<br /> - w firmie mam całkiem, całkiem łącze - wchodząc na ten serwis mam jedno wielkie "zmulenie" klikam jakaś "niby" opcję w serwisie i tak naprawdę nie wiem co się robi, czy coś się ładuje czy nie - gdyby nie to, że patrzę czasami na pasek stanu pomyślałbym, że to jeden wielki JPG :)<br /> <br /> 3. Grupa docelową banku są w głównej mierze przedsiębiorcy, w tym patrząc na ostatnie działania ATL (reklamy ze Sthurem) Ci młodzi/rozpoczynający/dynamiczni :), zatem:<br /> - korzystający z netu szybko/dynamicznie/zdecydowanie,<br /> - korzystający z netu w podróży,<br /> itd<br /> <br /> Proszę twórców o odpowiedź na pytania: Jadę pociągiem, odpalam swoją kobyłkę 9300 i odpalam w operze mini stronę tego banku ile czekam na jej załadowanie? Jakie będą moje odczucia? Czy zachęci mnie ona do odwiedzenia oddziału w "realu" ?<br /> <br /> Naprawdę bym się nie czepiał. Sam mam na koncie realizacje "wizji prezesa". Ale Panowie, albo puszczając prasówkę naprawdę mamy się czym chwalić i wgniatamy branżę w fotele (patrz ostatnie ruchy czy to adv czy opcom) i wtedy nazywamy siebie specjalistami od .... albo siedzimy po cichu, nie mówimy za dużo, uczciwie zbieramy wiedzę i doświadczenie, licząc, że i nam się kiedyś poszczęści.<br /> <br /> pzdr, patS
<blockquote>Podrecznikowy przyklad do czego Flex nie powinien byc stosowany</blockquote><br /> Możesz rozwinąć myśl? Dlaczego Flex nie powinien być stosowany przy budowie tego typu serwisów? Nie mówię, że ten jest idealnym przykładem jak to się powinno robić, ale serio uważasz, że nie powinno się używać do tego tej technologii? Dlaczego?. Kwestia wyszukiwania - przy tak sporym projekcie jak projekt dla banku można swobodnie poświęcić czas na konstrukcję mechanizmu pozwalającego na zapewnienie obecności w w wyszukiwarkach nawet dynamicznego kontentu.
A ja dodam swoje trzy grosze - na pierwszy rzut oka widzę, że treść serwisu będzie w całości niedostępna dla wyszukiwarek. Efekt - brak obecności w wynikach wyszukiwania na hasła związane z finansami (pojawi się pewnie tylko strona główna).
Nieprzemyślane i źle wykonane. Ten serwis nie powinien powstać. Szkoda.
Niestety, muszę się zgodzić z przedmówcą.
Podrecznikowy przyklad do czego Flex nie powinien byc stosowany.
zanim się przyjrzę bliżej, chciałem powiedzieć ;]
nawet fajne wizualnie, zanim się przyjrzę. ale na dzień dobry nie chce mi działać "scroll-pad" pod moim Safari ;-)<br /> <br /> A to menu na dwóch zakładkach uehh sieczka dla moich oczu, nie wspominając o tym żółtym lokalnym po wejściu na jakąś pozycję (boli).<br /> <br /> Kontrolki w panelach działają tak sobie - użycie "przenieś do przechowalni" nie wywołują żadnego feedbacku dla użytkownika.<br /> <br /> Pomysły fajne, ale realizacja, hmm... ;-) Posiedźcie nad tym jeszcze koledzy :)
Fajnie, ze wreszcie jakis bank odwaznie podszedl do tematu, ale chyba jednak przesadzil.... Architektura informacji pozostawia wiele do zyczenia, uzytkownik gubi sie mniej wiecej po pierwszym kliku. Zaloze sie, ze serwis nie przeszedlby pomyslnie testow usability w grupie osob >30 lat ;-) A flex wcisniety na sile jedyne co powoduje to, ze na kompie z procesorem P4 2,4ghz tego sie w ogole nie da przejrzec. No a preloader "wczytuje dane" na stronie duzego banku to juz w ogole ciekawostka przyrodnicza... szkoda ze nie ma jeszcze intro.... Jednym slowem nice try... ale jednak mocno chybiony...
fajna RIA. Więcej takich proszę, zwłaszcza na stronach Banków... ;)