Gigant społecznościowy powiedział, że jest to część "trwającego wysiłku mającego na celu lepsze dopasowanie naszych inwestycji do produktów i usług, które ludzie najbardziej cenią".
Facebook News to sekcja informacyjna dla wydawców wprowadzona przez Meta w 2019 roku, która działa w dedykowanej zakładce w głównym interfejsie Facebooka. Facebook News prezentuje lokalne i międzynarodowe informacje istotne dla każdego rynku. W pierwotnej wersji sugerowane artykuły były ustalane algorytmicznie, z osobną sekcją "najważniejsze wiadomości" filtrowaną przez ludzi. Ale w zeszłym roku Meta ujawniła, że cała sekcja będzie zarządzana przez algorytmy.
Dzisiejsze ogłoszenie jest zgodne z ogólną strategią Mety związaną z jej "sekcją informacyjną", bo choć udostępnianie wiadomości było ważną częścią Facebooka niemal od samego początku, wyraźnie widać, że w ostatnich latach ta część działalności przesuwała na dalszy plan z oczywistych powodów, spośród których polityczne kontrowersje okazały się najważniejsze.
Facebook vs wydawcy
Istnieje bowiem szeroki opór wobec roli, jaką wielkie firmy technologiczne odgrywają w dystrybucji informacji. Już teraz doprowadziło to do wprowadzenia nowych przepisów prawnych w krajach takich jak Australia, które nakładają obowiązek rekompensowania wydawcom za ich treści online. To krok, który - zdaje się - zadziałał, bo duże firmy technologiczne zaczęły negocjować umowy z wydawcami. Nie wszędzie jednak z powodzeniem. Gdy Kanada uchwaliła podobne przepisy w ramach swojego Online News Act, skłoniło to firmę do zablokowania dostępu Kanadyjczykom do treści od wydawców wiadomości.
Wiadomości na Facebooku nie są priorytetem
Wydawcy ze wszystkich dziedzin zgłaszają spadek ruchu przekierowań z Facebooka w ostatnich miesiącach, potwierdzając długotrwałą misję Meta polegającą na odejściu od informacji. Firma faktycznie wcześniej oświadczyła, że wiadomości stanowią mniej niż 3% treści, które ludzie widzą w swoim strumieniu.
W przypadku Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji Meta szybko podkreśla, że nie blokuje linków do artykułów ani stron wydawców - po prostu pozbywa się dedykowanej zakładki "News".
Europejscy wydawcy wiadomości będą nadal mieć dostęp do swoich kont i stron na Facebooku, gdzie mogą umieszczać linki do swoich artykułów i kierować ludzi na swoje strony internetowe tak samo, jak to robi każda inna osoba lub organizacja.
A jeśli istniało jakiekolwiek wątpliwości co do przyszłych planów Meta wobec wydawców wiadomości, wydaje się, że zostały one rozwiane przez oświadczenie, w którym stwierdza, że "nie spodziewa się oferować nowych produktów w tym segmencie.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»