Najlepsze e-mail marketingowe kampanie na Dzień Ojca

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Anita Wata, Key Account Consultant optivo GmbH/ Sp. z o.o
 
© Marco2811 - Fotolia
© Marco2811 - Fotolia

O ile badania National Retail Federation wykazują, że ponad 3/4 Amerykanów celebruje Dzień Ojca w szczególny sposób, nie jest on jednak tak popularnym świętem, jak Dzień Matki. Widać to także po wydatkach. W zeszłym roku 25% mieszkańców USA, którzy planowali kupić prezent dla swojego taty, wydało na ten cel ok. 115 dolarów, podczas gdy na Dzień Matki kwota ta wynosiła średnio 173 dolary.  Nie zmienia to jednak faktu, że warto wpisać Dzień Ojca do kalendarza działań e-mail marketingowych. 

Co ciekawe, w odróżnieniu od Dnia Matki, działania związane z Dniem Ojca nie są zwykle planowane z kilkutygodniowym wyprzedzeniem - 44% klientów kupuje prezent tydzień przed Dniem Ojca, a 18% w samo święto. E-maile przypominające warto więc wysłać nie wcześniej niż dwa tygodnie przed samym świętem.

Newslettery okazjonalne należą do szczególnego typu wiadomości. Nie mają bowiem skłonić naszych klientów do kupienia sobie kolejnej torebki, butów, czy skorzystania z naszych usług. Skupiają się natomiast na podkreślaniu więzi rodzinnych i przyjacielskich oraz poczuciu radości wynikającej z obdarowywania bliskich upominkiem. 

Decydując się na wysłanie e-maili na Dzień Ojca, warto przedstawić kilka propozycji najlepszych upominków w ciekawy, nieszablonowy sposób. Popularne jest zaprezentowanie oferty za pomocą tzw. gift guides, czyli praktycznych przewodników po produktach tematycznie powiązanych ze zbliżającym się świętem. Dobrym przykładem może być tutaj newsletter firmy Massimo Dutti, w którym wybrano cztery najlepsze propozycje idealnego prezentu dla taty. Oszczędnie, ale z klasą

60096_massimo.jpg

Skoro jesteśmy przy gift guida’ch, warto zwrócić uwagę na specyficzny typ przewodników po prezentach, które poza przedstawieniem wybranych produktów, prezentują drzewko decyzyjne, które ma nam pomóc dobrać najbardziej odpowiedni prezent. Odpowiadając na pytania o preferencje bliskiej nam osoby, w tym przypadku taty, możemy być pewni, że wybrany upominek na pewno przypadnie mu do gustu. Australijska firma BONDS sprzedająca bieliznę postawiła na właśnie takie rozwiązanie, zadając w mailu klientowi pytanie „Co tak naprawdę chciałby dostać Tata na Dzień Ojca?”. Oczywiście odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania prowadzą do jedynej, słusznej decyzji – zakupu bielizny BONDS.

60097_ojciec.jpg

Jeśli chcemy pomóc klientowi podjąć najlepszą decyzję w kwestii idealnego prezentu na Dzień Ojca, dobrym pomysłem jest pokazanie subskrybentowi, że w naszym sklepie ma z czego wybierać. Przedstawmy mu kilka opcji produktów w zależności od cech, zainteresowań i preferencji obdarowywanej osoby. Firma Aldo zachęca swoich klientów, by sprezentowali swoim ojcom coś, co naprawdę chcieliby dostać, prezentując cztery różne modele obuwia, dobrane pod kątem ich osobowości.

60098_ojcies2.jpg

Moją uwagę przykuł także newsletter Terrain, który prezentuje 3 pomysły na świętowanie Dnia Ojca na świeżym powietrzu, dobierając przy tym odpowiednią gamę produktów. 

60099_ojcei.jpg

Włączenie wideo do mailingu to interesujący, wciąż jednak rzadko stosowany sposób na zwrócenie uwagi subskrybentów. Coraz więcej marketerów przekonuje się, że rozwiązanie to jest atrakcyjniejsze, niż statyczny tekst i zdjęcia. Wideo pozwala bowiem wyróżnić nasz newsletter na tle innych lub przekazać konsumentom konkretną treść i zamysł w bardzo krótkim czasie. Z okazji Dnia Ojca firma Jack Spade umieściła w swoim newsletterze grafikę z ruchomym wypełnieniem napisu „Happy Dad”. Efektowny GIF zobaczyć można pod tym linkiem. Grafika prowadzi odbiorcę do przewodnika po prezentach i informuje o darmowej przesyłce. 

60100_111.jpg

Podsumowując, warto pamiętać, by wyjść poza schemat i zaskoczyć odbiorców pomysłową kreacją. Dobrym pomysłem mogą być oryginalne przewodniki po produktach czy efektowne animacje. Pamiętajmy, by newslettery wysyłane z okazji Dnia Ojca były dla naszych odbiorców nie tylko zaskakujące i ciekawe, ale przede wszystkim pomocne w wyborze najbardziej odpowiedniego prezentu. Prezentując naszym subskrybentom gamę możliwości pokażemy, że jesteśmy dla nich partnerem i tak samo jak oni chcemy, by ich bliscy otrzymali najlepszy upominek. W ten sposób, budując nić porozumienia, stworzymy z klientami relację opartą na zaufaniu i przyjaźni.

 

Anita Wata, Key Account Consultant optivo GmbH/ Sp. z o.o - z branżą e-mail marketingową związana od 2012 roku. W optivo odpowiedzialna głównie za rozwój klientów oraz consulting, a także działania marketingowe i PR. Członek grup roboczych IAB Polska oraz Izby Gospodarki Elektronicznej E-commerce Polska. Wykładowca Collegium Civitas. 

 

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Digital We
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.