Każda strona internetowa na świecie, aby mogła funkcjonować potrzebuje serwera i domeny. Domena to inaczej nazwa Twojej witryny, zaś serwer (zwany często hostingiem), to miejsce na pliki strony. Posiadasz już domenę? Świetnie! Teraz przydałoby się jeszcze wykupić serwer. Pamiętaj: kto pyta, nie błądzi! Dlatego nie bój się zapytać swojego przyszłego dostawcy hostingu o kwestie, które Cię nurtują. Żeby ułatwić ci wybór serwera przygotowaliśmy zestaw ważnych pytań, które warto zadać potencjalnemu dostawcy.
Obsługa klienta
To naprawdę kluczowa kwestia. Dlaczego? Wyobraź sobie, że zaktualizowałeś Twoją stronę internetową i nagle pojawił się błąd krytyczny. Strona przestała działać. Aby dodać trochę adrenaliny, przyjmijmy że dziennie Twoja witryna odnotowuje kilka tysięcy wejść. W takiej sytuacji potrzebujesz pilnie uzyskać kopię zapasową, która owszem - jest wykonywana przez Twojego usługodawcę, ale… Musisz złożyć dyspozycję o jej przywrócenie. Wchodzisz na podstronę kontaktową firmy i widzisz, że nie ma możliwości kontaktu telefonicznego. Pozostaje Ci napisać e-mail i czekać na odpowiedź - a przecież o reputacji Twojej witryny decyduje każda minuta. Masz czas żeby czekać? Sprawdź dostępne kanały komunikacji u potencjalnego dostawcy. Powinny być co najmniej 3: czat, telefon, e-mail.
Limity wydajnościowe
Najczęściej wybieraną usługą serwerową jest hosting współdzielony. Jak sama nazwa wskazuje ta usługa współdzieli zasoby razem z innymi klientami na tej samej maszynie. Aby Ci to lepiej zwizualizować, wyobraź sobie wynajem mieszkania razem z Twoimi znajomymi. Co prawda każdy z Was ma swój pokój, ale większość mieszkania jest współdzielona. Trzeba ustalić odgórne reguły, aby każdy z Was czuł się komfortowo. Identycznie jest z hostingiem. Ta polityka ustalania limitów przyjęła nazwę: parametry bezpieczeństwa. Prawie w każdej firmie hostingowej znajdziesz ją pod postacią czytelnej tabeli. Z reguły jest ona zawarta w specyfikacji produktu. Określony w niej będzie m.in limit dot. ilości wysyłanych maili w ciągu doby, maksymalny czas życia procesu etc. W praktyce działa to tak, że im wyższy i droższy pakiet hostingowy wybierzesz, na więcej będziesz mógł sobie pozwolić. Jeżeli zatem planujesz założyć prostego bloga z jedną podstroną - najtańszy pakiet hostingowy wystarczy, bowiem ciężko będzie przekroczyć te limity. Jeśli jednak decydujesz się na założenie rozbudowanego i wielojęzycznego serwisu - postaw na wyższy pakiet.
Kopie zapasowe
Większość dostawców hostingu deklaruje i obiecuje systematyczne przeprowadzanie backupu danych. Jak bywa w praktyce? Różnie. Dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy warto dowiedzieć się jakie narzędzie jest w tym celu stosowane, jak intuicyjny i łatwy będzie dostęp do zapisanych danych oraz czy backup obejmuje wszystkie pakiety. Niezależnie od tego warto wykonać kopię zapasową w innym miejscu, np. w chmurze. Między operatorami hostingu występują istotne różnice w czasie przechowywania kopii zapasowych. Dłużej przechowywane kopie zapasowe to większa szansa na odzyskanie sprawnej wersji strony. Załóżmy, że wyjeżdżasz na 2 tygodniowy urlop. Wracasz, a Twój sklep internetowy nie działa. Okazuje się, że Twój dostawca hostingowy utrzymuje kopię zapasową maksymalnie do tygodnia wstecz. Teraz już wiesz dlaczego czas w przypadku kopii zapasowej jest tak ważny.
Serwer współdzielony, dedykowany czy VPS?
Bardzo często, jeśli chodzi o usługi hostingowe, kilkudziesięciu, a nawet więcej klientów dzieli między sobą zasoby jednego komputera-serwera (serwer współdzielony). Przez to dostawcy hostingu muszą wprowadzać pewne limity, aby chronić się przed spowolnieniem urządzenia i nie doprowadzać do sytuacji, kiedy jeden klient wykorzystuje więcej zasobów serwera niż inni.
Klient, który potrzebuje więcej zasobów, powinien zainteresować się serwerem VPS (wirtualnym serwerem prywatnym) bądź serwerem dedykowanym. Serwer VPS to optymalna względem serwera współdzielonego alternatywa, dedykowana i polecana osobom i/lub firmom, które wymagają większych zasobów serwera, a jednocześnie nie potrzebują usługi na wyłączność.
Warto zatem już na starcie przedstawić dostawcy swoje potrzeby i zapytać, czy będzie w stanie zapewnić kompleksową usługę. Przy mało rozbudowanych witrynach z pewnością wystarczy serwer współdzielony, natomiast e-sklepy z dużą zawartością multimediów, powinny postawić raczej na drugą lub trzecią opcję.
Jaka będzie cena hostingu w drugim roku?
Dostawcy hostingu organizują różnego rodzaju promocje, ale te trzeba dokładnie sprawdzić. Warto przespać się z wyborem – sprawdzić, jak długo trwają i jakie realnie przynoszą korzyści. Zwykle nie zakłada się firmy / strony internetowej tylko na rok (a na tyle podpisywane są umowy na usługi hostingowe), dlatego też warto zapytać dostawcę o czas obowiązywania promocji. Może się okazać, że po pierwszym, promocyjnym okresie, cena będzie wyższa i całościowo kwota nie jest już taka atrakcyjna czy konkurencyjna.
Funkcje przyspieszające działanie stron
W zasadzie każdy operator hostingu oferuje serwer www wraz z interpreterem języka PHP oraz obsługę baz danych MySQL. To rozwiązanie wystarczające, aby zaspokoić potrzeby większości użytkowników. Tymczasem istnieje wiele dodatkowych rozwiązań, mogących mocno przyspieszać działanie strony www, a szybciej działająca strona to mniejszy współczynnik odrzuceń, większy współczynnik konwersji oraz lepsza ocena strony w oczach Google.
Technologie mogące mieć wpływ na szybkość wczytywania Twojej strony to m.in:
- Protokół HTTP/3, zapewniający równoległe przesyłanie zasobów oraz przesyłanie zasobów zanim przeglądarka ich zażąda (funkcja PUSH)
- Szybki WebServer – np. LiteSpeed z LS Cache – serwer ceniony ze względu na świetną współpracę zwłaszcza z WordPress, poprzez zaawansowane mechanizmy cache,
- REDIS – cacheowanie obiektowe, dzięki któremu można zredukować liczbę zapytań do bazy danych.
Lokalizacja serwera
Jednym z ważniejszych zagadnień dotyczących usług hostingowych jest lokalizacja serwerowni – firmy korzystają z zewnętrznych centrów danych lub swoich własnych. Warto zapytać przyszłego dostawcę o standard danego data center oraz jego lokalizację. Przykładowo serwerownia zlokalizowana za granicą może zwiększyć pingi, to zaś wpływa na czas odpowiedzi serwera, a zarazem na szybkość działania strony (i jak wiemy finalnie na pozycję strony w Google). Ponadto niektórzy klienci, mogą nie życzyć sobie przechowywania ich danych poza granicami kraju.
Pytania tego typu skierowane do dostawcy hostingu są niezwykle ważne, gdyż stawiana strona będzie działała zwykle przez dłuższy czas (kilka lat), zatem jest to swego rodzaju zabezpieczenie się na przyszłość. Poświęcenie czasu na research i analizę ofert zanim finalnie podejmie się decyzję o wyborze dostawcy sprawi, że wybór ten będzie z pewnością trafiony.
Artur Pajkert
chief marketing officer
cyber_Folks
Pobierz ebook "Ebook: Ochrona firmy i jej danych przed cyberzagrożeniami"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»