3.03.2016 / Okiem eksperta
 

#cattips – 5 kroków do zbadania swojej grupy docelowej

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
fot. Gustavofrazao - Fotolia.com
fot. Gustavofrazao - Fotolia.com

Kluczowym celem wszystkich działań marketingowych jest dotarcie z odpowiednim komunikatem do właściwej grupy docelowej. Jak znaleźć naszych odbiorców wśród ponad 1,5 miliarda użytkowników Facebooka? Podpowiadamy, jak zrobić to w 5 prostych krokach na przykładzie platformy Catvertiser.

Krok 1: Analiza posiadanych danych

Posiadane dane na temat fanów można podzielić według wieku, płci, miejsca zamieszkania czy połączonych grup zainteresowań (jak np. sport czy biznes). Statystyki Facebooka pozwalają na uzyskanie wielu interesujących danych na temat twoich użytkowników. Ważne jest, aby nie tworzyć zbyt wiele podobnych do siebie grup, ponieważ to utrudnia wyciągnięcie odpowiednich wniosków.

59257_1.png

Krok 2:  Podział grupy na zestawy reklam

Po dokonaniu podziału użytkowników kierowane zostają do nich reklamy. Przykładowo możesz przeprowadzić test na podstawie kampanii zoptymalizowanej pod kątem polubień strony. Warto stworzyć kilka zestawów reklam targetowanych do odbiorców według wcześniejszej segmentacji (przykładowy podział może wyglądać tak: kobiety 24-35 lat, mężczyźni 24-35 lat, kobiety 35-65+, mężczyźni 35-65+ i wszyscy 13-24). Następnie postaraj się, aby treść poszczególnych reklam była dopasowana do wybranej grupy docelowej (jak wiadomo inaczej będziemy komunikować się z 15 i 50-latkiem).

Krok 3: Przyciągające uwagę kreacje i CTA

Kolejnym ważnym korkiem jest zadbanie o wizualny aspekt kreacji. Reklamy nie mogą zostawiać niedopowiedzeń – główny przekaz powinien być od razu zrozumiały. Zdjęcia natomiast muszą być duże i przyciągające uwagę. Niemniej istotne jest dobranie właściwego CTA (Call to Action) zachęcającego użytkowników do wykonania czynności, na której nam zależy. Przykładem ciekawego połączenia efektywnego copy z korespondującą z nim grafiką, które można znaleźć w kampanii promocyjnej strony Tasteaway.

Krok 4:  Reguły autooptymalizacyjne

Dzięki Catvertiserowi możesz teraz również wykorzystać reguły autooptymalizacji. Wystarczy wybrać opcję „zatrzymaj adsety” a następnie zdefiniować zasadę ich wyłączenia. Przykładowo, jeżeli chcesz by zestaw został zatrzymany po przekroczeniu 100 polubień strony to wybierz z kategorii „jeśli” wyniki a następnie w sekcji „jest większe niż” wpisz 100. Pamiętaj, aby zdefiniować regułę przed przystąpieniem do procesu tworzenia kampanii.

59258_4.png

Krok 5:  Ewaluacja wyników

Teraz pozostaje już tylko przeanalizować otrzymane wyniki kampanii. Należy sprawdzić przede wszystkim, w którym zestawie otrzymano najniższy średni koszt pojedynczego polubienia. Warto również porównać osiągany zasięg w każdej z grup. Po weryfikacji istnieje wybór najefektywniejszej grupy odbiorców bądź odrzucenie tych, do których dotarcie jest najbardziej kosztowne.

Robert Borowski - junior performance analyst. Od października 2015 związany z Catvertiserem. Poprzednio pracował jako Social Media Specialist w agencji Xelibri i Account Assistant w agencji Drop by Drop.  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.