Branżę obiegła plotka o wejściu amerykańskiego giganta e-commerce do Polski.
Polska branża IT rośnie bardzo dynamicznie. Według ostatniego zestawienia przygotowanego przez Computerworld, cały sektor powiększył się o 9% w ciągu ub. r. Nic więc dziwnego, że coraz więcej zagranicznych potentatów usług informatycznych nieobecnych do tej pory nad Wisłą, darzy nasz kraj większą uwagą, a niektórzy decydują się na uruchomienie lokalnych oddziałów. Jednak słynne przykłady nieudanych debiutów amerykańskich koncernów takich jak eBay czy Yahoo pokazały, że polscy konsumenci są lojalni wobec sprawdzonych rozwiązań. Być może dlatego Amazon analizując dynamiczny rynek e-commerce w pierwszej kolejności zdecydował się na usługi przetwarzania w chmurze, gdzie wyzwanie będzie łatwiejsze.
Mamy lokalnych liderów rynku hostingowego, którzy od kilkunastu lat z powodzeniem zapewniają infrastrukturę oraz usługi dla sektora MŚP. O tym, jak trudno się przebić na tym rynku przekonała się firma 1&1, która jako największy europejski dostawca usług hostingowych pojawiła się w Polsce w 2011 r., z ambitnymi planami dołączenia do grona liderów. Pomimo zainwestowania bardzo dużych nakładów w marketing, krajowi dostawcy obronili swoje pozycje.
Sytuacja jest odmienna, jeżeli chodzi o usługi przetwarzania w chmurze. Polski rynek w tym zakresie jest młody i brakuje rozwiązań o ustabilizowanej marce, które mogłyby definitywnie pomieszać plany amerykańskiej korporacji. Oferta AWS (Amazon Web Services) obejmuje szeroki zakres usług przetwarzania i przechowywania danych w chmurze, które mają spore szanse na sukces, ponieważ nie są bezpośrednio konkurencyjne wobec tradycyjnego hostingu wiodącego na polskim rynku. Już teraz z infrastruktury Amazon korzystają nieliczni polscy przedsiębiorcy, chociaż są to głównie startupy lub firmy technologiczne działające na rynku międzynarodowym. Pytanie tylko, czy firmy Amazon nie ubiegną wdrożenia polskich dostawców, którzy obserwują ewolucję rynku i przygotowują się do wdrożenia własnej oferty chmury obliczeniowej, świadczonej w całości na terenie Polski, zgodnie z naszymi regulacjami prawnymi.
Wracając do tytułowego pytania - aby na nie rzetelnie odpowiedzieć, należy zaczekać, aż Amazon w pełni odkryje karty odnośnie swojej działalności w Polsce. Już teraz można jednak śmiało stwierdzić, że o sukcesie firmy zdecyduje konkretna oferta, a jeśli ta nie będzie konkurencyjna (zarówno technicznie, jak i kosztowo) sama marka nie wystarczy, żeby podbić polski rynek hostingowy.
Paweł Owczarek, dyrektor Centrum Danych Unizeto Technologies - odpowiada za strategię firmy związaną z usługami Data Center oraz wykorzystaniem technologii przetwarzania danych w chmurze. Z branżą IT jest związany od 13 lat.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»