Paradoksalnie w branży spożywczej droga do serc konsumentów nie zawsze wiedzie przez żołądek. Producenci coraz częściej i śmielej sięgają po rozwiązania mobilne.
Trend, który zdobył już szeroką popularność na Zachodzie doskonale sprawdza się również na polskim rynku.
Potencjał tkwiący w mobile game marketingu najlepiej obrazują liczby. Gry stanowią na świecie dokładnie 64 proc. wszystkich zainstalowanych aplikacji. W trzech wiodących polskich marketach: App Store, Google Play oraz Windows Market, mają one największą liczbę reprezentantów w grupie 30 najpopularniejszych pozycji. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że największe światowe marki, takie jak Red Bull czy Coca-Cola widzą w grach mobilnych doskonałe narzędzie promocji. Nie inaczej jest w Polsce. Rodzimi producenci z branży FMCG, których rynki zbytu nierzadko sięgają daleko poza granice kraju, coraz śmielej decydują się na implementację zachodnich trendów.
Najpopularniejsze „branded games” |
||
Brand |
Nazwa aplikacji |
Liczba pobrań |
Barclays |
Barclaycard WaterslideExtreme |
24 800 000 |
Volkswagen |
Volkswagen Real Racing GTI |
8 500 000 |
Coca Cola |
Coca Cola Spin the Bootle |
3 400 000 |
Red Bull |
Red Bull Kart Fighter World Tour |
1 500 000 |
FMCG i mobile marketing
2012 rok jest dowodem na to, że integracja branży spożywczej z technologiami mobilnymi stale postępuje. Polscy producenci żywności coraz częściej decydują się na zastosowanie rozwiązań, które pozwalają konsumentom bliżej poznać produkty przy wykorzystaniu smartfona lub tabletu. Oprócz rozwiązań, ograniczających się do statycznej prezentacji oferty, w marketach coraz częściej pojawiają się niestandardowe aplikacje promocyjne. Wśród nich sporą część stanowią właśnie gry. Maspex z serią „Gry Kubusia”, „Giercownia Leona” marki Hortex czy „Danio: Szybcy i Głodni” Danone to tylko niektóre przykłady wykorzystania mobile game marketingu na polskim rynku. Analizując liczbę pobrań najpopularniejszych aplikacji, można śmiało wysnuć tezę, że odpowiednio przygotowane narzędzie może zaowocować większą efektywnością niż kampanie typu DRA. Z klasycznych rozwiązań klient nie czerpie obecnie wielu korzyści. Skutkuje to stopniowym zniechęceniem. W przypadku gier sytuacja jest wręcz odwrotna. Dostarczenie konsumentowi odpowiednio sprofilowanej, atrakcyjnej, a przede wszystkim – odpowiadającej zapotrzebowaniu, wartości dodanej stanowi podstawowe źródło przewagi tego kanału komunikacji.
Target ma znaczenie
Mobile game marketing przy całej swojej innowacyjności jest oczywiście również działaniem promocyjnym. Jak każda forma aktywności reklamowej musi więc być skierowany do ściśle określonej grupy odbiorców. O ile w przypadku tradycyjnych form przekazu narzędzia bywają mocno ograniczone, to już działania wykorzystujące nowe technologie dają dużo bardziej rozbudowane możliwości. Obraz, dźwięk i treść stanowią uzupełnienie pozostałych elementów, budujących wartość dodaną. Wykorzystanie niemal wszystkich funkcjonalności urządzeń mobilnych: od ekranu dotykowego, przez żyroskop, aż po opcje typu share, pozawala zaangażować użytkownika. W ten sposób, dzięki wykorzystaniu mobile game marktingu marka może skutecznie budować pozycję „top of mind” w świadomości konsumentów. Jak dowodzą realizacje dostępne również na polskim rynku, ten mechanizm sprawdza się nie tylko w przypadku świadomych odbiorców, ale również tych najbardziej wymagających, jakimi są dzieci.
Obecne dane wskazują, że gry mobilne stanowią 42 proc. wszystkich aplikacji używanych przez Polaków. Są one więc wyjątkowo atrakcyjnym kanałem promocji. W odróżnieniu od tradycyjnych form reklamowych kontakt z konsumentem jest w ich przypadku niewymuszony. To z kolei może przenieść się na przywiązanie i lojalność odbiorców wobec marki, co pozostaje nie bez wpływu na przyszłe decyzje zakupowe.
Bartosz Brażewicz-Dosiółko, IT director w MoveApp (Grupa Me & My Friends SA), kieruje zespołem programistycznym, realizującym aplikacje mobilne. Doświadczenie zdobywał współpracując z największymi podmiotami polskimi i zagranicznymi, m. in. z branży finansowej (KNF, GPW) deweloperskiej (LC Corp, Archicom) czy mediowej (Open'er Festival, Męskie Granie, Empik). Jego autorski pomysł aplikacji Developer zdobył tytuł „Najlepszej aplikacji dla firm” w konkursie Mobile Trends Awards 2011. Przygotowana przez jego zespół aplikacja „Visit Szczecin” dała w 2012 roku stolicy Pomorza Zachodniego tytuł „Miasta z najlepszą stroną lub aplikacją mobilną”.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»