Formularze są często spotykanym elementem na stronach - służą do rejestracji w serwisie, zakładania konta, programów lojalnościowych, zapisu do Newslettera. Stanowią też integralną część zakupów w sklepach internetowych. Zwykle jednak ich struktura nie jest przemyślana, instrukcje są zawiłe i nieczytelne, a błędy nie są walidowane w czasie rzeczywistym.
Co zrobić, by formularze były prostsze, przyjemniejsze i łatwiejsze do przebrnięcia, a tym samym nie odstraszały klientów podczas zakupów w naszym sklepie?
1. Pamiętaj o opcji zakupu jako gość
Klient jest gościem w Twoim sklepie i powinien mieć opcję wyboru czy chciałby założyć konto. Zmuszanie użytkownika do rejestracji, aby mógł dokonać zakupu nie jest dobrą praktyką i często zniechęca do dokonania transakcji.
Klient nie może dokonać zakupów jako gość, jest zmuszany do rejestracji w serwisie.
2. Prostota i czytelność
Formularz powinien być prosty, przejrzysty i maksymalnie czytelny, aby już na wstępnie nie odstraszać użytkownika. Odpowiedni layout formularza sprawia, że formularz wygląda mniej groźnie.
Formularz jest długi i zawiera zbyt wiele pól do wypełnienia, zapis do Newslettera nie powinien znajdować się w tym miejscu
3. Jasno komunikuj, czego oczekujesz
Bardzo ważne jest odpowiednie nazwanie pól i zamieszczenie pomocnych instrukcji, jeśli jest to konieczne, aby użytkownik mógł płynnie i szybko wypełnić formularz bez konieczności zastanawiania się, o co jest pytany.
Bardzo niejasny komunikat: Jeżeli chcą Państwo otrzymywać informacje o zamówieniu drogą SMSową prosimy w tym polu podać numer telefonu komórkowego oraz zaznaczyć "Chcę otrzymywać informacje o zamówieniu drogą SMSową." w dalszej części formularza
Niejasne sformułowanie: Posiadam VAT UE jako checkbox.
4. Ogranicz liczbę pól do minimum
Zbyt duża liczba pól w formularzu zniechęca i wzbudza opór. Użytkownik powinien być pytany jedynie o informacje niezbędne do realizacji zamówienia i rozumieć, dlaczego informacje, które podaje, są wymagane.
Użytkownik jest pytany o zbędne informacje - jak data urodzenia, dodatkowy telefon.
5. Pytaj tylko raz
Z ograniczeniem liczby pól bezpośrednio wiąże się inna, bardzo ważna kwestia - użytkownik powinien być pytany tylko raz o te same informacje. Zdarza się, że jest on proszony o podanie adresu e-mail w celu rozpoczęcia procesu składania zamówienia, następnie podczas wypełniania danych osobowych. Jeśli informacja jest wymagana w kilku miejscach, pole powinno być automatycznie wypełniane przez system.
Użytkownik jest pytany o numer telefonu w dwóch miejscach.
6. Pytaj tylko o to, co konieczne
Bardzo często w formularzu pojawiają się pola, które wymagają wypełnienia przez użytkownika i istotnie są potrzebne, jednak mogłyby być uzupełnione automatycznie przez system. Najlepszym przykładem są pola kodu pocztowego i miasta, które występują w każdym formularzu. Jeśli jednak użytkownik poda nam kod pocztowy, miasto może zostać uzupełnione automatycznie. Podobnie wygląda sytuacja z nazwami ulic, po wpisaniu pierwszych liter ulicy, znając miasto, możemy wyświetlić klientowi listę nazw ulic, co znacznie ułatwi wypełnianie, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych.
7. Pamiętaj o call to action
Kluczową funkcję w procesie zakupu odgrywają przyciski "call to action”, które prowadzą użytkownika przez kolejne etapy aż do złożenia zamówienia. Powinny być one wyraźne, wyróżnione spośród innych elementów na stronie oraz zawsze widoczne na ekranie. Dlatego jeśli któryś z ekranów jest dłuższy, rekomenduje się powtórzenie przycisku na górze strony.
Mimo wyraźnego koloru, przycisk nie jest odróżniony od innych elementów, ma formę zakładki.
8. Walidacja w czasie rzeczywistym
Bardzo ważne jest to, by formularz był walidowany w czasie rzeczywistym, a nie dopiero po wypełnieniu wszystkich pól przez użytkownika. Nie ma nic bardziej irytującego niż wyświetlenie się czerwonych komunikatów błędów po kliknięciu przycisku "Złóż zamówienie”. Wprowadzenie walidacji bezpośrednio podczas wypełniania inputów pozwala na śledzenie przez klienta które pola wypełnił poprawie, a które wymagają poprawy.
Walidacja następuje dopiero po kliknięciu przycisku "Dalej”, komunikaty o błędzie nie znikają po wypełnieniu pól.
9. Unikaj błędów, informując o błędach
Bardzo często popełnianą gafą przez twórców formularzy jest niewłaściwy sposób informowania o błędach w trakcie ich wypełniania. Komunikaty o błędzie powinny być zawsze wyświetlane w sposób widoczny, zawierać jasne informacje na czym polega błąd lub co budzi wątpliwość oraz być wyświetlane bezpośrednio nad, pod lub obok pola, którego dotyczą. Bardzo często zdarza się, że są one umiejscowione na górze lub na dole całego formularza, co utrudnia ich zauważenie.
Powiadomienia o błędach znajdują się na górze formularza, a nie bezpośrednio nad inputami.
Jak widać formularz często są ciężkim do przebrnięcia procesem dla klientów, a jeśli trafiamy na tych mniej cierpliwych i zdeterminowanych, mogą oni opuścić nasz sklep i mimo chęci, dokonać zakupów gdzieś indziej. Dlatego tak ważnym zadaniem jest optymalizacja możliwie dużej liczby elementów. Spraw, by formularz w Twoim sklepie był prosty i przyjemny do wypełnienia.
Patrycja Andrzejewska, Responsive Checkout - Product Owner
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»