Tematyka wykorzystania gier w marketingu, często sprowadza się do gier reklamowych, prostych aplikacji konkursowych osadzonych w serwisach społecznościowych. Chciałbym, tych co jeszcze na tym kończą swoje doświadczenie z tą tematyką wprowadzić na szersze pola.
Pierwsze produkcje reklamowe, były mocno ograniczone ze względu na dostępną w tym czasie technologie. Jednakże, im gry bardziej się rozwijały, tym większe dawały możliwości reklamowe. Do końca lat 90tych gry to raczej proste gry reklamowe. Wiek XXI i dynamiczny rozwój Internetu i 3technologii wykorzystywanych w grach spowodował rewolucje, z roku na rok graczy było coraz więcej, zmieniał się także profil gracza. Powoli przechodziliśmy z nerda , maniaka technologii w tym gier, do obecnego masowego gracza. Gry musiały dostosowywać się do nowych typów graczy, lub w drugą stronę, producenci gier poprzez nowe typy gier tworzyli nowe kategorie i grupy graczy.
Jednym z kroków milowych w zmianie profilu gracza miała gra The Sims, wydana w 2000 roku pierwsza część trafiła na bardzo dziewiczą przestrzeń, wcześniej nie było bowiem tak masowych produkcji skierowanych do kobiet oraz gier o braku zdefiniowanego celu końcowego. Gra stała się także doskonałym narzędziem do umieszczania nowych form reklamowych (od tworzenia pojedynczych przedmiotów, aż po wydawanie specjalnych dodatków).
Dynamiczny rozwój gier, Internetu, sprzętu do grania oraz samych graczy pozwolił na to, że w chwili obecnej rozróżniamy kilka grup narzędzi wykorzystania gier w marketingu:
- reklamy statyczne w grach (lokowanie produktów)
- reklamy dynamiczne w grach (in-game advertising)
- gry reklamowe (advergames)
-działania marketingowe w grupach graczy (game event marketing)
- wykorzystanie mechanik gier (gamifikacja, grywalizacja)
Obecnie gracze stanowią w Polsce od 54,61% do 86,05% populacji badanych grup, nie są to tylko małolaty siedzące w swoich sypialniach, grające z wypiekami na policzkach w Lineage czy Tomb Rider, gracz jest za każdym rogiem, mniej lub bardziej oddany, ale gracz.
Według raportu GIT w 2012 roku 77% osób deklarowało iż zdarzyło im się gracz w gry komputerowe, jednakże kolejne 5% było niepewnych i odpowiedziało nie wiem (rok wcześniej 75% / 3%), dane te wskazują że tylko 2 osoby na 10 nie są graczami, jeszcze. Badanie wykazuje także to, że graczami nie są już dzieciaki, największą grupę stanowią bowiem 25-34 lata, gdzie ponad 86% deklaruje granie, o ponad 7% więcej niż w roku 2011. Co ciekawe starsze grupy notują wzrosty ilości graczy. Można wywnioskować, że nie jest to wyłącznie wynikiem starzenia się populacji, ale także rozpoczynanie swoich przygód z grami coraz starszych osób. Ci nowi-starzy gracze rozpoczynają grania na sprzętach wcześniej niedostępnych np. tablety, smartphony oraz w nowe kategorie gier, głównie w gry społecznościowe na facebook.com czy nk.pl.
Obecnie chcąc dotrzeć do większości grup konsumentów można wykorzystać gry, na wiele sposobów, na wielu platformach. Niekoniecznie muszą być to prosta gra reklamowa (choć te są w stanie zebrać ponad 100 000 na facebook.com, czy ponad 180 000 na NK.pl.
Najwyższy czas aby korzystać szerzej z wydarzeń dla graczy, które już potrafią zebrać w Polsce 45 tysięcy gości, lokowania produktów w grach zbierających tysiące logowań dziennie (Skalne Miasteczko na NK ponad 95 000 graczy dziennie) czy przeistaczania akcji promocyjnej w grę z najbardziej zaangażowanymi fanami marki (Gra o Tron w HBO)
Jacek Jankowski, Games and Applications Advisor - ewangelista rozwiązań reklamowych wykorzystujących gry i reklamę w grach. Jego doświadczenie obejmuje działania zarówno po stronie agencji interaktywnych, po stronie klienta, jak i jako niezależny konsultant działań marketingowych w Internecie. Prowadził marki związane z grami reklamowymi i społecznościowymi, w których przyłożył rękę do produkcji ponad 1000 gier. Wykładowca uczelni wyższych, ewangelista rozwiązań reklamowych wykorzystujących gry, reklamę w grach i społeczności graczy. Współzałożyciel i aktywny uczestnik grupy Gry w marketingu w ramach IAB Polska. Obecnie w ramach NK.pl wprowadza nowe rozwiązania, gry i aplikacje do serwisu, doradza zespołom sprzedażowym NK jak i producentom gier i aplikacji w efektywnym wykorzystaniu tego medium.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»