8.04.2013 / Okiem eksperta
 

Gry w marketingu, czyli nie tylko advergames

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Zaczynając od początku, gry komputerowe były wykorzystywane jako narzędzie reklamowe od czasu ich wejścia na rynek masowy. W latach '80-tych XX wieku pierwsze produkcje bazowały na przeróbkach (tak zwanych ROM hack) dostępnych na rynku produkcji. Tak powstała gra Pepsi Invaders w 1983 gra trafia do wąskiej grupy 125 osobowej grupy pracowników Coca Cola, była to przeróbka popularnej i dostępnej w salonach gier Space Invaders. Wyobraźcie sobie zabawę jaką mogli mieć pracownicy korporacji, niszcząc napis konkurencji, a nawet od czasu do czasu przelatujące logo Pepsi.

Pierwsze produkcje reklamowe, były mocno ograniczone ze względu na dostępną w tym czasie technologie. Jednakże, im gry bardziej się rozwijały, tym większe dawały możliwości reklamowe. Do końca lat 90tych gry to raczej proste gry reklamowe. Wiek XXI i dynamiczny rozwój Internetu i 3technologii wykorzystywanych w grach spowodował rewolucje, z roku na rok graczy było coraz więcej, zmieniał się także profil gracza. Powoli przechodziliśmy z nerda , maniaka technologii w tym gier, do obecnego masowego gracza. Gry musiały dostosowywać się do nowych typów graczy, lub w drugą stronę, producenci gier poprzez nowe typy gier tworzyli nowe kategorie i grupy graczy.
Jednym z kroków milowych w zmianie profilu gracza miała gra The Sims, wydana w 2000 roku pierwsza część trafiła na bardzo dziewiczą przestrzeń, wcześniej nie było bowiem tak masowych produkcji skierowanych do kobiet oraz gier o braku zdefiniowanego celu końcowego. Gra stała się także doskonałym narzędziem do umieszczania nowych form reklamowych (od tworzenia pojedynczych przedmiotów, aż po wydawanie specjalnych dodatków).

Dynamiczny rozwój gier, Internetu, sprzętu do grania oraz samych graczy pozwolił na to, że w chwili obecnej rozróżniamy kilka grup narzędzi wykorzystania gier w marketingu:


- reklamy statyczne w grach (lokowanie produktów)
- reklamy dynamiczne w grach (in-game advertising)
- gry reklamowe (advergames)
-działania marketingowe w grupach graczy (game event marketing)
- wykorzystanie mechanik gier (gamifikacja, grywalizacja)

Obecnie gracze stanowią w Polsce od 54,61% do 86,05% populacji badanych grup, nie są to tylko małolaty siedzące w swoich sypialniach, grające z wypiekami na policzkach w Lineage czy Tomb Rider, gracz jest za każdym rogiem, mniej lub bardziej oddany, ale gracz.

Według raportu GIT w 2012 roku 77% osób deklarowało iż zdarzyło im się gracz w gry komputerowe, jednakże kolejne 5% było niepewnych i odpowiedziało nie wiem (rok wcześniej 75% / 3%), dane te wskazują że tylko 2 osoby na 10 nie są graczami, jeszcze. Badanie wykazuje także to, że graczami nie są już dzieciaki, największą grupę stanowią bowiem 25-34 lata, gdzie ponad 86% deklaruje granie, o ponad 7% więcej niż w roku 2011. Co ciekawe starsze grupy notują wzrosty ilości graczy. Można wywnioskować, że nie jest to wyłącznie wynikiem starzenia się populacji, ale także rozpoczynanie swoich przygód z grami coraz starszych osób. Ci nowi-starzy gracze rozpoczynają grania na sprzętach wcześniej niedostępnych np. tablety, smartphony oraz w nowe kategorie gier, głównie w gry społecznościowe na facebook.com czy nk.pl.

Obecnie chcąc dotrzeć do większości grup konsumentów można wykorzystać gry, na wiele sposobów, na wielu platformach. Niekoniecznie muszą być to prosta gra reklamowa (choć te są w stanie zebrać ponad 100 000 na facebook.com, czy ponad 180 000 na NK.pl.

Najwyższy czas aby korzystać szerzej z wydarzeń dla graczy, które już potrafią zebrać w Polsce 45 tysięcy gości, lokowania produktów w grach zbierających tysiące logowań dziennie (Skalne Miasteczko na NK ponad 95 000 graczy dziennie) czy przeistaczania akcji promocyjnej w grę z najbardziej zaangażowanymi fanami marki (Gra o Tron w HBO)

Jacek Jankowski, Games and Applications Advisor - ewangelista rozwiązań reklamowych wykorzystujących gry i reklamę w grach. Jego doświadczenie obejmuje działania zarówno po stronie agencji interaktywnych, po stronie klienta, jak i jako niezależny konsultant działań marketingowych w Internecie. Prowadził marki związane z grami reklamowymi i społecznościowymi, w których przyłożył rękę do produkcji ponad 1000 gier. Wykładowca uczelni wyższych, ewangelista rozwiązań reklamowych wykorzystujących gry, reklamę w grach i społeczności graczy. Współzałożyciel i aktywny uczestnik grupy Gry w marketingu w ramach IAB Polska. Obecnie w ramach NK.pl wprowadza nowe rozwiązania, gry i aplikacje do serwisu, doradza zespołom sprzedażowym NK jak i producentom gier i aplikacji w efektywnym wykorzystaniu tego medium.
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: gry w marketingu


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.