Czy będzie to narzędzie, które zmieni dialog dwóch światów: online i offline, czy może okaże się straconą szansą jak QR kody?
Z punktu widzenia konsumenta, korzyścią nadrzędną jest funkcjonalność. Internet rzeczy obejmuje nie tylko smartfony, telewizory (smart TV), ale także lodówki, które pozwalają surfować w sieci oraz pomagają sporządzać wirtualne listy zakupów, czy pralki, które powiadamiają za pomocą aplikacji na smartfona o zakończeniu prania, i które same monitorują stan techniczny urządzenia.
Zegarki, które mierzą funkcje życiowe, wysyłają smsy, zapisują wydarzenia w kalendarzu, odtwarzają muzykę lub pełnią funkcję GPS, wbrew pozorom, już tak bardzo nie dziwią. Z kolei, wykorzystanie IoT w komponentach samolotów lub wind z uwagi na dbałość o bezpieczeństwo i pewność funkcjonowania tych sprzętów wydaje się być oczywiste.
Internet obiektów dokonuje nie tylko transformacji w biznesie, ale przede wszystkim w funkcjonowaniu społeczeństwa. Nie bez powodu, niektórzy przewidują powstanie tzw. smart cities w całkiem niedalekiej przyszłości. Inteligentne miasta będą wyposażone w liczne systemy monitoringowe, np. redukujące ilość odpadów czy minimalizujące zużycie energii. Część z inteligentych rozwiązań już teraz jest wykorzystywana w naszej przestrzeni, np. inteligentne parkingi informujące o wolnych miejscach, zaś my sami możemy sterować za pomocą dedykowanych aplikacji na smartfona różnymi funkcjami w naszym otoczeniu tj. natężeniem światła, wysokością temperatury w mieszkaniu.
Możliwość wkroczenia I\internetu do przedmiotów domowego użytku i tzw. wearable devices, oraz przede wszystkim zdolność do synchronizacji i rozpoznawania się nawzajem tych urządzeń, będzie najprawdopodobniej nieść za sobą nowe rozwiązania reklamowe tj. precyzyjne rekomendacje zakupowe, bezbłędnie dopasowane oferty, np. reklama na ekranie lodówki produktu, którego w danym momencie nam brakuje. Idąc krok dalej, inteligente urządzenia mogą nie tylko kreować potrzeby konsumentów, a nawet od razu je zaspokajać, np. przez automatyczne zamawianie online przez lodówkę brakujących produktów spożywczych.
Innym już istniejącym i wykorzystywanym rozwiązaniem są chipy tzw. Beacons, które umieszczone w dowolnym miejscu (np. w sklepie offline), potrafią identyfikować smartfony z zainstalowaną aplikacją danego sklepu. Po rozpoznaniu takiego urządzenia, jego właściciel może otrzymać powiadomienie na smartfon typu push z rabatem albo prezentem za zakup jako element budowania jego lojalności. To rozwiązanie pozwala zbierać dane ze świata offline, a następnie łączyć je z informacjami pochodzącymi z online na poziomie pojedynczego użytkownika. Póki co, wyżej wymieniony mechanizm rozpoznawania interesujących nas posiadaczy smartfona wydaje się być obciążony stosunkowo dużymi wymaganiami, trudnymi do równoczesnego spełnienia w codziennych warunkach: włączony bluetooth, zainstalowana aplikacja, odwiedzenie sklepu.
Niemniej jednak o przydatności i popularyzacji takiego rozwiązania będziemy mogli przekonać się wkrótce. Czy będzie to narzędzie, które zrewolucjonizuje dialog dwóch światów: online i offline, czy może okaże się straconą szansą jak QR kody?
Z pewnością, samo zjawisko IoT będzie prężnie rozwijało się wkraczając w nowe dziedziny życia. Niezwykle ważnymi aspektami bezpośrednio związanymi z rozwojem internetu rzeczy, będą ochrona prywatności i zabezpieczenie przed rosnącym ryzykiem cyberprzestępstw.
Ciekawe materiały:
http://www.microsoft.com/windowsembedded/en-us/internet-of-things.aspx
Katarzyna Choińska, senior media planner w agencji Codemedia; posiada 3-letnie doświadczenie w planowaniu i optymalizacji kampanii efektywnościowych, a także w prowadzeniu analiz ekonometrycznych, statystycznych i modelowania wyników zarówno kampanii online, jak i offline; na co dzień współpracuje również z podmiotami z rynku RTB: DSP, DMP, SSP, ad exchange, a także z sieciami afiliacyjnymi (Zanox, TradeDoubler, Novem, Afilo, Money, Bankier i inni); posiada praktyczną wiedzę z zakresu narzędzi monitoringowych; realizowała projekty dla takich klientów jak: Tchibo, Skandia, Skanska, Praktiker, Skiteam, Fundusze Europejskie, Yves Rocher, Getin Bank; prywatnie interesuje się malarstwem i historią sztuki
Pobierz ebook "Ebook: Ochrona firmy i jej danych przed cyberzagrożeniami"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»