
W 2020 roku liczba urządzeń podłączonych do sieci będzie wynosiła od 30 do 100 miliardów.
Internet rzeczy (z ang. internet of things, IoT) znajduje się aktualnie na samym szczycie wykresu Gartnera, obrazującego cykl dojrzewania technologii teleinformatycznych. To temat, który rozgrzewa klawiatury do czerwoności. Mówi (i pisze) się o nim coraz częściej. Nie myślimy już o inteligentnych domach jako o wizji z filmu science-fiction, ale traktujemy IoT jako przełom technologiczny na miarę kolejnej rewolucji przemysłowej.
Główne zmiany, jakie niesie za sobą internet rzeczy, to dematerializacja internetu (nie trzeba będzie do niego „wchodzić”, bo będzie on „żył” dookoła nas), hiperpersonalizacja (produkty i usługi, a także przekazy marketingowe będą dedykowane indywidualnie każdemu z nas, za to kosztem naszej prywatności) i świat hybrydowy, czyli przenikanie się sieci wirtualnej i świata fizycznego.
Jak wynika z analiz McKinsey'a, w 2020 roku liczba urządzeń podłączonych do sieci będzie wynosiła od 30 do 100 miliardów. W jednym domu będzie można znaleźć od pięćdziesięciu do stu czujników. Natomiast w średniej wielkości firmie produkcyjnej będzie działać od kilku do kilkunastu tysięcy sensorów. Rozwiązania oparte na IoT będą wykorzystywane w wielu branżach – od przemysłu i handlu po sektor publiczny czy ochronę środowiska. Połączenie wszystkiego, wszystkich i wszędzie z internetem otworzy nowe możliwości także przed marketingiem.
Jakie konsekwencje dla biznesu przyniesie internet rzeczy?
Upowszechnienie się internetu rzeczy wymagać będzie rozwoju dotychczasowych produktów i tworzenia nowych. Umieszczane w urządzeniach czujniki i aplikacje do ich obsługi mogą stanowić nowe przewagi konkurencyjne i źródła zysku, oferując klientom dodatkową korzyść, która podniesie wartość istniejącego już produktu i zwiększy ogólną propozycję wartości dla klienta. Pociągnie to za sobą również zmianę myślenia o doświadczeniu użytkownika, jego potrzebach i nawykach.
Internet rzeczy może równie zwiększyć zaangażowanie konsumentów i ich lojalność wobec marki. Z jednej strony wynikać to będzie z korzyści dawanych klientowi, z drugiej – przedmioty jednej marki będą lepiej komunikować się ze sobą, a do ich obsługi może wystarczyć tylko jedna aplikacja. W ten sposób klient zostanie związany z ekosystemem marki, z którego trudno będzie mu się wydostać.
Na większe zadowolenie klienta wpływ będzie miało szybsze wykrywanie usterek w urządzeniach dzięki zamontowanym w nim sensorom. Urządzenie poinformuje producenta o problemach, jeszcze zanim dostrzeże je użytkownik. Maszyny same będą inicjować procesy konserwacyjne lub wzywać serwis, co pozwoli zminimalizować do zera frustrację klienta i polepszy wizerunek marki w jego oczach.
W ten sposób można również sprzedać klientowi dodatkowe akcesoria wymienne, których żywot już się kończy. Znając jego aktualną sytuację, można wysyłać mu w tym celu notyfikacje push w aplikacji do obsługi urządzenia, aby dokupił kolejny (nie)zbędny gadżet. W dobie internetu rzeczy personalizacja komunikatów marketingowych i ich kontekstowość mogą powodować większą skłonność do akceptacji reklam przez klienta (będzie dostawał takie komunikaty, które naprawdę mogą go zainteresować) i podnieść poziom konwersji.
Internet rzeczy otworzy przed marketerami również spore pole do popisu do cross promocji pomiędzy markami. Inteligentna lodówka powiadomi o brakach nie tylko aplikację zakupową na naszym smartfonie, ale także konkretne marki, które dopiszą swój produkt jako rekomendację na liście zakupowej oraz wyślą odpowiednią notyfikację na ekran lodówki.
Dane przesyłane przez połączone czujniki i produkty będą stanowić doskonałe źródło informacji o ich użytkowniku. Internet rzeczy otworzy przed nami nowe możliwości badawcze. Sensory pozwolą przyjrzeć się dokładniej zachowaniu i przyzwyczajeniom konsumentów, ale należy pamiętać, że nie odpowiedzą na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Zatem nie będziemy mogli zrezygnować z tradycyjnych badań jakościowych.
Duża liczba danych płynących z urządzeń podłączonych do internetu będzie wymagała od firm zdobycia nowych kompetencji w zakresie analityki. Osiągnięcie największych korzyści z zastosowania IoT będzie możliwe wyłącznie dzięki umiejętności przetwarzania dużych ilości danych, identyfikacji zawartych w nich informacji oraz podejmowania na ich podstawie odpowiednich decyzji.
Warto pamiętać, że rozwój inteligentnych urządzeń nieustannie przesyłających dane do ich producentów może sprawiać wrażenie ciągłej inwigilacji. Posiadana przez urządzenia wiedza może być niebezpieczna, gdyby dostała się w niepowołane ręce. Przejrzystość zasad dotyczących internetu rzeczy oraz zapewnienie użytkownikom ochrony prywatności i zagwarantowanie bezpieczeństwa ich danych będą istotnymi kwestiami na początku rozwoju IoT. Jeśli o to nie zadbamy, trudno nam będzie zbudować zaufanie konsumentów do inteligentnych urządzeń.
Rynek jutra czeka, stanowiąc równocześnie szansę, jak i wyzwanie dla biznesu. Warto już dziś zastanowić się nad tym, jak wykorzystać internet rzeczy we własnej firmie. W nowym hybrydowym świecie, gdzie rzeczywistość miesza się z technologią i internetem, znajdują się nowe źródła zysku, nowe modele biznesowe, nowe potrzeby klientów, nowe źródła informacji o nich i nowe formy komunikacji. Internet rzeczy może realnie zmienić układ sił na rynku. Brak uwzględnienia go w swojej strategii może negatywnie wpłynąć na pozycję rynkową marki. Nie warto więc zwlekać.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Suchy ten artykuł, że aż muszę się iść napić. Niestety ciężko czyta się teksty pisane przez kobiety o technologii.
Dużo kasy :)