
Polskie muzea coraz chętniej wdrażają rozwiązania interaktywne i mobilne, sprawiając, że wizyta nie kojarzy się już ze tradycyjnym oglądaniem eksponatów, a przypomina coraz bardziej podróż wehikułem czasu. Oto kilka przykładów:
Otwarcie POLIN, czyli Muzeum Historii Żydów Polskich, to z całą pewnością jedno z najważniejszych ubiegłorocznych wydarzeń w sektorze muzealnym. Wyjątkowa ekspozycja główna łączy tam 1000-letnią opowieść o dziejach ziem polskich i narodu żydowskiego, wykorzystując nie tylko tradycyjne środki przekazu, ale także rozmaite multimedia. Dzięki nim, w sposób bardziej zrozumiały, można odkryć chociażby zasady życia tej społeczności u poszczególnych zaborców. Interaktywny quiz umiejętnie łączy w sobie wykorzystanie rozwiązań technologicznych, które pozwalają zrozumieć skomplikowane przepisy austriackie, pruskie czy rosyjskie.
Wtopić się w przeszłość
Istnieje coraz więcej przykładów, gdzie obecność nowych technologii pozwala na całkowite odmienienie przestrzeni. Doświadczyli tego odwiedzający Muzeum Wojska w Białymstoku. Podczas projektu „Ścieżki 3Dostępu” do muzeum wprowadzono nowoczesne rozwiązania technologiczne, często z pogranicza świata teatru, filmu, fotografii oraz nowych technologii. Jedną z nich jest możliwość odkrywania biografii Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie, w dwóch perspektywach czasowych - jako chłopca i dojrzałego mężczyznę wprowadzającego w nieistniejące przestrzenie stolicy województwa podlaskiego. Dzięki współdziałaniu muzealników, harcerzy z ZHP i Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, udało się stworzyć wyjątkową produkcję wykorzystującą modele 3D.
O tym, że multimedia doskonale odgrywają rolę przewodnika po upływającym czasie mogą się przekonać zwiedzający Podziemia Rynku. Ta wyjątkowa ekspozycja Muzeum Historycznego Miasta Krakowa to tak naprawdę nowoczesna ekspozycja, w której technologie czarują i budują przekaz wszędzie tam, gdzie byłoby to niemożliwe różnorodnych powodów. Odkrywając europejskie oblicza dawnej stolicy Polski możemy nasycić oczy 30 różnorodnymi stoiskami multimedialnymi, 150 audiobookami opowiadającymi o niezwykłych historiach Krakowa i jego mieszkańcach czy kurtyną parową, która sprawia wrażenie bramy, podczas wejścia do ekspozycji o średniowiecznej stolicy Małopolski. To właśnie niuanse i detale dopracowane z należytą starannością przekładają się na sukces komercyjny tej wyjątkowej ekspozycji zlokalizowanej w podziemiach tętniącego życiem centrum grodu Kraka.
Działaj mobilnie i zyskuj
Paleotest to aplikacja, która ma pomóc w eksploracji Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. Ten kompleks edukacyjny skupiony na 40 hektarach, składa się z pełnego multimediów Parku Nauki i Ewolucji Człowieka oraz JuraParku z ponad 200 wiernie odtworzonymi modelami dinozaurów. Laureat najważniejszego odznaczenie turystycznego w Polsce - Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej - wykorzystuje aplikację do różnych celów. Z jednej strony narzędzie ma przygotować gości do wizyty w interaktywnym muzeum, z drugiej zaś pomóc w wypracowaniu realnej korzyści - zniżki na wstęp w zamian za czas spędzony z aplikacją. Umożliwia także obejrzenie dodatkowych atrakcji, dzięki integracji aplikacji z modułem augmented reality. Instalujący otrzymują także dodatkową korzyść. Dzięki aplikacji mogą odkrywać tajemnice 70 gatunków dinozaurów za pomocą audioprzewodnika, wbudowanego w mechanizm aplikacji odkrywanej na ścieżce paleontologicznej.
Z mobilnych aplikacji korzysta także coraz więcej publicznych instytucji kultury. Na przykład MOCAK, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, wykorzystuje aplikację w zdecydowanie bardziej tradycyjny sposób. Ma być ona przewodnikiem i informatorem dla potencjalnego zwiedzającego.
Jak się okazuje świat multimediów staje się coraz bliższy polskim instytucjom kultury. Rozumieją one, że zachęcenie milenialsów, czy pokolenia Z do wizyty w ich placówkach musi odbywać się całkowicie inną drogą niż do tej pory. Nowe technologie stają się tutaj jednym z oczywistych sojuszników muzealników. Odpowiednio wykorzystane, spójne z wizją wystawy, sprawiają, że muzea odczarowujemy w naszej świadomości. Stają się one przestrzeniami atrakcyjnymi, które w praktyce dowodzą tego, że można rzeczywiście uczyć przez zabawę, opowiadając historie, o których z pewnością nie usłyszelibyśmy znad stukających klawiszy komputera.
Adam Piwek, Head of PR w Mind Progresss Group
Dlaczego założyłem Space Ads?
Poznaj historię Rafała Chojnackiego, założyciela agencji.
Słabe agencje i ich...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Specjalizujemy się w marketingu efektywnościowym. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów tworzymy kampanie,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Interaktywne muzea to przyszłość. Jest to na pewno bardzo atrakcyjna forma - szczególnie dla uczniów. W ostatnim czasie zachwyciła mnie realizacja w Muzeum Męczeństwa Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki - fenomenalna sprawa. Tutaj link http://nanovo.tv/#realizacje