Kiedy zaproponowano mi przygotowanie cyklu artykułów ze świata venture capital i szeroko rozumianego rynku kapitałowego – w pierwszym odruchu chciałem napisać coś o giełdzie, finansach i prowadzeniu spółki.
Po chwili doszedłem jednak do wniosku, że ułatwię sobie życie (bo później będę każdego odsyłał do tych tekstów) i napiszę o tym, co jest głównym tematem pytań i rozmów podczas każdej konferencji, na której występuję – bez względu na to, czy odbywa się ona w Bydgoszczy, Berlinie, Białymstoku czy Warszawie. A studenci, pomysłodawcy, wynalazcy, młodzi przedsiębiorcy zawsze pytają o to samo;
- Skąd wziąć środki na stworzenie i rozwój swojej pierwszej firmy czy po prostu realizację pomysłu?
- Jak się do tego przygotować?
- Jak uniknąć błędów?
- Jak osiągnąć sukces?
Odpowiedź na żadne z tych pytań nie jest łatwa. Niestety nie ma uniwersalnych reguł, których przestrzeganie zapewni Wam uniknięcie porażki i powodzenie każdego przedsięwzięcia. Gdyby było inaczej – świat byłby nudny;)
Bez wątpienia jednak można zmaksymalizować swoje szanse dobrze się przygotowując, ucząc od innych, analizując cudze błędy i sukcesy – i właśnie o tym będę pisał.
- Jakie fundusze unijne są dostępne na rynku, czym się różnią, jakie mają wady
i zalety (a osobiście przeżyłem dwie dotacje 8.1 i jedną z największych dotacji 3.1);
- Jakie fundusze VC działają w Polsce, jak je znaleźć, czym się różnią i czego oczekują;
- Gdzie jeszcze można znaleźć środki na realizację swoich pomysłów czy rozwój firmy;
- Jak wybrać najlepszą drogę i dobrze się do niej przygotować (a pozyskanie finansowania do 1 miliona złotych naprawdę nie jest trudne, jeśli poważnie się do tego podejdzie);
- Jakie błędy popełniane są najczęściej w trakcie procesu pozyskiwania finansowania,
a jakie później – na etapie realizacji projektu;
- I na koniec – co sprawia, że niektórzy osiągają sukces, a inni nie.
Jeśli macie inne propozycje albo konkretne pytania – napiszcie (najlepiej
w komentarzu na dole:)
Radosław Tadajewski, Prezes Grupy Trinity S.A.: Specjalista w zakresie inwestycji na rynku niepublicznym. Uczestniczył w wielu transakcjach na rynku kapitałowym, m.in.: KGHM Ecoren, Centrozłom, Travelplanet.pl, Wratislavia Bio, Newcorn, WDM. Autor wielu publikacji o polskim rynku kapitałowym. Absolwent oraz stypendysta programu MBA na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie. Wykształcenie zdobywał również na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytecie Cambridge. Stypendysta jednej z najbardziej prestiżowych fundacji w Europie – Haniel Stiftung.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»