
Właśnie kończy się kolejny nabór wniosków w ramach dofinansowania dla inkubatorów przedsiębiorczości.
Za chwilę na rynku pojawi się kolejne 100 milionów na inwestycjew innowacyjne pomysły. Jak po nie sięgnąć i skutecznie wykorzystać?
Po pierwsze warto obalić mit, że środki te są trudno dostępne dla pomysłodawców. Jak pisałem wcześniej (http://interaktywnie.com/okiem-eksperta/unijny-seed-capital-czyli-o-tym-jak-powstawaly-inkubatory-przedsiebiorczosci-245960) środków jest naprawdę dużo, bo 555 milionów, a za chwilę 655. Jeśli nawet tylko 60% z nich trafi bezpośrednio na inwestycje kapitałowe (bo pewnie nie mniej niż 40% zostanie skonsumowanych na „administrację” projektu;) to mowa jest o łącznej kwocie 400 milionów złotych, za które zostanie stworzonych nie mniej niż 500 start up'ów!
Szanse są więc naprawdę duże, a korzyści sporo, bo:
a) Pomysłodawca ma zawsze większość w spółce;
b) Środki są bezzwrotne (w przeciwieństwie do dotacji 8.1, gdzie w przypadku niepowodzenia teoretycznie zachodzi możliwość żądania zwrotu kwoty dotacji)
i w razie niepowodzenia projektu pomysłodawca nie ponosi wielkiego ryzyka;
c) Pomysłodawca może liczyć na wsparcie inkubatora w planowaniu inwestycji, co
w teorii powinno zwiększyć jego szanse.
Jak zatem sięgnąć po te środki?
Na początek należy znaleźć na stronie PARP listę wszystkich inkubatorów, które dostały dotację (warto dowiedzieć się, w jakiej wielkości oraz gdzie mogą być inwestowane) i sprawdzić, czy jeszcze mają wolne środki i funkcjonują.
Kiedy już to wiemy warto dowiedzieć się, czy któryś z inkubatorów ma jakieś szczególne oczekiwania co do formy aplikacji o środki ( np. jakiś wzór biznesplanu czy formularz opisujący projekt). Następnie należy bardzo przyłożyć się do przygotowania biznesplanu i budżetu. Musi on być realny, przywoływać poprawne dane i jasno określać cele i etapy realizacji. Kiedy już wszystko jest gotowe – proponuję wysłać komplet:
a) do konkretnej osoby, która zajmuje się oceną aplikacji inwestycyjnych;
b) mailem;
c) pocztą w ładnej, czytelnej formie wraz z wersją elektroniczną na CD/pendrive;
A następnie kontaktować się telefonicznie i próbować umówić na spotkanie, podczas którego będzie możliwa osobista prezentacja projektu.
W ten sposób wyróżnicie się od setek osób, które wysyłają coś mailem i liczą, że fundusze same do nich spłyną.
Każde kolejne spotkanie należy traktować jako okazję do nauki na błędach. Jeśli ktoś Wam odmawia – poproście o uzasadnienie – choćby w rozmowie telefonicznej. Pytajcie co zawiodło. Wyciągajcie wnioski.
Niech każda kolejna prezentacja i przesłane materiały będą lepsze i zwiększają Wasze szanse.
Spotykajcie się z inkubatorami po kolei – z każdym spotkaniem zwiększając prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu.
Przykładowy biznesplan: http://www.tcbn.pl/download/Biznesplan_-_Hotel.pdf
Przykładowa prezentacja: http://www.tcbn.pl/download/Prezentacja_-_Hotel.ppt
Radosław Tadajewski, Prezes Grupy Trinity S.A.: Specjalista w zakresie inwestycji na rynku niepublicznym. Uczestniczył w wielu transakcjach na rynku kapitałowym, m.in.: KGHM Ecoren, Centrozłom, Travelplanet.pl, Wratislavia Bio, Newcorn, WDM. Autor wielu publikacji o polskim rynku kapitałowym. Absolwent oraz stypendysta programu MBA na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie. Wykształcenie zdobywał również na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytecie Cambridge. Stypendysta jednej z najbardziej prestiżowych fundacji w Europie – Haniel Stiftung.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»