Poznaj wady i zalety obu rozwiązań.
Gry w przeglądarkach to w zdecydowanej większości produkcje wykonane w technologii Flash, coraz częściej jednak spotykamy się właśnie z grami HTML5. Dynamicznie rozwijający się ekosystem HTML5 zwraca na siebie uwagę największych firm.
Już w 2010 roku YouTube oferował player HTML5. W tym samym czasie popularny (ma około 80 milionów użytkowników) portal Scribd, który umożliwia dzielenie się dokumentami, wdrożył HTML5 na rzecz Flash. Rok później, w marcu 2011, firma Disney zainwestowała ponad 10 milionów dolarów w startup „RocketPack” zajmujący się produkcją gier w HTML5.
Obok Disney'a znajdziemy inne firmy z branży rozrywkowej, które inwestują w HTML5, np. Zynga, EA, Id Software czy Mozilla, która wspólnie z ZeptoLab odpowiada za implementację popularnej gry Cut The Rope do HTML5.
Co jest powodem rosnącej popularności tej technologii i dlaczego autorzy gier chętnie rezygnują z Flash'a na jej rzecz?
Odpowiedź na to pytanie należy poprzedzić krótkim wyjaśnieniem: HTML5 nie jest językiem programowania (mimo przyjętego określenia „aplikacje HTML5”, gry programowane są w języku JavaScript), a dostarcza API do nowych rozwiązań, takich jak Canvas, WebGL czy WebAudio, odpowiedzialnych za komponenty niezbędne do stworzenia gry i umożliwiających uruchomienie jej w przeglądarce.
Podstawą gry jest Canvas, na którym - mówiąc potocznie - rysujemy: ten właśnie element umożliwia zaprogramowanie wyświetlania grafiki. Dodatkowo dzięki WebGL, Canvas pozwala rysować grafikę wspieraną sprzętowo przez GPU (procesor znajdujący się w kartach graficznych). Z kolei oparty na OpenGL ES 2.0 WebGL dostarcza programistom interfejs grafiki dwu- i trójwymiarowej. Możliwości te sprawiają, że gry HTML5 mogą być bardzo wydajne i grywalne, a jednocześnie naprawdę efektowne.
Dlaczego nie Flash ?
Uważni słusznie nadmienią, że podobnych możliwości dostarcza nam także... Flash. Po co więc rozważać użycie HTML5 do stworzenia gry? Poniższe zestawienie zalet i wad obu technologii pomoże odpowiedzieć na to pytanie.
HTML5
Zalety:
- działa bezpośrednio w przeglądarce, bez dodatkowych wtyczek;
- jedna baza kodu pozwala na uruchomienie gry/aplikacji na wszystkich urządzeniach wspierających HTML5;
- pozwala tworzyć gry zarówno na urządzenia mobilne, jak i PC;
- duża, szybko rozwijająca się społeczność;
- gra nie musi być instalowana na urządzeniu;
- umożliwia tworzenie gier multiplayer przy użyciu np. technologii WebSockets do komunikacji klient-serwer.
Wady:
- brak lub jedynie częściowe wsparcie WebGL na urządzeniach mobilnych;
- nadal nieukończona specyfikacja;
- niska wydajność na urządzeniach mobilnych bez przeprowadzenia optymalizacji.
- Flash
Zalety:
- dojrzała technologia, silny nacisk na wyświetlanie grafiki;
- duża liczba narzędzi wspierających tworzenie aplikacji;
- wtyczka Flash Player, pozwalająca uruchomić grę w każdym miejscu, w którym jest ona dostępna;
- technologia AIR, „opakowująca ” aplikację w aplikację natywną na urządzenia mobilne i PC.
Wady:
- wtyczka Flash: słabe wsparcie na urządzeniach mobilnych, iOS - brak wsparcia;
- niska wydajność AIR na urządzeniach mobilnych.
Nie taki Flash straszny jak go malują
Flash doskonale nadaje się do tworzenia gier przeglądarkowych, jednak zapewnia utrzymanie odpowiedniej wydajności jedynie na komputerach osobistych. Technologia ta nie oferuje znacząco więcej, aniżeli jesteśmy w stanie uzyskać za pomocą HTML5, dodatkowo wymaga instalacji wtyczki do przeglądarki.
Mimo stałego rozwoju i ewolucji, nie należy przewidywać, że Flash utrzyma się na pozycji lidera w kwestii tworzenia gier przeglądarkowych i mobilnych. Pozostanie za to jedną z technologii sporadycznie pojawiających się na stronach WWW.
Dlaczego HTML5?
Podczas konferencji GDC 2014 Unity Technologies, firma tworząca popularny silnik do gier 3D i 2D, zaprezentowała jego nową wersję. W Unity 5 wtyczka Unity Player, która pozwala na uruchomienie w przeglądarce gier wykonanych w tym silniku, została zastąpiona eksporterem gry do HTML5 przy użyciu WebGL (http://unity3d.com/5).
Z kolei firma Epic Games od dawna już pracuje nad przeniesieniem swojego silnika Unreal Engine do HTML5. Jego nowa wersja (4) również posiada wsparcie dla tej technologii (http://www.idownloadblog.com/2014/03/19/epic-games-unreal-engine-4/), podobnie zresztą jak GameMaker, popularny edytor i silnik do tworzenia gier 2D (https://www.yoyogames.com/).
Poza tymi zaawansowanymi silnikami, rozwija się coraz więcej frameworków i silników do tworzenia gier wykonanych stricte w HTML5/JavaScript lub narzędzi dedykowanych do eksportowania gier do HTML5. Poniżej kilka popularniejszych rozwiązań:
- Pixi.js (http://www.pixijs.com/)
- Phaser (http://phaser.io/)
- Construct 2 (https://www.scirra.com/)
- ImpactJS (http://impactjs.com/)
- Babylon (http://www.babylonjs.com/)
- Turbulenz (http://biz.turbulenz.com/)
Na rynku pojawia się coraz więcej gier HTML5, a twórcy starają się dostosować je do jak największej ilości urządzeń i platform. To właśnie cross-platformowość jest postrzegana jako największa zaleta HTML5. Gra w wersji HTML5 może zostać uruchomiona nie tylko na PC, Mac-u i urządzeniach opartych na systemie Android czy iOS, ale także Firefox OS, Tizen i innych, które wspierają standard HTML5. Dzięki temu znacznie zwiększa się liczba potencjalnych odbiorców.
Autorzy: Kamil Kaniuk (projeckt manager) i Mikołaj Stolarski (HTML5 developer) z poznańskiej agencji interaktywnej Merixstudio, do której należy marka Merixgames.com zajmująca się produkcją gier w technologiach HTML5. |
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
<strong>we flashu jest brak optymalizacji!!!</strong> on spala nasz komputer
Lubię to
Wszystko zależy od tego, jaki jest cel przed daną grą. Jeśli robimy grę, która w domyśle ma być grana jedynie za pomocą przeglądarki na naszym komputerze, to Flash jest jak najbardziej w porządku. Nie każda gra, z racji na swoją konstrukcję, umożliwia wygodne granie na urządzeniach typu smartfon czy tablet, stąd nie ma konieczności rezygnacji z flasha na rzecz html5.Z drugiej zaś strony, jeśli zakładamy, że gra ma być dostępna również przez użytkowników smartfonów, to wtedy flash się nie nadaje. Z moich doświadczeń w Katila Games, klienci obecnie częściej wybierają html5, gdyż chcą dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, ale czasem jest to podyktowane modą, a nie pełnym zrozumieniem tematu. Dlatego warto pokazywać takie artykuły, by klienci byli świadomi tego, jak to wszystko działa. Taka też jest oczywiście nasza rola, jako producentów gier, by te różnice przedstawić.Nie da się też ukryć, że niektóre rzeczy są łatwiejsze do wykonania we Flashu, niż w html5 - stąd może to mieć też wpływ na koszt produkcji.
wszystko piknie, wszystko piknie ale spróbujcie korzystać z youtube'a w wersji HTML5 na słabych CPU albo APU takich jak AMD E-350 - HTML5 potrzebuje mocnego procka i na dodatek nie wykorzystuje akceleracji GPU co prowadzi do jednego wielkiego slideshow. Flash jest po prostu lepszy i tyle